banner279
banner631
banner636

Telefonum çaldı, arayan Metin Aktürk’tü…

Dün buluştuk ve uzun uzun konuştuk…

***

Metin Aktürk, aslında bu şehirde bir dönem adından çok fazla söz ettiren bir isimdi. Dönemin Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Zeytinci’nin karşısına dikilmişti, bir dönem belediye meclis üyesi olmuştu. Bütün bunlara rağmen; bir süredir kent gündeminden uzaktaydı.

Ama her canlı bir gün yeniden haber olacaktır!

Her şeyden uzakta, işinde gücünde mücadelesini sürdüren Metin Aktürk, yıllar sonra yine manşetlere çıktı.

Konu malum; İzmit Durhasan ve Solaklar bölgesinde yapılmak istenen proje!

***  

Kocaeli kamuoyu, aylardan beri İzmit’e bağlı Durhasan ve Solaklar’da hayata geçirilmek istenen projeyi konuşuyor.

İzmit sınırları içinde bulunan, toplam 660 dönümü kapsayan tarım arazisinin sanayiye çevrilmek istenmesi, “RANT” iddialarıyla gündeme gelmişti.

Biz de Caner Aktan ile bölgeye giderek köylüyle konuşmuş, röportaj ve özel haberlerimizle konuyu gündeme getirmiştik.

Kimlerin 2010 yılından beri arsa topladığını özel haber yaparak duyurmuştuk.

***

İzmit’e bağlı Durhasan Köyü’nde bulunan 660 dönümlük tarım arazisine yapılması planlanan Makineciler Küçük Sanayi Sitesi için köy halkı referanduma gitmeye karar vermişti. 

Durhasan ve Solaklar mahalleleri, geçtiğimiz hafta sandık başına gitti.

Sandık kuruldu.

Köylü oyunu kullandı.

Yüzde 95 HAYIR çıktı.

Durhasan ve Solaklar’da köylü, “sanayi sitesi istemiyoruz” dedi.

Top, şimdi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde…

Büyükşehir’in başında, seçilirken “halka rağmen hiçbir şey yapmayacağım” diye söz veren Başkan Tahir Büyükakın var.

Tahir Büyükakın, halkın “yüzde 95” hayır dediği bir projede nasıl bir tavır takınacak. Ne diyecek, ne yapacak “şimdilik” bilmiyoruz…

***

Duyduğum ve bildiğim kadarıyla Tahir Büyükakın, Durhasan ve Solaklar’daki imar değişikliğini mecliste “oy birliğiyle” geçirmek istiyor.

CHP’nin tavrı ortada gibi.

Bu da “şimdilik” pek mümkün görünmüyor.

Yarın ne olur bilemiyorum!...

***

Makineciler Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Metin Aktürk de şimdi “iş başa düştü” diyerek sahaya indi ve projeyi anlatma başladı.

Anlattıklarını burada okuyacağınız haberde uzun uzun yazdım.

Burada bir daha tekrar etmiyorum.

***

Halk, istemiyor.

Köylünün bir bölümü, “arsalarımız bizden tarım arazisi olarak çok ucuza alındı. Şimdi bir imar tadilatıyla sanayi arsası yapılacak. Bizden üç kuruşa aldıkları yerler, şimdi altın değerinde. Kandırıldık” diyor.

İşte tam da bu yüzden referandumda yüzde 95 hayır veriyor!

Yatırımcılar ise “Biz bu ülke ve bu kent için üretiyoruz, istihdam yaratıyoruz, ihracat yapıyoruz. Şehrin ortasında, derme çatma yerlerde dağınık çalışmak istemiyoruz. Bu şehre yakışır bir Makineciler Sitesi yapmak istiyoruz” diyor.

***

Üstelik Metin Aktürk anlatmasa da gördüğüm kadarıyla işadamları, “siyasetin yönlendirmesi” ile bu bölgeye gitmiş ve yer toplamaya başlamışlar!

***

Halkı dinledik. Durhasan’a gittik, Solaklar’a gittik, muhtarla ve köylüyle konuştuk.

Bugün de yatırımcıyı dinledik.

Biz böylelikle konunun bütün taraflarına ulaşmış ve görüşmüş olduk.

Tam bir tarafsızlık içinde, herkese mikrofon uzattık.

***

Gördüğüm kadarıyla Makineciler Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Metin Aktürk, önümüzdeki günlerde gaza basacak ve bu projenin kent için gerekli olduğunu kendince anlatmaya çalışacak.

Metin Aktürk, “buradan arsa almaya başladığımızda 50 yaşındaydım. Bugün 60 yaşındayım. 70 yaşında mı buraya taşınacağım” diye soruyor!

Onunla sohbet edince, bu şehirde bir şeyler yapmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha gördüm.

***

Öyle görünüyor ki bu hamur daha çok su kaldıracak.

