banner779
banner777
banner710
banner651
Denge
Denge
13 Temmuz 2019 Cumartesi 22:14
Hak-İş'e Kocaeli'de ağır eleştiriler

Savunma ve Güvenlik İşçileri Sendikası (Özİş), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) üyeliğinden çıkarılıyor. Hak-İş Disiplin Kurulu’nun aldığı "Öz-İş Sendikası’nın konfederasyon üyeliğinden çıkarılma kararı", 10 Temmuz’da Ankara’da yapılacak Hak-İş 14’üncü Olağan Genel Kurulu’nda delegelerin oylarına sunuldu. ÖZ-İŞ Sendikası Oylama Sonrası HAK-İŞ Konfederasyonu'ndan ihraç edildi. Öz-İş Sendikası Kocaeli İl Başkanı Ramazan Çetin konuyla ilgili sert bir açıklama yaptı. İşte o açıklama... 

Türkiye Emekçilerinin savunucusu olduğunu iddia eden  Hak İş Konfederasyonunun hazırladığı, Delegelerin oyları ile ihraç edilmemiz için hazırlanan  bu tuzak oyunu yine siz değerli Öz-İş Sendikası üyelerinin birliğinde bozmaya ve şahlanmaya varmısınız?

Öz İş Sendikasının Kurulduğu Günden itibaren  ÖZ-İŞ SENDİKASI  KOCAELİ  İL BAŞKANLIĞINI yapmaktayım.

Çalışma hayatında görmediğimiz sıkıntıları, Hak İş Yönetim Kurulunun emir ve talimatları ile hareket eden Hak-İş il başkanlarından görmekteyiz. Bununla da yetinmeyen Hak iş Genel Başkanı bizzat kurum yetkilerini arayarak, üyelerimizin Öz İş Sendikasından istifa ettirilerek Hak İş’ e alınan malum sendikaya üye olmaları yönünde taleplerini ileten bir başkan nasıl olurda Adeletini savunur sizlerin takdirine bırakıyorum.

Değerli Üyelerimiz;

26 bin e Yakın emekçinin sesini dinlemeyen sade ben ile yola çıkan bu zihniyeti de protesto ediyoruz.

Hak İş de daha önce başlayan  bu derin çatlak, ilerleyen günlerdeki sendikal operasyonlar ile devam edecektir. Bunun örneği Sağlık İş kolunda, İnşaat İşkolunda,  maden iş kolunda, medya işkolunda, ağaç işkolunda ve tekstil işkolunda faaliyette bulunan sendikaların son genel kurullarında yaşandı.

Bu sendikaların yönetimine gelen yöneticilerinin bir önceki görev yerlerinin neresi olduğuna bakıldığında, Genel Başkanlarının ve Yardımcılarının, başka malum sendikalarda genel başkan yardımcısı olarak da SGK lı çalıştığı sosyal medya hesaplarından görülmektedir.

Değerli Üyelerimiz;

Yukarıda açıkladığımız sebeplerle Sendikalar kongrelere götürülmüş genel başkanlar dahi değiştirilmiştir. ANCAK ÖZ İŞ SENDİKASINA YAPILAN TÜM OPERASYONLARDA Hak İş hep başarısız olmuştur. Bunu iyi bilen Hak İş Başkanı Güvenlik sektöründe yeni bir sendika kurup Öz-İş’e muhalif kanadı da buraya kaydırmak suretiyle ele geçirme operasyonunu başlatmış, başaramayacağını anlayınca, Sosyal Medya da kurumsal olmayan şahsi bir hesaptan  yapılan bir paylaşımı da Disiplin Kurulu’na taşıyarak, ele geçiremediği sendikamızı ihraç edebilmenin yollarını aramaya başlamıştır.

Öz İş Sendikası bir çok kez kongreler gerçekleştirmiştir. Bunlardan kimi olağan genel kurul, kimisi olağanüstü genel kurul, hatta  bazıları mahkeme kararı ile seçimli kayyumlu gerçekleşmiştir. Bu kongre süreçlerinde Hak-İş Yönetim Kurulu üyeleri tarafından malum sendikaya geçenlere il başkanlığı vermekten tutun da  üst kurul delegelerimize dahi bizzat maddi veya manevi talepler teklif edilmiştir. Hatta tarafıma da bu teklif yapılmıştır. 

Burada bir şeyin altını çizmek isteriz. Tüm bu oyunlar oynanırken Hak-İş Yönetimi oybirliği ile mi hareket etmiştir? Hayır, özellikle Genel Başkan Yardımcılarından birinin malum sendikanın Hak-İş’e alınması kararında ve Öz-İş Sendikasının ihraç edilmesi kararlarında muhalefet şerhi koyarak bu kararlara katılmadığını tüm üye sendikalara bildiren bir yazı da göndermiştir.

ÖZ İŞ NEDEN  BU KADAR GÜNDEMDE

Bir haftadır Sosyal Medyada ve basında Sendikamızla ilgili çıkan haberlere  fazla bir yorum yapmaya gerek yoktur. Yazılanların hepsi doğrudur. Yalnız bazı gerçekler bu işlemlerin bitmesinden sonra Genel Merkezimiz tarafından basında ve sosyal medyada açıklanacaktır.

Şimdi Hak-İş olarak hem adalet yürüyüşü yapacaksın, hak ve hukuktan bahsedeceksin hem de, aynı işkolunda ikinci bir sendika kurdurarak Öz-İş sendikasını ihraç etmek ve üyelerini de kurdurduğun malum sendikaya almaya çalışacaksın. Bu nasıl bir ADALET?

Öz İş  Sendikası Kurucu Genel Başkanı ve Yönetim kurulu, 20 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak olan olağanüstü kongresinde;  tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen Hak İş ten ayrılıp ayrılmama surecini ve yeni konfederasyona katılıp katılmama hususunu delegeleri ile görüşerek değerlendirecektir.

Sosyal medyada ve basında yer alan haberlere göre, Genel Kurul delegelerimiz tarafından yeni kurulan Ülkem-İş Konfederasyonuna üye olunması şeklinde bir karar çıkarsa benim ve teşkilatımın da  bu karara uygun hareket edeceğimizin bilinmesi gerekir.

Eğer Genel Kurul delegelerimiz tarafından başka bir konfederasyona üye olunması şeklinde bir karar çıkarsa da ona da uyarız.

Bu birlikteliğin yol haritasında mutlak suretle Tüm Siyasal Güç ile de iş birliği içerisinde olacağımızı deklare ettiğimiz  de aşikardır. Sendikaların  Siyasi olaylarda bakış acıları çok net değildir ama ilkelerine ve prensiplerine bakıldığında üye profilleri de ortaya çıkmaktadır.

Bizlere verdiğiniz destek için önce Şahsım  sonra Öz Savunma ve Güvenlik İşçileri Sendikası  KOCAELİ  İL Başkanlığı adına teşekkür ediyorum.Öz Savunma ve Güvenlik İşçileri Sendikası kurucu Genel Başkanı Sedat SEVİNÇ beyin de selamlarını  sizlere iletmekten  onur duyarım. 

Saygılarımla.

Öz Savunma ve Güvenlik İşçileri  Sendikası KOCAELİ İL Başkanı Ramazan ÇETİN

Son Güncelleme: 15.07.2019 10:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner475

banner589

banner23

banner642

banner773

banner759

banner612