banner983
banner279
banner888

Dünden devam…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit’te sosyal konut projesine başlaması şehirde konuşulmaya devam ediyor.

Şehir tartışıyor.

Bu tartışmaya ben de katkı koymak istiyorum.

Ve bugün de devam ediyorum.

Hem nalına, hem mıhına…

Kitabın ortasından devam ediyorum hem de!

İzmit Belediyesinin KİPTAŞ’la uygulayacağı model TOKİ’nin uyguladığı talep örgütlenmesi modelinin bir benzeridir demiştim. (Belki sıkıldınız ama talep örgütlenmesini son bir kez daha çok kısa özetleyip, hemen nokta koyacağım ve devam edeceğim)

Talep örgütlenmesinde bir tarafta belediye var diğer tarafta TOKİ veya onun iştirak şirketi Emlak Konut oluyor.

Belediye talebi örgütlüyor iştirak şirketi EMLAK KONUT veya TOKİ üretimi gerçekleştiriyor.

İşbölümüne ve uzmanlaşmaya dayalı bu sistemde dönüşüm aktörlerinden hak sahipleri belediyelerce belirleniyor icmal listesi oluşturuluyor kuralarda belediyeler tarafından çekiliyor.

Belediye talebi örgütlerken bir iletişim ofisi açıyor burada hem anketler dolduruluyor hem de hak sahipliği için müracaat ediliyor.

Sonra belediye örgütlediği hak sahiplerinin konutlarına kavuşması için bir iştirak şirketi ile ortaklık protokolü imzalıyor.

Süreç yönetimi ortaklık protokolüne göre konutlar üretilip hak sahiplerine teslim ediliyor, anahtar teslimi güvenilir süper bir model. İzmit Belediyesini tebrik ediyorum başka belediyelere örnek olmasını diliyorum.

KİPTAŞ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştirak şirketi, amacı toplu konut üretmek ve kentsel dönüşüm yapmak. KİPTAŞ, TOKİ veya Emlak Konut gibi örgütlenen bir kamu şirketi TOKİ’deki karşılığı Emlak Konut Kocaeli’deki karşılığı Kent Konut.

Örneğin TOKİ’nin iştirak şirketi Emlak Konut Türkiye’nin her yerinde belediyelerle ve özel sektörle ortak konut projeleri üretiyor. Çünkü iştirak şirketleri piyasa ekonomisine göre örgütlenmiş şirketlerdir. Kar amacıyla kurulmuşlardır.

İştirak şirketlerinin görev tanımlarında kendi bulundukları il sınırlarının dışında ortaklık projeleri üretemeyeceğine dair bir hüküm yoktur aksine her kesimle her belediye ile işbirliği kültürüne açık şirketlerdir.

Özel sektör mantığına göre kurulan Emlak Konut Kiptaş vb. şirketler özel ve tüzel kişilerle konut üretimi konusunda her zaman ortaklık yaparlar.

Kiptaş’ın İzmit Belediyesiyle talep örgütlenmesi modeline göre konut üretme projesi doğru bir projedir, bilimsel yanı vardır ve İzmit halkı için bir zenginlik içermektedir.

Ayrıca Kiptaş uzun yıllardır binlerce konut üretmiş, kentsel dönüşüm yapmış marka değeri çok yüksek güvenilir bir şirkettir.

Bu ortaklığı kim düşünmüşse doğru bir iş yapmıştır. Çünkü hak sahipleri Kiptaş markasıyla sosyal konut sahibi olurken İzmit Belediyesinin talebi de örgütlemesi dönüşüm projelerinin çok aktörlü bir ortaklık olduğunun ispatıdır.

Para istemiyor pul istemiyor; bu bir organizasyon modeli…

Zaten Kiptaş sermayesi çok güçlü bir iştirak şirketi. Şimdi şöyle düşünebilirsiniz koskoca İstanbul’da ev sahibi olmak isteyen pek çok hak sahibi varken Kiptaş neden Kocaeli’de konut yapıyor?  Cevabı basit, siyasi tercih doğrudan tercih.

Bir ilçe belediyesi kendi gücüyle sosyal konut yapamıyorsa bir iştirak şirketiyle ortaklığa gitmesi bilimsel olarak doğrudur.

İzmit’te çok fazla dar gelirli var, son yıllarda Kent Konut sosyal konut yapmıyor, diğer ilçe belediyeleri de bu konulara girmiyorlar bile.  TOKİ de mevcut talebi karşılayacak büyüklükte üretim yapamıyor.

Bu konjonktürde İzmit Belediyesi müthiş bir iş başarmıştır. Umarım bu modelle üretim yapmayı başarır, Cedit gibi eline gözüne bulaştırmaz. Fatma Hanım Cedit’te öyle bir fırsatı kaçırdı ki anlatamam.

Hak sahipleri lehine ödemesi gereken 8 trilyon parayı ödemek istemedi. Proje hak sahibi görüşmeleri Nevzat Doğan döneminde tamamlanmıştı.

Bakın ben bir gazeteci olarak onlara iki öneri sunabilirdim.

