İzmit Belediye Meclisi'nde Sıradan Bir Gün: Bolca Tartışma, Polemik...

Son Dakika: İzmit Belediye Meclisi'nin temmuz ayı toplantısı bugün düzenlendi. İzmit Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında taşıt kredisi yetkisi ile ilgili maddede tartışma yaşanırken, AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri oylamaya katılmadı. Madde, Millet İttifakı grubundan 13 meclis üyesinin oyuyla kabul edildi

+10
Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı bugün Belsa Plaza’da bulunan Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in İtalya’da bulunması sebebiyle toplantıya İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Kardaş başkanlık yaptı.

15 gündem maddesinin görüşülüp karara bağlandığı meclis toplantısının ilk gündem maddesinde, Seymen Koleji karşısında Mehmetalipaşa Mahallesi’nde bulunan park alanına yapılacak olan Spor Tesisi’nin kiralanması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu görüşüldü. Madde, AK Parti ve MHP’nin oyları ile reddedildi. Madde ile ilgili söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş, “Buradaki arkadaşlar bu yeri biliyor mu acaba? Orada oturan mahalle sakinlerine hiçbir şey sorulmamış. Fethiye Caddesi’nde ne güzel halkımıza soruyoruz. Burada ben mahalle sakinlerine sordum hiçbirinin haberi yok. Sorsaydık güzel olmaz mıydı? Burada oturan vatandaşlar birinci sınıf vatandaşımız değil mi? Hiçbiri buraya onay vermedi. Başka bir alan bulunursa onaylarız” dedi.

Madde üzerinde konuşan CHP’li meclis üyesi Çetin Sarıca, “Yıldızlar Spor Klubü sadece 2 bin metrekaresini kullanacak bu alanın. Ağaçlar katledilmeyecek. Zaten o bölge 6 bin metrekare, kullanılacak alan ise 2 bin metrekare. Biz buraya sosyal tesis kazandıracağız. Bu yatırım kıymetli bir yatırımdır. Meclisten geçseydi çok kıymetli olurdu” dedi. Madde, Cumhur İttifakı grubunun oyları ile reddedildi.

Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ile işbirliği protokolü yapılabilmesi için belediye başkanı adına meclisten yetki istendi. Madde, Cumhur İttifakı grubunun oyları ile reddedildi. Konuyla ilgili söz alan Meclis Başkanı Yaşar Kardaş, “Nikomedia Kazıları İzmit’in tarihine değer katacak bir çalışma. Kazıyı biz finasnse ediyoruz. İzmit’in tarihine sahip çıkan insanlarla bir vakıf kurduk. Lansmanını yaptık ve tanıttık. Bu vakfın turizme neler kazandıracağını düşünmemiz gerekir. Bu vakfı siyasetten ayrı tutmak ve bunu bir değer olarak görmeliydik” dedi. Madde üzerinde söz alan İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, “TÜGVA’ya ve Ensar Vakfına bu meclis destek için kararlar almış Aynı arkadaşlarımız bugün bu meclkiste neden böyle bir karar almış anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

İzmit-Şirintepe Mahallesi’nde yer alan kurum görüşünün oluşturulması ile ilgili İmar Komisyonu’nun raporu ile ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Arsal Arısal, “AK Parti’nin imara dair politikaları merkezde neyse yerelde de öyle. Kıyı kanunu yönetmeliğinin sürekli değişmesi ve kıyıların ranta kurban edilmesini düşünmeliyiz. Türkiye’nin kıyıları, ormanları imara açılmasın dediğimiz için hakkımızda soruşturma açıldı. Yerelde bunu farklı bir şekilde görüyoruz. AK Parti, akaryakıt istasyonuna imar hakkı verirken bunları gördük. Burada kurum görüşü isteniyor. Bu tip tadilatlarda ilgili kurumlardan görüş alınması gerekiyor.

Belediyemizden bu konuda görüş istendi. İmar Komisyonu’nun son toplantısında olumsuz olarak görüşlerimizi belirttik. Ak Parti Grubu olumlu görüş vereceğini söylemiş. Biz de dedik ki, yönümüz belli olsun diye olumsuz görüş belirttik. Ranta kurban edilmeyen alanlar kalsın istiyoruz. Kıyılar devletin tasarrufu altındadır. Kıyıların kamu yararı gözetilerek kullanılması gerekmektedir. Fabrika yetkileriernin dahi olumlu bulmadığı görüşe Cumhur İttifakı üyelerinin de hayır demesini istyoruz” dedi. Madde, oy çokluğuyla kabul edildi.

