banner279
banner888

İki gündür yazdığım konuya devam ediyorum.

Şimdi başka bir konuyu irdeleyelim. Kocaeli’de talep örgütlenmesi modeliyle yapılan ortaklık projeleri var mı bunu sorgulayalım.

Evet vardı, hepsi de başarılı örneklerdi.

Şimdi bunları inceleyelim.

Kent Konut’un 2006 yılında Gebze Şekerpınar Konutları Kent Konut ile iştirak şirketi Emlak Konut’un talep örgütlenmesi modeliyle ortaklaşa düzenledikleri başarılı bir projedir.  Talebi Kent Konut örgütledi kuraları çekti, üretimi Emlak Konut yaptı.

Bekirpaşa Belediyesinin 2006 yılında Abdullah Köktürk döneminde uyguladığı Tavşantepe TOKİ konutları projesi bir talep örgütlenmesi modelidir. Köktürk’ü kutluyorum. Bekirpaşa Belediyesi roman vatandaşların yaşadığı ve işgal durumunda olan 28 dönümlük belediye arsasını, düzenli kentleşme amacıyla talep örgütlenmesi modeliyle TOKİ’yle ortaklık yaparak yaşanabilir bir alana çevirdi. Hem de hiç para harcamadan hem de hatırı sayılır bir geliri belediyeye kazandırarak… Ayrıca o proje diğer bir yönüyle de kentsel dönüşüm uygulama projesidir.

Bekirpaşa talebi örgütlerken rahmetli Kocaeli Üniversitesi Rektörü Baki Komsuoğlu’yla bir protokol imzalayıp konutların bir kısmının üniversite öğretim üyelerinin konut satın alma ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda üniversite ile işbirliğine gitti. Güzel bir modeldi arta kalan talebi de halktan örgütledi belediyenin bünyesinde talebi örgütleyecek bir birim oluşturdu.

Liderlik yaptı ve başardı.

Kandıra TOKİ konutları…

Bu konuyu biraz açacağım çünkü bu konu bir yönüyle İzmit Belediyesini ilgilendiriyor. 2013 yılında Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan döneminde uygulanan TOKİ’yle ortaklaşa yapılan bir talep örgütlenmesidir. Önemli bir projedir. Bu projeyi biraz anlatayım.

TOKİ Kandıra Belediyesinin talep örgütlenme modeline göre hindi çiftliği bölgesinde bulunan hazine arazisi üzerinde toplu konut yapma isteğini yazılı olarak TOKİ’ye iletti. TOKİ bir taahhütname (ön protokol) ve anket formunu Kandıra Belediyesine gönderdi. Dedi ki bana yeteri kadar toplayabileceğine dair anket formlarını hak sahiplerine doldurt ve sana gönderdiğim taahhütnameyi imzala. Cengiz Kan bunu kabul etti. Talebi belediye olarak örgütleme taahhütnamesini kabul ettiğini bölgede bir anket çalışması yaptırıp resmi olarak TOKİ’ye göndereceklerini beyan etti. Risk aldı. Sonra bu konuyla ilgili zamanın basın müdürü Sadun Bey’i görevlendirdi.

Sadun Bey bugün Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğünde Gıda Mühendisi olarak çalışmaktadır. Çok başarılı bir çalışma çıkardı. Sadun Bey bir iletişim ofisi kurdu, ekibini oluşturdu. TOKİ’den gelen anket formlarını ekibiyle beraber halkla paylaştı. Özellikle kuralları koyarak dar gelir grubuna yöneldi. Yapılan anket çalışması sonucu 2000 kadar talep toplandı. Bunlar taahhütname ile resmi yazıyla TOKİ’ye gönderildi. TOKİ’nin istediği talep örgütlenmesi dosyası hazırlama işi birileri tarafından tamamlandı. Dosya TOKİ’ye götürülecekti, dosyayı hazırlayan ve TOKİ’ye götürecek kişi Cengiz Kan’dan yanına bir kişi talep etti.

