banner582
banner279
banner573
Kocaeli Denge
Kocaeli Denge
23 Ekim 2018 Salı 11:00
Kartepe'de küresel zirve
banner478

Kartepe Zirvesi 2018 Basın Toplantısı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Zuhuri Sarıkaya, Kartepe Zirvesi Düzenleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ercüment Çiftçi, Kartepe Zirvesi Düzenleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Şirin, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman ve Zirve Düzenleme Kurulu Üyelerinin katılımıyla, Kocaeli Sekapark Maide Salonu'nda yapıldı.

MESELENİN ÇÖZÜMÜNE KATKI İÇİN

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu: “Türkiye göç meselesinin; insani, ahlaki ve teknik çözümü için her alanda inisiyatif almıştır, almaktadır. Kartepe Zirvesi 2018'de Göç, Mültecilik ve İnsanlık meselesinde inisiyatif almak, meselenin çözümüne katkı sunmak hedefindedir” dedi. Kartepe Zirvesi,  programı, katılımcı profili, izleyici talebi, kamuoyu beklentisi bakımından, ikinci yılı itibarıyla sadece Kocaeli'nin değil, Türkiye'nin, Dünya'nın bir markası.  Küresel bir zirve.

BAKANLAR GELECEK

Mevlüt Çavuşoğlu'un Onur Kurulu Başkanı olduğu Kartepe Zirvesi'ne; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, BM Türkiye Mukim Koordinatörü  Irena Vojackova Sollorano, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger'in de aralarında bulunduğu, 31 ülkeden, 336 önemli isim katılıyor. Kartepe Greenpark Otel'de 26 Ekim Cuma günü, açılış konuşmaları ile başlayacak olan Kartepe Zirvesi 2018, 28 Ekim Pazar akşamı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un katılacağı Kapanış oturumuyla tamamlanacak. 

BÜTÜN BOYUTLARIYLA GÖÇ KARTEPE ZİRVESİ'NDE

Kartepe Zirvesi 2018, Göç, Mültecilik ve İnsanlık temasıyla toplanıyor. 2 Çalıştay, 2 Açılış Oturumu, 46 Panel, 11 Vaka Kritik, 12 Akademik Panelde; Suriye, Filistin, Irak, Meksika, Filistin göçleri başta olmak üzere, göç bütün boyutlarıyla ele alınacak. Tespitler yapılacak. Çözüm önerileri geliştirilecek. Zirve 2018 Basın Toplantısı'nda konuşan, Zirvenin ev sahibi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, zirvenin hedefini şu cümlelerle ifade etti; “Suriye, Afganistan, Irak, Myanmar, Meksika... Türkiye, Avrupa, Amerika, Kanada... Göç farklı boyutlarıyla bütün dünyanın, insanlığın meselesidir. Türkiye göç meselesinin; insani, ahlaki ve teknik çözümü için her alanda inisiyatif almıştır, almaktadır. Kartepe Zirvesi 2018 de Göç, Mültecilik ve İnsanlık meselesinde inisiyatif almak, meselenin çözümüne katkı sunmak hedefindedir.” 

KÜRESEL ZİRVE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde üniversite, sivil toplum kuruluşu, uluslararası kurum ve kuruluşlardan 22 paydaşın ortaklığında gerçekleştirilen Kartepe Zirvesi'nde bu yıl  31 ülke, 184 kurum temsil edilecek. Yurt içinden 62 yurt dışından 31 üniversiteden akademisyen görüş ve düşüncelerini dünya kamuoyu ile paylaşacak. Zirveye gösterilen yoğun ilginin altını çizen Karaosmanoğlu, “Kartepe Zirvesi,  programı, katılımcı profili, izleyici talebi, kamuoyu beklentisi bakımından, ikinci yılı itibarıyla sadece Kocaeli'nin değil, Türkiye'nin, Dünya'nın bir markasıdır.  Küresel bir zirvedir.”

ÇOK ÖNEMLİ İSİMLER ZİRVEDE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Onur Kurulu başkanlığını yaptığı zirvede Türkiye'den ve dünyadan çok önemli isimler yer alıyor.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın,  Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova Sollorano, Avrupa Birliği Komisyon Üyesi Dimitris Avramapoulos, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Gaziantep Belediyesi ve UCLG- MEWA Dönem Başkanı Fatma Şahin, Prof. Dr. Kamil Aydın, Mete Çubukçu , Muharrem Sarıkaya, Coşkun Aral , Deniz Kilislioğlu, Güven İslamoğlu, İhsan Aktaş, Nuh Albayrak, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Nedim Şener, Prof. Dr. İbrahim Sirkeci, Prof. Dr. Jeffrey Cohen, Prof. Dr. Murat Erdoğan,Prof. Dr.  İlter Turan,  Prof. Dr. Bekir Berat Özipek ve Türk Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık'ın da aralarında bulunduğu 336 çok değerli isim Kartepe Zirvesi'nde ana konuşmacı olarak yer alacaklar. 

YOĞUN TALEP

İnternetten yapılan Kartepe Zirvesi izleyici başvuruları, yoğun talep üzerine Zirve tarihinden 10 gün önce başvuruya kapatıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ve paydaşlara yapılan doğrudan izleyici taleplerinin dışında internet üzerinden yapılan başvurulardan 300'ü kabul edildi. Bu ilginin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu; “Zirveye gösterilen talep beklentilerimizin çok üzerinde gerçekleşti. Bazı izleyici taleplerini maalesef kabul edemedik. Ana salondaki programları canlı yayınlayacağız, diğer salonlardaki programları ise, programdan sonra video olarak zirvenin web sitesine yükleyeceğiz. İlgililer web üzerinden program içeriğine erişebilecekler.” dedi. Bu talebin Kocaeli'nin Kongre Turizmi potansiyelini gösterdiğini ifade eden Karaosmanoğlu; “2019 yılında Uluslararası Kocaeli Kongre Merkezi'ni hizmete alacağız. Kapasitemizi artıracağız. Karşılaştığımız talebi, Kocaeli'nin kongre turizmi potansiyelini göstermesi bakımından da önemli buluyoruz.” 

İNSANLIĞIN SESİ YÜKSELECEK

Kartepe Greenpark Otel'de 26 Ekim Cuma günü, açılış konuşmaları ile başlayacak olan Kartepe Zirvesi 28 Ekim Pazar akşamı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un katılacağı Kapanış oturumuyla tamamlanacak. Çalıştay raporları ve bildiriler kitaplaştırılacak. Hazırlanacak deklarasyon Zirve'den sonra dünya kamuoyuna ilan edilecek. Basın Toplantısı'nda yaptığı konuşmayı paydaşlar ve emeği bulunan herkese teşekkür ederek tamamlayan Karaosmanoğlu; “ 26-28 Ekim'de, insanlığın sesi Kartepe Zirvesi'nden yükselecek, dünya kamuoyunu, bu sese kulak vermeye davet ediyorum.” sözleriyle, ulusal ve Uluslararası kamuoyunu, zirveyi dikkatle takibe davet etti. 

banner371
Son Güncelleme: 26.10.2018 11:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner475

banner315

banner23

banner466

banner472

banner483

banner326