banner904
banner888
banner279
Flaş Haber
Kapat
banner899
14 Şubat 2020 Cuma 15:51
Erol Köse suskunluğunu bozdu

İzmit Yenidoğan Mahallesi’nde bulunan Çetin Emeç Üst Geçidi’nde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz aylarda yenileme çalışması yapılmıştı. Gerçekleştirilen yenileme işleminin ardından köprüde bulunan Çetin Emeç’in ismi kaldırılarak, yerine İzmit Belediyesi eski Başkanı Erol Köse’nin ismi verilmişti.

SUSKUNLUĞUNU BOZDU

Kocaeli gündemine bomba gibi düşen bu değişiklik kararı sonrası ilimizde yaşayan çoğu vatandaşımız ve siyasi aktörleri, bu duruma itiraz etmiş ve Erol Köse’nin bu değişikliği kabul etmemesi gerektiğini belirtmişti. Bu tartışmalar sürüp giderken, konunun ulusal medyaya da yansıması ve en son dün gerçekleştirilen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısında gündeme bir kez daha gelmesi nedeniyle Köse, gündemden düşmeyen bu polemiklere daha fazla kayıtsız kalmadı ve basın açıklaması yapma kararı aldı. 

İSTEMİYORUZ

CHP İl Binasında gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bu sabah ağabeyim Erol Köse beni aradı. Bu süreçle ilgili basın açıklaması yapmak istiyorum dedi. İl binasında yapmak istediğini belirtti. Ama ben de belediye başkanımız da buna karşıyız, bunun doğru olmadığını söyleriz dedim. Daha sonra kendi fikrimi de partilimin fikrini de söyleyeceğim” dedi.

HABERLERE HAK VERİYORUM

Daha sonra söz alan İzmit Belediyesi eski Başkanı Erol Köse: “Yerel medyada hatta ulusal medyada gazetecilik yapan arkadaşlarımızın benimle ilgili yaptıkları haberlere hak veriyorum. Kısa süreli de olsa bir gazeteci geçmişine sahip olan biri olarak ben de böyle bir olayı elimden geldiği kadar eleştirirdim.” dedi.

KİMSE ARAMADI

Olay ile ilgili medyadan kimsenin kendisini aramadığını belirten Köse: “Yerel basından beni kimse aramadı. Ulusal basında da Saygı Öztürk haricinde kimse aramadı. Ona durumu anlattım. O da haberini yaptı. Gazetecilerin yaptıkları eleştirilerde haklı olduğunu söylemek isterim.  Çalar Saat programının sunucu İsmail Küçükkaya beni arayacağını söylemiş. Ama ne aradı ne de sordu. Onu konu hakkında bilgilendiremedim.” dedi.

SAĞLIĞIM YERİNDE DEĞİLDİ

Hasta ve cenaze işlemleri ile uğraştığı için toplantının geciktiğini belirten Köse: “22 Ocak tarihinde ablam vefat etti. Herkes cenazeye katıldı. Kocaeli örgütünden, ilinden ve ilçesinden hiçbir şikayetim yok. Burada daima vefa gördüm. Yerel yönetimdeki arkadaşlarımla hiçbir sorunum yok. İl Başkanlığı adaylıkları açıklanırken Harun Yıldızlı ve Hikmet Erenkaya beni ayrı ayrı davet etti ancak hasta olduğum için katılamadım. 2-3 günde nefes alır hale geldim. Toplantıyı yapmam bu yüzden biraz gecikti” dedi.

ASIL OLAN GÖNÜLLERE YERLEŞMEK

Köprüye isim verme konusunda konuşan Köse: “Hastalık ve vefat haberleri içindeyken Tahir Bey beni aradı. Yeni köprü yapıldığını oraya benim ismimi vermek istediğini söyledi. Ben de Tahir Bey yine jest yapıyor sanarak kabul ettim. Çünkü her zaman insanların ölmeden onure edilmesi gerektiğini söylerdim. Elbette görevde olan insanlar kendi isimlerini caddelere ve köprülere vermemeli. Benim zamanımda Yahya Kaptan’a 30 bin konut yapıldı. O zamanki danışmanım TOKİ’de genel müdür oldu. Yahya Kaptan inşaatı bittiği zaman oraya Erol Köse ismini vermek istediklerini söylediler. Ancak bunu kabul etmedim. Oranın kurtarıcısı Yahya Kaptan’dır. Oranın ismi Yahya Kaptan olacak dedim. Kabul etmedim. Asıl olan gönüllere isminizi yazdırabilmektedir. Eğer gönüllere yerleşemediysen caddelerde ve köprülerdeki isimler gelir geçer. Hiçbir zaman ben yaptım demedim. Benci insan olmadım. Şehrimin en ücra köşesinde hizmet veren çöpçü kardeşimle ve yöneticilerimle Erol Köse olabildim.” dedi.

ÇETİN EMEÇ KÖPRÜSÜ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM

Çetin Emeç köprüsünün isminin değiştiğini bilmediğini söyleyen Köse: “ İsim değişikliğinin yapılacağı köprünün neresi olduğunu bilmeden kabul ettim. Tahir Büyükakın’a teşekkür ettim. Bir jest daha yapıyor sandım. Çünkü 1-2-3 Ekim tarihinde Kongre Merkezi’nde 5 bin kişinin katılımıyla yapılan toplantıyı Tahir Bey bana yönettirdi.  Aynı o jestte olduğu gibi isim işinde de böyle jest olduğunu düşündüm ve kabullendim."dedi.