Cengiz Kan da dosyanın TOKİ talep örgütlenmesi şube müdürlüğüne teslim edilmesi konusunda dosyayı götüren kişiye yardımcı olması için dönemin Kandıra Belediyesi çalışanı olan bugünün İzmit Belediyesi İmar Müdürü Çetin Bey’i görevlendirmişti. İzmit Belediyesini ilgilendiren bölümü bu… TOKİ projeyi kabul etti ve dosyayı işleme alarak projeyi onayladı. Bugün orada 600 konut üretildiyse bu Cengiz Kan’ın liderliğinde yapılmış bir takım çalışmasıdır.

2014 seçimlerinden sonra göreve gelen Ünal Köken de projenin kalan kısmını yani hak sahiplerinin TOKİ’ye devrini örgütledi ve başarılı bir proje ortaya çıktı. Talep örgütlenmesi modelinde önemli olan iki şey vardır birincisi konutların fiyatları ikincisi üyelerin ödeme gücüne göre taksitlendirilmesi. Eğer Kiptaş ve İzmit Belediyesi bu konularda hassas davranır İstanbul’un şartlarında değil de Kocaeli’nin şartlarına göre fiyatlandırma yapılırsa proje başarılı olur yoksa çöp olur.

Bu bıçak sırtı bir durumdur. Projenin başarısı buna bağlıdır. Buna örnek vermek isterim; Kandıra TOKİ konutlarında aynı zorluk yaşandı. TOKİ gönderdiği anket formlarına 2+1 için 80 bin TL 3+1 için 110 bin TL yazmıştı.

Talep örgütlenirken anketteki fiyat baz alınarak talep toplandı. Fakat TOKİ üyelere konut satış fiyatlarını gönderdiğinde 2+1 için 125 bin TL 3+1 için ise 140 bin TL talep etti. Bu bir kriz yönetimiydi.600 konut satışa çıkarıldı. Kandıra Belediyesi ilk etapta ancak yeni fiyatlarla 200 talebi örgütleyebildi.  Proje başarısızlığa doğru gidiyordu ama yeni başkan Ünal Köken dönemin siyasetçilerinin yardımıyla konutların satış fiyatlarını indirmeyi başardı ve kalan 400 konutu emekli konutuna çevirdi inanılmaz bir talep artışı sağlandı.

Sosyal konutta fiyat elinizde tutuğunuz köz gibidir uygun fiyatlar belirleyemezseniz talebi örgütleyemezsiniz.

KİPTAŞ’ın Seymen ailesine tam 8 milyon lira vererek Arızlı’daki arsayı aldığını öğrendim.

13 dönümlük bir arsa…

Seymenler zor zamanda yine canlı parayı buldu! (Bu, bir başka yazı konusu ve yazacağım)

Peki, buraya kaç konut yapılacak? 200 mü, 250 mi?

Bu konutlar kaça satılacak?

Fatma Hürriyet bu projeyle ateşten gömleği giyiyor.

Elinde yanan bir közü tutuyor.

Sosyal konut yapacağım diyor.

KİPTAŞ, İstanbul’da 1 milyona, 1.5 milyona konut yapıp satıyor.

İzmit Arızlı’daki konutlar ne kadara satılacak?

400-500 bin liraya konut satarsa, bu konutları kim alacak?

Diyelim yatırımcı geldi ve aldı; kaça kiraya verecek? (Zaten yatırımcının aldığı konut, sosyal konut olur mu?) 

Sonra…

İzmit Belediyesi talebi kendi örgütlemeli.   

Belediyede bir ofis açmalı.

İzmit Belediyesine bir uyarıda bulunayım; talebi örgütleyecek belediye sizsiniz ama anket formları KİPTAŞ’ın sitesinde dolduruluyor, bu yanlıştır.

Belediyenin önünde kurduğunuz HES kodu alımına kolaylık getiren organizasyonunuz gibi bir organizasyon yapmalısınız.

Bir iletişim ofisiniz olmalı, anketler belediye ekibiniz tarafından toplanmalı, yoksa bu projenin sahibi olamazsınız.

İzmit Belediyesi’ni kutluyorum.  

Kent Konut’u sosyal konut üretmeye davet ediyorum. (Kocaeli’de gerçekten sosyal konut ihtiyacı var mı? Bu da başka bir yazısı konusu; bunu da yine yazacağım)

Başarı üretimdedir gül dağıtmakta değil, festival yapmakta değil, ayva festivalinde değil. Esnaf ziyaret etmeyi başarı olarak görmek değil. İhtiyaç sahiplerine giysi dağıtmayı başarı olarak gören zihniyette hiç değil…

Konuyu uzattım, bağlıyorum.

