banner730
banner279
banner710
banner651
Kocaeli Denge
Kocaeli Denge
03 Aralık 2019 Salı 17:21
Kriz yönetiminde iletişim ve sosyal medyanın gücü

Sebebi ve yapısı ne olursa olsun, kurumumuzun içinde bulunduğu krizi yönetmek, krizden sebeple yaşanacak zararların etkisini düşürmek için çok önemlidir.

Problem var diye karalar bağlamanın sonu daha kara günleri getirir

İş hayatında kriz nedir?

Her hangi bir durum bir kriz sebebi olabilir, elemanlarınızın davranış bozuklukları, bir usulsüzlük, taahhütlerin yerine getirilmemesi, finans sıkıntısı hatta müşteri memnuniyetsizliğinin kitle iletişim araçlarında yayınlanması, kuruluşunuz hakkında kötü haberlerin yapılması gibi, birçok durum.

Mesela, büyük bir fabrikada iş yapıyorsunuz ve personelinizden bazıları kabloları kesip kesip firma aracının koltuk altında dışarı çıkartırken ( çalarken) yakalanıyor ve haliyle sizin o fabrikadaki işleyişinizin devamlılığı sorgulanmaya başlıyor.

Sağlıkta kalp krizi neyse, ekonomik kriz neyse, yönetimsel kriz de o dur. Kriz sonrası bir şans daha verilmişse, o kriz yönetilmelidir ya da sonun başlangıcı yadırganmamalıdır.

Her yönetimde en önemli araç olan iletişim, kriz yönetiminde de çok önemlidir.

İletişimin önemi;

Krizin atlatılması için en önemli silah iletişimdir. İletişim kanallarından faydalanıp, krizin etkisini azaltarak, krizin, ilerisi için ders çıkarmak adına yaşanmış bir tecrübe ve artık önemsiz bir sorun olarak kalmasını sağlayabiliriz. Ne kadar geç kalırsak, krizi ve etkisini gereksiz yere büyütmüş olabiliriz.

Sosyal medya platformlarının her geçen gün etkisini arttırdığı bir konjonktürde, hem yapılan haberlerimizin, hem verdiğimiz bilgilerin ve yansıttıklarınızın, ulaşması gereken noktaya ulaşması hiç de zor değil.

Kontrolü ele alarak, tarafımızdan haber mercilerine vereceğimiz demeçler, bilgiler çok doğru ve temiz bilgiler olmalıdır çünkü biliyoruz ki, bilinçli, bilinçsiz herkes kendine göre haberleri yorumlayacak ve kendine göre yayacaktır.

Neymiş, doğrudan şaşmıyoruz.

Düşünsenize kriz yönetimindeki iletişimi yanlış yönetmişiz ve kuruluşumuz bir çıkmazda gibi gösteriliyor?  Bu her şeyin daha kötüye gitmesi için yeterli değil mi?

Her şey gibi,

Bunun da önüne geçebiliriz, nasıl mı?,

Kriz iletişimimizi de bir kalite standardına göre yapmalıyız;

Evvela,

Empati yapmalıyız;

İnsanlar bize niye kızgınlar?  Neden üzülüyorlar? Elbette şaşkınlar olanları da anlıyoruz ve biz de yarın onlarla aynı noktada olabiliriz bu değerdeyiz.

 Bunu göstermeliyiz.

Anlattığın kadarsın,

İlişkilendirerek anlatım yapmalıyız;

Durumumuzun sektörel bir durum olabileceğini ve sadece bizim bununla mustarip olduğumuz algısının oluşmamasını sağlamalıyız, benzer krizleri, çok daha büyük ölçekli kuruluşların bile yaşadığının ispatını de yapabilecek donelere sahip olmalı ve bunların  anlaşılır şekilde paylaşılmasını da gerçekleştirmeliyiz ve istediğimiz sonuca ulaşıldığını takip etmeliyiz.

Eylem planınız ve işleyişi hakkında bilgilendirme yapmalıyız;

Artık bir krizimiz var ve bu yönetmek için sizin de bir eylem planınız var. Bunu anlatmalıyız, bu planın başarılı bir şekilde aşamaları kat ettiğini göstermeliyiz. Çünkü artık eylem halindeyiz ve bu bizden beklenen hareket. Krizin aşılması noktasında yaptığımız başarılı uygulamaları da örneklerle işlemeliyiz. Bu bizim belki de son şansımız. En azından bu kuruluş için.

Dürüstlük ve Şeffaflık;

Bir eksiğimiz varsa bizden duyun,

Artık daha da sorgulanıyoruz, dürüstlüğümüzü koruyarak ilerlemekten başka bir çaremiz var mı? Bence yok. Hatta şimdi daha da şeffaf olma zamanı. Karşımızda inanın çok daha bilinçli, çok daha ilgili ve açık arar bir kitle var. Hatalar da olacak, bu çok normal, şayet hataları gizler ve şeffaflığınıza gölge düşürürsek en başta saygınlığımızı kaybederiz. Aksi ise insanlar tarafından saygı kazanmamızı ve iletişim amacımızın istenilen sonuca ulaşmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medya’nın gücü;

En ufak bireyler bile artık internetin içinde, bu sebepten kullanım çok yaygın, kuruluşla ilgili tek bir olumsuz yorum bile, bir medya krizinin çıkması için yeterli. Kuruluşumuzun itibarı birkaç dakika içinde yerle bir olabilir ve en kötüsü bir haber dünyanın her yanına çok kısa sürede yayılabilir. İnternet aynı zamanda olumlu ya da olumsuz hikâyelerin daha uzun süre gündemde kalması anlamına gelmektedir. Yayılması sadece birkaç dakika süren hikâye, sonsuza dek siber uzayda kalabilmektedir. Kötü bir haber farklı şekilde duyurulabilir (blog haberi, tweet, bir internet sitesinde yorum). Yazılı basın, haberi çoktan rafa kaldırmış olsa da sosyal medya sayesinde kötü haberin uzun süre daha etrafta dolaşması muhtemeldir. Sosyal medyanın nasıl işlediğini iyi anlamak ve kendi çıktılarımızı kontrol altına almak artık etkili kriz yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Neyse ki mesaj panoları ve Twitterdaki birkaç ‘olumsuz yorumun mutlaka bir krize neden olmayacağını da bilmemiz gerekir. Yine de yorumları takip etmek ve kontrolden çıktığını düşündüğünüz anda karşı harekete geçmek önemlidir.

Kötü haberinizi yapmak için can atan bir çok rakibimiz olduğunu unutmadan, krizleri avantaja çevirmeyi bilmek en büyük kriz yönetim şeklidir.

Soru ve görüşleriniz için bana erkankaratas.tr@gmail.com ve haber@kcoaelidenge.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 03.12.2019 17:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner475

banner589

banner23

banner642

banner472

banner612