banner279
banner648
banner636
Flaş Haber
Kapat
Kocaeli Denge
Kocaeli Denge
11 Ekim 2019 Cuma 15:23
Lütfi Bodur Hacı Hızır’ı anlattı
banner478

Bize kendinizden bahseder misiniz? Lütfi Bodur kimdir?

MERT GÜLTEKİN- 1963 yılında İskeçe/Yunanistan’da doğdum. 1982’de Türkiye’ye geldim. Türkiye’ye geldikten sonra ticaret ile uğraşmaya başladım. Lokantacılık, sosyal işletmecilik yaptım. Ancak şu an emekliyim, işlerimin hepsini çocuklarıma devrettim. Yaklaşık 10 yıldır, Batı Trakya Türkleri Derneği’nde başkanlık yaptım. Vatanını, ülkesini seven bir insanım. Yeni dönemde Hacı Hızır mahalle muhtarlığı görevi bana nasip oldu. Mahallemize hizmet etme aşkı ile bir yola çıktım. Buradan tekrardan mahallemize hayırlı olsun demek istiyorum. 

HACI HIZIR’DA PLAN YAPILMAMIŞ

Hacı Hızır mahallesinden biraz bahseder misiniz? Hacı Hızır mahallesinde sorun var mı?

Mahallemiz eski ve merkezi bir mahalle. Mahallemizde bazı sıkıntılarımız elbette mevcut. Hacı Hızır mahallesinin en önemli sıkıntısı şüphesiz Hacı Hızır’ın eski olması… Mahallemizin eski olmasından dolayı yollarımız çok dar. 
Hacı Hızır, uzun süreli bir planlama yapılmadan inşa edilmiş. Hacı Hızır mahallesinin üst tarafları alt taraflarına oranla biraz daha geniş ve yeşil alanların sayısı daha fazla. Ancak Hacı Hızır Mahallesinin alt taraflarında daha önce de belirttiğim gibi yollarımız çok dar, en kısa sürede bu yolların genişletilmesi ile ilgili çalışmalar yapmamız lazım. 

HACI HIZIR KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI

Hacı Hızır’da kentsel dönüşüm ne durumda? Mahalle sakinleri kentsel dönüşüme nasıl bakıyor?

Hacı Hızır’da kentsel dönüşüm ile ilgili devletimizin bir çalışması var. Ancak, Hacı Hızır’da yaşayan insanlar kentsel dönüşüme çok olumlu bakmıyor. Bunun da birkaç nedeni var. Örneğin bazı mahalle sakinleri çoluk çocuğumla beraber yaşıyorum, 5 katlı ev yaptım. Kentsel dönüşüm ile ailemin dağılmasını istemiyorum diyor. Ya da kentsel dönüşümü müteahhitin değil, devletin kentsel dönüşüm projesini üstlenmesini istiyoruz diyenler var. O yüzden kentsel dönüşüm konusunda ikilimde kalan bir mahalleyiz. Genel olarak baktığımız zaman Hacı Hızır’ın kentsel dönüşüme karşı bir mahalle olduğunu söyleyebilirim.

Daha önce mahallemizin eski olduğunu söylemiştim. Mahallemiz, büyük bir depremi yaşadı. Binalarımız eski ve yorgun. Üstelik depremler de hala devam ediyor. Hacı Hızır’da evlere baktığımız zaman 50 yıllık 60 yıllık bir tarih önümüze çıkıyor. Onun dışında ara sokaklarımız var ve çok dar ve o bölgedeki insanlara hizmet götürmek zor geliyor. Yangın olduğu zaman maalesef itfaiye giremiyor. Çöp kamyonu giremiyor. Bugün, kentsel dönüşümü tamamlayan alanlara baktığımız zaman gerçekten geniş alanların olduğunu, yeşil alanların ön planda olduğu ve sosyal alanları olduğunu görüyoruz. Kentsel dönüşümü elbette isteriz ama öncelikle vatandaşımızın bu projeye evet demesi lazım. Bizler de aracı olmalıyız. 

MAHALLEYİ HER ANLAMDA SAHİPLENİYOR

Yakın zamanda Hacı Hızır ile ilgili hayata geçirmeye hazırlandığınız bir projeniz var mı?

