banner730
banner279
banner710
banner651
Kocaeli Denge
Kocaeli Denge
03 Aralık 2019 Salı 15:48
Düğün salonlarının 1 TL olması tartışıldı

Plan ve bütçe komisyonunun 1 TL önerisi mecliste kabul edildi. Buna göre; vatandaşlar Yunus Emre Kültür Merkezi, Alikahya ve Erol Olçok, Necati Gençoğlu, Ayazma ve Şehit Ramazan Sarıkaya Kültür Merkezleri'nden 1TL'ye faydalanabilecekken; şehit yakınları, gazi, dul, yetim ve engelli vatandaşlar da merkezlerden ücretsiz olarak faydalanabilecek. Ayrıca komisyondan çıkan karar ile devlet okulları, sivil toplum kuruluşları da hafta içi velilerin, öğrencilerin ve halkın yararına yapacağı kültürel ve yöresel faaliyetler için Yunus Emre Kültür Merkezi hariç belediyenin diğer kültür merkezlerine 1 TL ödeyecek. 

DAHA ÖNCE BEDAVA OLMAYACAK DEMİŞTİNİZ

AK Partili meclis üyesi Hayrettin Ünlü, tarife maddesiyle ilgili söz aldı ve şunları söyledi: “İzmit Belediyesi’nde her yıl bütün müdürlüklerin tarife cetvelleri mecliste görüşülür. Genel teamül olarak ya zam yapılmaz ya da belli oranlarda zam yapılır. Bu yıl 2 müdürlük hariç tüm müdürlüklerde %10 zam yapılması teklif edilmiştir. Evlendirme birimine ait düğün salonları ile ilgili olarak ise belediye başkanının teklifi şu şekildedir; 7. ayda meclise gelen öneride emeklilikte yaşa takılanlar ,asgari ücretliye ücretsiz olması idi. ancak komisyonda bu konu görüşülmüş İzmit Belediyesi hukuk işleri bunlara bedava olamayacağını ifade etmişti. Konu tarife cetvelellerinde şehitlerin ve gazilerin birince derce yakınlarına ücretsiz olması görüşü ile sonuçlanmıştı.

1 TL OLSUN ÖNERİSİ SUNULDU

Dolphin Yunus Emre, Alikahya, Erol Olçok Kültür Merkezleri düğün salonları 400 ila 800 TL arasında iken hepsinin 100 TL yapılması Necati Gençoğlu, Ayazma, Yenidoğan Şehit Ramazan Sarıkaya Kültür merkezleri ise ak parti döneminde herkese ücretsiz iken bu dönem de ücretsiz yapılması şeklinde teklif vermiştir. cumhur ittifakı meclis grubu geçen dönem 3 düğün salonunun ücretsiz olduğu bu yıl da onlarla beraber diğer 3 salonun da ücretsiz yapılmasını teklif etmişlerdir. Bunun üzerine kültür merkezlerinin düğün salonları ücretsiz yapılıp yapılamayacağı İzmit Belediyesi hukuk işleri müdürlüğüne plan ve bütçe komisyonu tarafından sorulmuştur. Gelen cevabı yazıda bu hizmetlerin ücretsiz yapılamayacağı şeklinde görüş verilmiştir. Bunun üzerine belediye başkanı 1. grup kültür merkezleri için 100 TL ikinci grup kültür merkezleri için ise 1 TL önerisini sunmuştur.

CUMHUR İTTİFAKI KARAR ALDI

Cumhur İttifakı olarak AK Parti ve MHP’li komisyon üyeleri iki grup kültür merkezinin de 1 TL yapılması hususunda karar almışlardır. Çoğunluk cumhur ittifakında olduğu için iki grup kültür merkezinin de netice olarak 2020 yılında 1 TL ile ücretlendirilmesine karar verilmiştir. Ayrıca cumhur ittifakı olarak devlet okulları, sivil toplum kuruluşları, veliler ve öğrencilerin halkın yararına yapacakları kültürel ve yöresel faaliyetlerde yunus emre kültür merkezi hariç olmak üzere ve hafta içi günleri ile sınırlı olmak kaydıyla 1 TL yapılmasını önermiş ve karara bağlamıştır.  Belediye başkanının teklifinde nikahlar hariç, bu salonlarımızın milletimize açılması kesinlikle yoktur. 6 düğün salonundan yunus emre kültür merkezi ak parti döneminde tamamlanmış diğer 5 düğün salonu ise ak parti döneminde inşa edilmiştir. Bu kültür merkezlerinin yapılmasında emeği olan, geçmiş dönem ak partili belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz.

Son Güncelleme: 04.12.2019 10:57
Anahtar Kelimeler:
KocaeliIzmitBelediyesi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner475

banner589

banner23

banner642

banner472

banner612