banner279
banner339
banner322

Samimiyetle diyebilirim ki; anne/baba ve çocuk psikolojisi üzerine anlatmak, yazmak-çizmek doyum sağlanıp bitti denilebilecek bir husus değil. Ne kadar anlatılsa bir o kadarı eksik kalır. Dolayısıyla daha da daha da paylaşmakta yarar görüyorum.

Yapmış olduğum gözlemler, bu kez beni, daha önce aktarımlarımda değinmediğim anne babalığın diğer bir yönünü ele almam konusunda teşvik etti: “Yeni Anne / Babalık”!

İnsan, hayatı boyunca önemli birçok karar alır. Bu kararlarda ehemmiyet listesinin ilk sıralarında şüphesiz ki ebeveyn olmak gelir.

Ebeveynlik, ‘eşlerin’ gebeliğe karar vermeleri ile başlar ve yaşam boyu devam eder. Bu süreç, istenilen gebeliklerde daha çok mutluluk verici bir etkiye sahip olsa da, yüklenen yeni sorumluluklar ve değişen rollerle birlikte, zorluğu, göz ardı edilemez. Bunun yanı sıra süreçte ve sonrasında karşılaşılabilecek ekstra stresörler, yaşam kalitesi adına birer tehdit haline gelebilir.

Genellikle birey; anne / baba olacağının müjdesini aldığı ilk andan itibaren, zihninde, bebeğini kucağına sağlıkla aldığı anı resmetmeye başlar. Gün geçtikçe, resmettiği portreyi daha da belirginleştirir. İşte bu tutum, ebeveyn adaylarının; hamilelik sırasında, doğum esnasında ya da sonrasında yaşanabilen aksilikler karşısında; yoğun hayal kırıklığı, depresif duygular, öfke, anksiyete (endişe) vs. yaşama olasılıklarını arttırır. Ki zaten anneler, doğum sonrası 1 yıllık süreçte hem fizyolojik hem de psikolojik değişimler neticesinde, Postpartum Depresyon ( Lohusalık Depresyonu) ve Postpartum Blues (Lohusalık Hüznü) geliştirmeye yatkındır. Ülkemizde yapılan araştırmalar da bu görüşü desteklemektedir. Türkiye’de Doğum Sonrası Depresyon sıklığı %5-20 kabul edilmektedir. Lohusalık Hüznü için ise bu oran % 50-70 civarıdır.

Kişinin, her türlü koşulda pozitif düşünme eğilimi, psikolojik iyilik önerileri arasında yer alır ve fakat durumlar ve olaylar karşısında gerçeği hiçbir zaman görmezden gelmemek gerekir. Olumlu düşünce yaklaşımı aktifken de birey pekala olumsuz olasılıkların farkında olabilir. İnsanın, farkında olduğu düşünce ile işlediği ve ilgilendiği düşünce birbirinden ayırt edilmelidir. Böylece, yaşanan aksilikler karşısında şok/inkar/öfke/depresyon tepkilerinden kabullenişe geçiş, daha sancısız seyredebilir. Kişi; kontrol kaybı endişesi içeren düşünceleri ve yetersizlik/ suçluluk duygularıyla daha aktif baş edebilir hale gelir.

Anne-Baba Adaylarına Tavsiyeler...

 1. Plansız gebeliklere karşı korunma yöntemlerini öğrenmek ve uygulamak,
 2. Gebelik süreci ve sonrasında yaşanabilecekler konusunda farkındalık kazanmak,
 3. Gebelik kararı öncesi psikolojik değerlendirmeden geçmek,
 4. Dünyaya sadece anne-baba olmak için gelmediğimiz gerçeğini kabul etmek,
 5. Eşliği, ebeveynliğe satmamak,
 6. Doğacak bebeği, ideallerimizi ya da eksik kalan yanlarımızı tamamlayacak bir proje haline getirmemek,
 7. Doğum sonrası, bireysel olarak, gelişimsel önem sırasını takip etmek ve öncelikleri kaybetmemek:
 • Önce kadın/erkek olarak kendimizi değerli hissetmek (duygusal- fizyolojik ve sosyal ihtiyaçları ikinci plana atmamak, ben değerini kaybetmemek),
 • Sonra eş olarak ilişkisel bağları güçlü tutmak, eş ilişkisini yalnızca ebeveynliğe dönüştürmemek, (eş olamadan mutlu annebaba resmi çizmemiz muhtemel değil)
 • Ve son olarak da anne babalık adına üzerimize düşen sorumluluğu almak.
 1. Çocuklarımızın temel ihtiyacının her şeyden önce sağlıklı ve mutlu anne babalar olacağını unutmamak.
 2. Kendi hayatınızın kahramanlığını kendiniz üstlenip, çocuklarımıza bu rolü biçmemek.

Aile olmanın gerçek tadını alabilmeniz dileğiyle,

Sevgiyle…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner315

banner23

banner314

banner281

banner326