Son sözüm şudur.

Fatma Hürriyet bu projede fiyatları iyi kontrol etmeli.

Arsayı rantiye ağalarından satın aldılar.

Konutu yapacak olan da KİPTAŞ.

Rantiyenin talepleri değil, halkın talepleri dikkate alınmalı.

Fatma Hürriyet rantiyeye teslim olmamalı.

Halkı dinlemeli…

Yoksa soylular kazanır!

Sosyal konutlar, “gerçek” sosyal konut olmalı.

Fiyatları düşük olmalı.

4-5 bin lira taksitle sosyal konut satılamaz.

Fatma Hürriyet bu projede ranta yenilirse oyun biter haberiniz olsun!..

 (Yarın devam edeceğim)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özgür 2020-11-22 22:36:33

fatma hanım hem seymen ailesi hem kiptaş tarafından öyle bir makasa alınmışki inanamıyorum arsa özel mülkiyet belediye arsası değil hazine hiç değil anketi kiptaş yapıyor bu izmitin talebi örgütlemeyeceğinin belirtisi satış fiyatları 450 bin bu sosyal konut değil helal olsun seymenlere fatma hanımın siyasi hayatını bitirecek bir operasyon

Avatar
Sağlam zemin 2020-11-22 22:37:36

Arızlının zemini sağlam. Sağlam zemine yüksek bina yapılabilir. Bu teknik bir konudur. Bir siyasi veya bürokrat çıkıp burası deprem bölgesi yüksek bina yapmayın diyemez. Bu iş duygularla veya korkularla karar verilecek bir durum değildir. Teknik bir konudur. Gerekli zemin etütleri yapılarak, maksimum yükseklikte yapı yapılırsa, maliyeti ucuzlatır. Dolayısıyla istenilen fiyatlara inilebilir. Hayırlı olsun, birilerine de örnek olsun

Avatar
vay be 2020-11-22 22:39:46

seymenler yine parayı buldu. para yoktu alpaslan seymen biraderinin kumar borçları yüzünden arabamı bile sattım diyordu yine canlıyı buldular. seymenler bu arsaları kimin zamanında kaç paraya kapattılar acaba

Avatar
alpaslan 2020-11-22 22:40:59

alpaslan seymen şimdi buradan gelecek parayla güngör ve ismet ikilisine birkaç yüz bin lira atar mı malum iki müptezel de aç ve bekliyor. açları doyuracak mı bakalım bekleyip göreceğiz. fakir babası apo ne yapacak bakalım

Avatar
aziz 2020-11-22 22:57:02

insanlar merak ediyor tahir başkanda sosyal konut yapacakmı diye ya da her zaman yaptığı gibi o işide merkezi hükümete mi havale edecek

Avatar
Sarp 2020-11-22 22:58:56

İşin içinde Seymen lafı geçiyorsa işin ranta yenileceğini tahmin etmek hiçde zor olmasa gerek. Zaten benim bildiğim, bu tip sosyal konut projeleri ya devlet arazisine veya belediye arsasına yapılır, sosyal konut yapmak için birilerinden trilyonlar vererek yer almak ta nerden çıktı. Üstelik bunlar geçmişinde İlin belediyesini yönetmiş kişiler. Yani bilmiyorum ama, kafamda bir garip soru işaretleri..???

Avatar
özcan 2020-11-22 23:03:38

şöyle düşünün fatma hürriyet in elinde kent konut gibi bir iştirak şirketi olsa yetişmiş insan kaynağı olsa dar gelirli için neler yapabilirdi bunu sorgulamak lazım .kiptaşla risk aldığına göre helal olsun

Avatar
Apo dikkat et 2020-11-22 23:08:17

apo dikkat et senin birader buradan gelen milyonları da kumarda yarım saatte yer. sonra yine ağlamayın. gerçi sizde mal biter mi be apo. izmit sizin be. dara düşerseniz çağırırsın fatmayı ekremi, bir tarla daha satarsın ne olacak. sende tarla, onlarda para. ye kürküm ye.

banner1

banner962

banner23

banner642

banner475

banner472