Biz de takipçisi olacağız!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İş ve istihdam yaratmak isteyen sanayici 2020-02-15 12:24:00

Kocaeli’ nde siyasetçiler ülkenin ekonomisine katkı sağlayan bu iş insanlarının problemlerini çözmek yerine bu işten siyasi rant elde etmenin yollarını arıyorlar. Halbuki siyasi rant elde etmek amacıyla harcadıkları enerjiyi çözüm üretmek için harcasalar iş ekonomi ve istihdam anlamında şehrimiz ve ülkemize çok daha olumlu katkı sağlarlar.

Avatar
Sanayici 2020-02-15 12:36:38

Dışarıdan gelen yatırımcıya altın tepside sunulan firsatlar ve kolaylıkların onbiri bu sehrin sanayicisine sağlanamamıştır.siyasi çekişmenin altında ezilen sanayicinin istihdam yaratan sanayicinin katma değer katan sanayicinin önünde engel olmayın artık............

Avatar
Yılmaz 2020-02-15 14:14:11

Bu kooperatif hakında ileri geri yorum yapanlar tarım arazilerinini peşkeş çektirmem diye siyasi şov yapan Sayın Fatma Hanım hiç araştırma yaptınız mi bu arazilerin ne kadarında tarım yapılıyor yerler paramparça olmuş 2 dönüm tek parça yeri oda kaç hisse muamma bulmak zor ilken mirasçılar arasında paylaşılamazken burada mı tarım yapılacak sizin tarım anlayışınız hobi bahçesi mi tarımın olması için bir getirisi olmalı bu kadar bölünmüş olanda ne kadar ekonomik olur. Ranta gelince bizim hangi şartlarda bu Kooparatife para yatırdık ne sıkıntılar çektik kusura bakmayın biz hacı ağa değiliz Biz rant peşinde değil bir kişiye daha ekmek kapısı olmanın peşindeyiz üretimin peşindeyiz üçe alıp beşe satmanın değil diyelim izin vermediniz elimizden mi alacaksınız kim ekip biçecek buraları

Şimdi gelelim Sayın Karaosmanoğlu Fikri Işık Bey e niye hiç sesiniz çıkmıyor siz değil miydiniz çok çok güzel proje her zaman arkanızdayız deyip gülücükler saçan Sayın Büyükakın göreve gelmeden olup bitenden haberiniz yok muydu sizin ve teşkilatınızın üretime destek anlayışınız bu mu anlaşılan Fatma Hanım sizi iyi korkutmuş ama arada bizi kaynatıyorsunuz

Saygılarımla

Avatar
İşveren 2020-02-15 14:32:12

Sn İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet seçim öncesi kampanyanızda gittiğiniz heryerde dağıtımını yaptığınız seçim vaatlerinizi anlatan bir katalog vardı. Bu katalogta üretim yapan sanayicilere uygun yer göstereceğinizi beyan etmiştiniz. Halef selef olduğunuz diğer başkanların gösterdiği yerler alındı. Siz şimdi bunun karşısında duruyorsunuz. Biz devletimize nasıl güveneceğiz. Şimdi siz birilerine yer gösterseniz ve başkanlığınız döneminde bu iş sonuçlanmazsa sizden sonra gelenlerde sizin gösterdiğiniz tavır gibi bir tavır takınırlarsa ne olacak? Sonuç gördük ki partide değişse isimde değişse fark etmez. Herkes şehrin menfaatinden çok kendi siyasetinin peşinde...

Avatar
İstihdam yaratan 2020-02-15 14:40:33

Sn Büyükşehir Bld Bşk Tahir Büyükakın; siz bu işin ne tarafındasınız. Bu organizasyon sizin halef selef olduğunuz İbrahim Karaosmanoğlu ve Fikri Işık tarafından organize edilmedi mi? Bu yeri insanlar kendi kafalarından mı uydurdular? Fikri Işık ve İbrahim Karaosmanoğlu bu yeri insanlara siz göstermediniz mi? Gidin buradan yer alın demediniz mi? Sn Fikri Işık burası benim bakanlık ve milletvekiliğimin Kocaeli’ nde bir eseri olacak demediniz mi? İbrahim bşk bu insanlarla sürekli bir araya gelerek toplantılar yapmadınız mı? Arkanızdayım ne gerekiyorsa yapacağım demediniz mi? Tahir bşk bu konu seçimden önce size sorulduğunda ne demek üretim yapacaksınız, istihdam yaratacaksınız her türlü tam destek demediniz mi? Şimdi neredesiniz? Anladık ki hangi parti olduğu önemli değil. Al birini vur ötekine hepsi aynı...

Avatar
Körfez 41 2020-02-15 18:56:19

Trafigi mahveder bu tesisin Kandıra cezaevi yakınına yapılması lazım İzmit merkezden 50 60 km uzakta olması lazım trafik yoğunluğu açısından

Avatar
Sanayici 2020-02-15 21:15:13

Ülkenin yükünü kobiler çeker ,Çünkü bu ülkenin gerçek mirasçılarıdır ,Korkmayın sizin çocuklarınız burda eğitim görecekler söz veriyorum, Büyük firmalar ise yapmanıza gerek yok biz zaten yapıyoruz .

banner1

banner475

banner589

banner23

banner642

banner472

banner612

banner326