Hacı Hızır’da hayata geçirmeyi planladığımız projelerimiz var. İzmit Belediyesi ile koordineli bir şekilde daha önceden belirlediğimiz alanlara çocuk parkları yapmayı planlıyoruz. Hacı Hızır mahallesinde, sosyal alanların geliştirilmesi ve spor yapacakları alanların sayısının çoğaltılması yönünde kadınlarımızın bir süre önce bizlerden bir isteği olmuştu. Bu konu hakkında da geliştirdiğimiz projelerimiz var. Kısa zamanda çözeceğiz ve kadınlarımıza bu alanlar tahsis edilecek. 
Mahallemizde Hacı Hızır Şafakspor isimli bir spor kulübümüz var. 96 – 97 yıllarında başkanlığını da yapmıştım. Burada gençlerimizle ilgileniyoruz. Gençlerimizi sporla tanıştırıp, kötü alışkanlıklarından uzak tutmayı amaçlıyoruz. Ayrıca mahalle gençlerimize iş imkanı sağlıyoruz. İŞKUR ve İzmit Belediyesi gibi kurumlarla görüşüp, iş arayan gençlerimize yardımcı oluyoruz. 

İŞLER RAYINA OTURUNCA RAHAT ETTİK

İzmit Belediyesi’nden beklentiniz nedir?

İlk zamanlarda belediye ile biraz sıkıntı yaşadık. Kadro değişikliği, başkanlık değişikliği yaşanınca kısa süreli bir iletişim, koordinasyon sıkıntısı yaşadık. Ancak sadece Hacı Hızır değil, diğer tüm mahalle muhtarları da bu sıkıntıları yaşadı. Ancak sistem oturmaya, işler rayına girmeye başladıktan sonra bu sorunu da aştık. İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’in, iyi işler başaracağına inanıyorum. Biz de Hacı Hızır Mahallesi olarak, İzmit’in önemli mahallerinden birisi olduğumuz için İzmit Belediyesi ile iyi diyaloglarımızı sürdürüp, mahallemize hizmet getirmeye devam edeceğiz. Fatma Hanım da sosyal belediyeciliği önemsiyor, bu da bizim için büyük bir avantaj. Beraber mahallemiz için İzmit için güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. 

HACI HIZIR’DA SOSYAL FAALİYETLER HIZ KESMİYOR

Hacı Hızır’da sosyal faaliyetler ne durumda?

Hacı Hızır mahalle muhtarlığı olarak çeşitli geziler düzenliyoruz. Bir kısım mahallelimizi Konya’ya, Bursa’ya ve Eskişehir’e götürdük. Bu gezilerimiz ilerleyen dönemlerde de devam edeceğiz. Hacı Hızır Mahallesi 12 bin nüfuslu bir mahalle. Elbette herkesi geziye bir anda götüremiyoruz. Burada öncelik belirledik, bir geziye katılan başka geziye katılamıyor. Diğer vatandaşların katılması için böyle bir karar almak zorunda kaldık ve adaletli bir şekilde paylaşım yapmaya özen gösteriyoruz. Bu şekilde hemen hemen 4-5 tane gezi gerçekleştirdik. Hacı Hızır Mahallesi olarak ilk defa mahallemizde büyük bir aşure etkinliği yaptık. Şehitler koromuzda hem aşure etkinliği hem de piknik etkinliğini gerçekleştirdik. Ancak hava şartları nedeniyle maalesef kısa sürdü. Hacı Hızır mahallelisi bu etkinliğimize büyük bir katılım gösterdi. 

HER ARALIK AYINDA AYİN DÜZENLENİYOR

Şehitler Korusu hem Hacı Hızır için hem İzmit için büyük bir değerdir. Şehitler korusunda, Santa Barbara adında bir mağaramız var. Santa Barbara, Roma İmparatorluğu zamanından kalma bir yer. Hristiyanlığın yeni başladığı zamanlarda Azize Santa Barbara dediğimiz bayan, Hristiyanlığı seçmiş. Babası da Hristiyanlığı seçtiği için onu o mağarada öldürmüş ve babasına da aynı gün aynı yerde yıldırım çarpmış ve babası da ölmüş. Burada her Aralık aynın ilk haftasında Hristiyan vatandaşlarımız buraya gelir ve ayin yaparlar. Buraya bir düzenleme gerektiği konusunda Fatma Kaplan Hürriyet başkanımıza taleplerimizi iletim. Çünkü Aralık ayının ilk haftasında, İzmit’e 45 ülkeden turistler gelebilir. Burası faaliyete geçerse İzmit kültürü ve turizmi için büyük artı katacaktır.  