Birincisi; Nevzat Doğan döneminde Gültepe Konutları hasılat paylaşım yoluyla bir inşaat şirketine verildi. Buradan İzmit Belediyesine 50’ye yakın konut kaldı ki bunlar çok değerli lüks konutlar. İzmit Belediyesi hak sahiplerine olan borcuna karşılık bu konutlardan 20 tanesinin mülkiyet hakkını TOKİ’ye verseydi, yani borca karşı takas da kullansaydı bu problemi çözerdi.

İkincisi; İLBANK yeniden yapılandı ve kentsel dönüşümle ilgili bir yapılanmaya gitti. Kentsel dönüşüm yapan belediyelere kaynak yaratabiliyor. 8 trilyon İLBANK için küçük bir kaynak. İzmit Belediyesi İLBANK’a borçlanıp hak sahipleri için 8 trilyon uzun vadeli borç alsa ve Gültepe konutları bittiğinde bu konutları satıp İLBANK’aolan borcunu kapatsaydı yine işi çözerdi ama o projeyi devretmeyi tercih etti.

Tahir Hoca’ya helal olsun büyük bir vizyon çizdi.

Projenin sorumluluğunu üstlendi, aslında top kaleye kadar gelmişti ama Fatma Hanım topu kaleye gönderemedi. Tahir Başkana da boş kaleye topu yuvarlamak kaldı, helal olsun.

Ayrıca Tahir Hoca, proje tadilatı yapıp yüksek katları düşük kata çevirdi, 100 trilyonluk bir bütçeyi yıkımlar ve alt yapı için meclisten geçirdi.

Boşuna dememişler at binenin kılıç kuşananın diye…

(YARIN DEVAM EDECEĞİM)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
feridun 2020-11-21 17:58:04

fatma hanım bu sefer kaleye golu atabilecekmi yada has adamları arsal arısal ve ünal özmuralları dınleyip yerindemi sayacak ben yinede bu işi desanki başaramıyacağını seymen ailesinin RANT OYUNUNA vebilgi eksikliğinin kurbanı olarak zenginler için üretilecek konutlara alet olacağını düşünüyorum olan dar gelirliye olacak

Avatar
serdar 2020-11-21 18:10:37

fatma hanıma şu soruyu sormak istiyorum kiptaşın sitesinde konut fiyatları 400 -500 milyar civarında size sorarım kocaelide bu paralara hangi dar gelirli konut alabilir istanbul da konut fiyatları bu fiyata satılabiilir ama burası kocaeli bu fiyatlara orta ve dar gelirliden bir tane bile talep toplayamazsınız ve seymenlerden dolayı siyasi intihar kaçınılmaz olur size tavsiyem 75 metrekare olsun tokinin dar gelirli için belirlediği fiyat olsun talebi siz örgütleyin kahraman olursunuz dar gelirlinin duasını alırsınız birde üretim yapmış olursunuz çünkü hiç üretiminiz yok

Avatar
Bakmak Ve Görmek 2020-11-21 18:38:45

Elinize sağlık, Kiptaş ın İzmit e neden geldiği kısmı çok iyi. İşleri hep bu şekilde hallettikleri için yıllardır oyları hep aynı seviyede. Akıllılar, bravo. Büyükşehir de uyusun, statüko sarmalında avutsun kendini. Boş kaleye top yuvarlamaktan öteye gidemezler zaten. Kentsel dönüşüm birimi kurulduğundan bu güne kadar kaç proje hayata geçti. Yazık millete

Avatar
Harun 2020-11-21 19:10:05

böyle sosyal konut mu olur 500 bin liraya satacaklarmış 500 bin liralık sosyal konutu kim nasıl alacak

Avatar
Magic 2020-11-21 19:51:25

Tamamen şov, her olayda olduğu gibi bu olayda çözümsüzlükte kaybolur. Geçici vaatlerle şov yapmanın bahanesi. Kaldıki İstanbul daki fiyatlara Kocaeli de ev stamayacaklarını kendileri hariç herkes biliyor olmalı..:)

Avatar
Gerçek doğru 2020-11-21 21:15:43

Sen proje üretmez, Kent Konutu işlevsizleştirirsen, Kiptaş ı biri getirir seni rezil eder. Geçmiş olsun

Avatar
Fiyat çok pahalı 2020-11-21 22:40:29

440000 TL İstanbul maliyeti bu konutlardan almak zor 130 m2 olmalı fiyatı 250000 geçmemeli inşaat maliyeti m2 1500 TL arsa payı 420 toplam 1920 TL maliyetle yapılmalı sosyal demokrat belediyecilik budur kar gütme eli çünkü efsane başkan sefa sirmen öyle yapmıştı ondan görüş alsınlar burası kocaeli İstanbul değil

Avatar
kenan 2020-11-22 10:17:03

asıl kendini sorgulaması gereken tahir büyükakındır herşeyi bakanlıklara devrediyor pişmaniyeciler çarşısı ve karamürsel köprülü kavşağı oda bitmedi çıkın üretim adına pek bir şey yok.o zamanda elelemin oğlu kiptaşı getiriyor senin elinde geçmişte 10000 konut üretmiş bir marka var ama korkuların yüzünden atıl durumda.sapetçiyi bile tokiye devrettiniz bari bir fırsat var talebi siz örgütleyin de proje ortaği olun çok yazık iyi biri ama çok ağir

banner1

banner962

banner23

banner642

banner475

banner472