MECLİS KARARI OLDUĞU İÇİN KABUL ETTİM

Meclis kararı olduğu için kabul etmek zorunda kaldığını belirten Köse: “Eskiden otoban olmadığı için bütün Türkiye o yoldan geçerdi. Camiye gitmek isteyenler karşıdan karşıya geçerken çok kaza olurdu. O bölgeye Mahle Piston köprüsünü yapmıştık. Daha sonra Çetin Emeç olmuş. Benim ismimin verileceği köprünün Çetin Emeç köprüsü olduğunu bilmiyordum. Ben 25 senedir İstanbul’da oturuyorum. Araba da kullanmıyorum. Dikkatimi çekmemişti. Meclis kararı olunca kabul etmek durumunda kaldım.” dedi.

FATMA HANIM ARADI

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in tepkiler için kendisini aradığını söyleyen Köse: “Ben kendi işimle uğraşırken Fatma Hanım beni aradı. Abi, böyle böyle bir olay var ve büyük tepkiler var dedi. Fatma Hanım, Çetin Emeç’in eşine de ulaşmış. Yeni yapılan kütüphaneye Çetin Emeç’in ismini vereceğini söylemiş. Çetin Emeç’in eşi de olayı öyle öğrenmiş. Zaten daha sonra o da İsmail Küçükkaya’yı aramış. İsmail Bey de programı vasıtasıyla haber yaptı.  Ondan sonra da tüm Türkiye’ye yayıldı.” dedi.

O KÖPRÜ BENİM İÇİN ÇETİN EMEÇ’TİR

Devamında Köse, “Gazeteci arkadaşlar bana sormadan haber yaptı. Bu konuda Sefa Sirmen benim için partiden ihraç edilmeli demiş. CHP’den istifa etmesi gerekir diyecek en son kişi Sefa (Sirmen)’dır. Bu ne perhiz ne lahana turşusu... Geldiğimiz noktada Tahir Bey’e sıkıntıda olduğumu söyleyerek bu işten vazgeçelim dedim. O da meclis kararı alındı, dönemem dedi. Bu olay benim de içime sinmedi. Değil bir basın şehidinin en mütevazı insanın bile bir köprüye isminin verilmesi, değiştirilmesini içime sindiremem. Bugün Başkan ile de konuştum bundan sonra orada ismim on punto büyük de yazılsa orayı Erol Köse olarak kabul etmiyorum. O köprü benim için Çetin Emeç köprüsüdür. Bu da böyle bilinsin” dedi.

BAŞKA NOKTALAR BULUNABİLİNİRDİ

Köse’nin ardından düşüncelerini paylaşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Erol ağabey beni arayarak il binasında toplantı yapabilir miyim diye izin isteyerek nezaketini gösterdi. Siz bu partinin en çok popülaritesi olan, emeği geçen kişisiniz dedim. Dolayısıyla böyle bir toplantı yapacaksanız ben de şahsım ve partililerimin fikirlerini söylemek isterim dedim. Öncelikle Erol ağabeyin hastalık ve ablasının ölüm zamanına denk gelmiş. Erol Köse ismini orada istemiyorum dediğini anlıyorum. Bu konuyla ilgili partililerimiz doğru bulmuyor. Bu şehirde her şeyi hak eden bir kişi varsa o Erol Kösedir ama bir basın şehidinin isminin kaldırılmak suretiyle Erol Köse olması içimize sinmiyor. Burada bir niyet okumak gibi durumum yok ama niyet iyi değil. Köprü 5 metre geriye yapıldı, orası tarif edilirken bile Çetin Emeç deniliyor. Eğer Erol Köse’nin ismini verecekseniz başka noktalar bulunabilirdi” dedi.

UYANIK TC VATANDAŞI

Devamında Başkan Sarıbay, “Bir Kongre Merkezi yapıldı bence en yakışanı buraya Erol Köse’nin adının verilmesiydi. Ben dahil kimse Erol Köse’nin adının yaşatılmasına engel değiliz. Erol ağabey bu işten rahatsız, partililerimiz rahatsız. Haksız bir şekilde saldırı söz konusudur. 16 Ocak tarihinde bir gazeteye yaptığım ziyarette bana Erol Köse’nin isminin verilmek istemesine ne diyeceksiniz diye sordular. Ben de, ‘kusura bakmayın Çetin Emeç’in yerine benim adımın verilmesini kabul etmiyorum’ demesi lazım. Erol Köse’nin değil, Tayyip Erdoğan’ın da adını verseniz orası Çetin Emeç Köprüsü olarak kalır. Öldürüldüğü günden beri Çetin Emeç Köprüsü orada duruyor. Siz adını, levhasını da değiştirseniz ben tarif ederken yine ‘Çetin Emeç var ya’ diye tarif ederim. Erol Köse’nin adını kongre merkezine verin. Ama bunlar uyanık T.C. vatandaşı. Sen katledilen bir gazetecinin adını kaldıracaksın, bu olmaz’ dedim” şeklinde konuştu.

“ONA PUAN KAYBETTİRİR”

Devamında Sarıbay, “Burada benim Tahir Başkan’a önerim hiç ısrar etmesinin anlamı yok. Tam tersi ben yaptım oldu dayatmacılığı ona puan kaybettirir. Erol Köse’nin adı başka her yere verilebilir. Bunu diretmenin anlamı yok. Keşke Büyükşehir Belediyesi beni arayıp başkanım Erol Köse’nin ismini vereceğiz ne diyorsunuz diye görüş alışverişinde bulunsaydı” diyerek sözlerini noktaladı

Son Güncelleme: 16.02.2020 09:31
Anahtar Kelimeler:
çetin EmeçErol Köse
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner897

banner589

banner23

banner642

banner475

banner472