banner279
banner636

Nüfusu 2 milyona yaklaşan Kocaeli’de, Kocaelililerin sayısı kabaca 800 bin civarında. Bu da demek oluyor ki yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi Kocaeli’ye dışarıdan göç etmiş. Elbette bunun sosyo-ekonomik nedenleri var. İşsizlik, savaş ve ekonomik kriz gibi başlıklar insanları göç etmeye mecbur kılabilir. Öte yandan Kocaeli’nin sanayi şehri olması da tercih nedenleri arasına yazılabilir.

Yani sizin anlayacağınız, Kocaeli’de Kocaelililer azınlıkta.

***

Peki, kim bu dışarıdan gelen 1 milyon 200 bin kişi? Senin benim gibi insan. İlk sırada Erzurumlular yer alıyor. Doğum yerine göre Kocaeli’de sayısı en fazla olan topluluk Erzurumlular. İkinci sırada Sakaryalılar var. Hemen yanı başındaki komşumuz. Sakarya’yı Kars izliyor. Karsı da Trabzon. Gümüşhane, Gaziantep, Sivas diye devam ediyor TÜİK verileri. Son sırada ise Hakkari var.

***

Kocaeli’de Kocaelililer azınlıkta olunca ister istemez bir “kent kimliği” sorunu ortaya çıkıyor. Bunu yerel yönetimlerde daha iyi gözlemleme fırsatımız var. Kocaeli, 12 ilçesiyle henüz bir kent kimliği oluşturabilmiş değil. Belki bir tık Kandıra’da var diyebiliriz. Doğal seleksiyon bunu bir nebze olsun sağlamış olabilir, ama tam anlamıyla değil!

***

Peki, kent kimliğini nasıl oluşturacağız? Antep’in fıstığı, Trabzon’un düşmanı, Erzurum’un kebabıyla kent kimliği oluşturamayız. Mesela “Gümüşhane Günleri” yaparak kent kimliği oluşmaz. Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun bilmem kaçıncı yıl dönümünü kutlayarak da kent kimliği oluşturamazsınız. Bakın yerel yönetimlere çoğu etkinlikler hep böyle. Bu kent kendisini yeniden üretebilirse ancak bir kimlik sahibi olabilir. Kültürel miraslar korunabilirse ancak bir kimlik oluşur. Halk, demokrasinin bir gereği olarak yönetime katılabilirse, sadece siyaseten değil her alanda birlik ve dayanışma olursa bu gerçekleşir.

***

Kent kimliğinin oluşmasında en önemli etkenlerden birisi de tarih-mekan ilişkisidir. Eğer siz tarihi ve mekanı yok ederseniz, kent kimliğini de yok etmiş sayılırsınız. Örneğin Seka Kağıt Fabrikası. Seka’dan emekli olan son jenerasyon belki de 5-10 yıl içerisinde hayatını kaybedecek ve bir tarihi bellek sona ermiş olacak.  Bu ve bunun gibi yapılar kent kimliğinin oluşmasındaki önemli etkenlerden bir tanesiyken, bunları yok etmek aynı zamanda kimliği yok etmek anlamına gelmektedir.

***

Toparlayacak olursak… Kocaeli’nin bir kent kimliğine ve bir kent kültürüne ihtiyacı var. Bunun oluşmasını sağlayacak olan itici kuvvet ise yerel yönetimler. İzmit’teki tarihi Fransız Sörler Okulu’nun bir kısmını vergi dairesinin çay ocağı olarak kullanan bir zihniyetten bunu bekleyemeyiz. Kent kimliğinin oluşturulması ve geliştirilmesi aynı zamanda toplumsal bir faydadır. Bu kimlik insan sağlığı ve psikolojini de olumlu/olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bir an önce bu duruma yönelik projeler hazırlanmalı ve hayata geçirilmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner475

banner589

banner23

banner642

banner472

banner612

banner326