Emzirme ve Bebek Kabinleri iş birliği protokolü yapılabilmesi için belediye başkanına protokol yapma yetkisi verilmesi ile ilgili konuşan AK Partili meclis üyesi Hayrettin Ünlü, “Emzirme kabinleri belediyenin önündeydi. Artık bakıyoruz belediyenin önünde yok. Yeni bir konu gibi önümüze geliyor. Biz bunlara alıştık artık. Eserleri kaldırıp yok ediyoruz sonra yeni bir proje gibi gündeme getiriyoruz. Gölkay Park zaten vardı şimdi bu 20 milyon lira nereye harcanacak diye soruyorlar. Tarih koridorunun virane haline dönüştüğünü gördük. İnsani olarak üzüldük. Geçen mecliste taşıt konusunda ile bütün CHP’li meclis üyesine söz verilirken bize söz verilmedi. Ama bunun dışında misafirlerin arasından CHP İl Başkan Yardımcısına söz verilip hakaret ettiriliyor. Kimse de çıkıp özür dilemiyor. Bu olayı kınıyoruz. Bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz” dedi.

Taşıt ve iş makinası satın alınması ve finansmanı için kredi kullanılması ile ilgili madde üzerinde söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş, “Komisyon ilk toplandığında araçların kiralanması halinde fahiş fiyatlarla ilgili bir çalışma getirildi. Yeni bir çalışma yapıldı mı bununla alakalı? Kiralarnırsa ne kadar, satın alınırsa ne kadar bir tutar çıkacak konuşuldu mu? Bu araçları kiralarsak 170 milyon lira tutuyor. Büyükşehir Belediyesi daha uygun fiyatla kiralıyor dedik. Yeni bir çalışma yapıldı mı bunu soruyoruz. Bize bir bilgi verilmedi bu konuda. Komisyon üyesi olarak sorduğum bir soruya cevap verilmedi diyorum.

Son zamanlarda yapılan ihalelerin hepsi davet usulü, hepsi kapalı ihale. 2019’dan bu yanan şeffaflıktan uzak İstanbullu firmalara verilen adrese teslim ihaleleri açıklayan yok. Ben bu araçlar kiralansın demiyorum çünkü hesap yapamadım. Çünkü bilgim yok. Bunlar bize bilgileri bilerek vermiyorlar diyorum artık. O tarihlerde bunlara kaç para ödedğinizi çıkın açıklayın. Fatma Hanım istediği kadar bağırsın, istediği kadar yuvarlansın ben evrakı görmeden karar vermem. Evrakları verin, kaç paraya kiraladığınızı görelim. 3 yıllık geriye doğru hesapları getirin komisyona konuşalım, karar verelim. Gerekirse ara meclis yapalım” şeklinde konuştu

Meclis Başkanı Yaşar Kardaş, madde ile ilgili komisyon raporunun oylanmasını değil kredi yetkisinin verilmesini oylattı. Cumhur İttifakı grubunun katılmadığı oylamada Millet İttifakı grubundan 13 meclis üyesinin kabul etmesi ile madde oy çokluğuyla kabul edildi. AK Parti meclis üyeleri ise, “Kayıtlara geçmesi için söylüyorum bizler oy kullanmıyoruz komisyon raporunun oylanmasını istiyorum” dedi.

Cemevlerinin ibadethane statüsü ile ilgili meclis kararının yeniden görüşülmesi gündeme geldi. Mayıs ayında gerçekleştirilen meclis toplantısında ilgili madde üzerinde tartışmalar yaşanmış, Başkan Hürriyet meclis kararını veto etmişti. Madde ile ilgili söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş, “Bu konuda hak geçsin istemem. Hassas bir konu. Geçen mecliste başkan hanımın tahrikiyle ben bu arkadaşlarımızla helalleşmek istiyorum. Bundan sonraki ibadetlerimizn kabulü hakkında hellaleşmek istiyorum” dedi.

Konuyla ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Devrim Bal, “Kötü anılan bu Temmuz ayında güzel bir karar alabiliriz diye düşünüyorum. Gelin helalleşelim. Bu karar veto edildi. Onca çalıştay yapılmasına rağmen bu konuda bir arpa boyu yol alınamadı. Alevi toplumunun en önemli sorunu 5-6 torba çimento değildir. En önemli sorunları resmi statüde tanınmamasıdır. Bugün alacağımız karar, İzmit Belediyesi meclis üyeleri olarak Cemevlerinin ibadethane sayılmasını tanıyacağız. Bugün alınacak bu kararın en ufak bir zararı olacak mı? Neden Alevi toplumuna ayrımcılık yapıyoruz ki?” şeklinde konuştu. Madde oy çokluğuyla reddedildi. Kararın ardından seyirci bölümündeki Alevi vatandaşlar, AK Partili meclis üylerine tepki göstererek, “Biz size hakkımızı helal etmiyoruz” dedi.

05 Tem 2022 - 19:30 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.