OKULLARI ONARDIK, KIRTASİYE GİDERLERİNİ KARŞILADIK

İki tane ilköğretim okulumuz var. Bunlar: Akşemsettin ve Hızır Reis İlköğretim Okulu… Okulların açılmadan hemen önce Veli Ahmet Mahallesi muhtarlığı ile ortaklaşarak bir proje yürüterek bu okulların eksiklerini giderdik, tadilattan geçirdik. Çocuklarımızın kırtasiye ihtiyaçlarını velilerimizin kendi aralarında topladıkları yardımlarla yaklaşık 12 tane çocuğumuzun kırtasiye giderlerini karşıladık. 

LOKANTAYA GİTMEYEN ÇOCUKLAR LOKANTAYA GİTTİ

Mahallemizde ihtiyaç sahiplerimiz var. Ramazan ayında yetmişin üzerinde ramazan kolisi temin ettik ve tespit ettiğimiz ailelere ulaştırdık. Elbette bu sadece ramazan ayı ile sınırlı kalmadı. Diğer zamanlarda da bu vatandaşlarımıza yardımı ulaştırdık. Ramazan ayında kendi imkânlarımla kendi sosyal tesislerimizde, ihtiyaç sahibi ailelere iftar verdik. Belki de hiç lokantaya gitmeyen çocuklar, ilk defa lokantada yemek yediler. O insanlara yardım ettikçe, insanlara dokundukça insan iyi hissediyor.  Her yıl yapılan ve geleneksel haline getirdiğimiz Hıdırellez şenliklerini bu yıl da yapacağız. Bu yıl 11’incisi düzenlenecek. Geçen yıl şehitlerimiz olduğu için biraz daha kısıtlı yaptık. İnşallah bu yıl böyle bir durum olmaz. Biz de etkinliğimizi yapabiliriz.

banner651
Son Güncelleme: 13.10.2019 09:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hacı Hızırlı 2019-10-11 16:54:02

Yollar darmış itfaiye giremiyormuş mahalleli ikilemdeymiş mahallesinden bihaber muhtar dar yollar kentsel dönüşüm alanı içinde değil mahalleli ikilemde değil kararı net ne mutahit ne devlet hiçbir şekilde kentsel dönüşüm istemiyor.hayirdir yanındaki muhtarın kayığına mı bindin

Avatar
Veliahmetli 2019-10-11 20:03:21

Uzum uzume baka baka kararirmis. Yan odada mahallesini satan muhtarla calismaktan kentsel donusum sevdalisi olmus. Hacihizirda 400 den fazla insan kentsel donusum istemediklerini Buyuksehir Belediyesine bildirdiler. Fakat goruyoruzki Kentsel Donusum istemeyen genis bir topluluk tarafindan desteklenen muhtar, kendine oy verenleri simdiden satmis. Karsi tarafa gecmis.

Avatar
Volkan 2019-10-11 20:08:57

Sayin muhtarimiz secimlerden once kentsel donusume kesinlikle karsiydi ve bu sayede mahalleliden oy istedi ve aldi simdilerde ise bakiyoruzki kem kümler baslamis ama su varki sayin muhtar ne derseniz deyin muhtarla olmaz bu isler sizi fazlasiyla aşar saga sola bu konuda sözler veriyorsaniz bosuna vermeyin yoksa yutmak zorunda kalirsiniz tipti bize verdiginiz sozleri yutmaya basladiginiz gibi

Avatar
Yolu darmış 2019-10-13 20:09:51

Yol dar geliyorsa geniş yollara gidersin... seni. Tutan yok... sana kanıp oy verenler , senin ne olduğunu anlamıştır böylece..hep boş laf. Bu kadar zaman iki kere yüzünü gördük, başka da bi icraatını gören olmadı.. sonraki seçimlere kadar muhtarlığın keyfini sür!

banner1

banner475

banner589

banner23

banner642

banner472

banner612

banner326