Meclisten Geçti Ve Onaylandı: Milyonlarca Kişinin İcra Ve Haciz Borcu Silinecek! “Müjdeler Var…”

Türkiye’de artık kötü haberler geride kaldı ve müjdeler peş peşe açıklanıyor. Milyonlarca kişinin icralık borcu siliniyor. Yüzleri güldüren detaylar geliyor. 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek. Ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek. İşte detaylar.

Selçuk  Halkalı
Selçuk Halkalı Tüm Haberleri
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Meclisten Geçti Ve Onaylandı: Milyonlarca Kişinin İcra Ve Haciz Borcu Silinecek! “Müjdeler Var…”

Son Dakika Haberi: Milyonlarca kişinin borcunu silmeye Hükümet, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Haziran 2023'te yapılacağını açıkladığı, ancak daha erken bir tarihe çekilmesi sürpriz olmayacak kritik önemdeki seçimler için art arda bazı adımlar atmaya başladı. Durum’un derlediğine göre; AK Parti’nin önceliğini, en fazla oy kaybına neden olabilecek dar gelirli kesimlerin ekonomik olarak rahatlatılması oluşturuyor. Bu kapsamda konuttan enerjiye, gıdadan ücret zamlarına kadar bir dizi karar hızla uygulamaya konuluyor.

Seçimin sinyali olarak algılanan ve bu çerçevede hükümetin son dönemde attığı adımları derledi. İşte, öne çıkan başlıklar:  6 milyona yakın vatandaşın icra borcunun silinecek olması: Dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sorununu çözmek için hazırlandığı belirtilen iki ayaklı ekonomi paketinde 6 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borcunun tasfiye edileceği Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklandı.

İlk olarak 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek. Ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek. Böylece bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak. Paketin ikinci ayağında ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar ele alınacak. Bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

Bin 500 köy yaşam merkezi kurulması: Erdoğan, kapalı köy okullarını yeniden imar ederek köy yaşam merkezi oluşturduklarını ve okulların açılacağı tarihe kadar bin 500 köy yaşam merkezinin faaliyete geçeceğini açıkladı. Bu yaz köy okullarının yenilenerek köy yaşam merkezleri haline getirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, okulların açıldığı tarihe kadar bin 500 köy yaşam merkezi inşa edileceğini ifade etti.

Kırsal kalkınma desteğinin artırılması: Kırsal kalkınmada desteklenen proje sayısı 4 binden 7 bin 714'e yükseldi. Yatırım tutarı da 5,5 milyar lirası hibe olmak üzere 10 milyar liraya çıktı. Programdan yararlanacak üretici sayısını artırmak amacıyla destek için gereken puan seviyesi 65'ten 30' puana düşürüldü.

Mısır ton fiyatları 5 katına çıkarıldı: Geçen yıl mısır fiyatları, bir önceki yıla göre yüzde 15 artırılmış ve bin 325 lira olarak belirlenmişti. Erdoğan, bu yıl mısır ton fiyatının 5 kat artırıldığını ve ton başına belirlenen yeni fiyatın 5 bin 700 TL'ye çıkarıldığını duyurdu.

Erdoğan'dan kooperatiflere "fiyatı düşürün" talimatı: Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, tarımsal desteklemelerle ilgili yeni bir paketin hazırlandığını ve çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca tarımsal sulamalarla ilgili sıkıntılara da değinen Kirişçi, Güneydoğu’da, özellikle Şanlıurfa’daki elektrik kesintilerinin mağduriyet yarattığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurttaşların enflasyona ezdirilmeyeceğini belirterek, bunun için Tarım Kredi Kooperatifleri'nin sattığı ürünlerin fiyatlarını düşürmesini istedi. Özellikle et fiyatlarında indirim yapılması gerektiğini belirten Erdoğan, Kirişçi’ye, “Tarım kredi kooperatifleri kar amaçlı kurulmadı, fiyatları düşürün, vatandaş daha uygun fiyata alabilsin” talimatını verdi.

Uzun süreli elektrik kesintileri olmasın: Erdoğan aynı toplantıda, enflasyonla mücadeleye dönük önlemlerin devam edeceğini, seçime giderken sahada olacaklarını, il mitingleri ve toplu açılışlarda vatandaşla buluşmaya devam edeceklerini de ifade etti. Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez çağırıldı. Erdoğan’ın, Dönmez'den elektrik kesintilerinin nedeninin araştırılmasını istediği ve “Vatandaş mağdur olmasın, uzun süreli elektrik kesintileri olmaması için gerekli önlemleri alın” talimatı verdiği öğrenildi.

Erdoğan'ın, 15 yıl sonra cemevi ziyareti: Ankara'nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde bulunan üç ayrı cemevine 30 Temmuz’da düzenlenen saldırının ardından Erdoğan, Mamak’taki Hüseyin Gazi Cemevi'ne ziyarette bulundu. Hz. Hüseyin ve yol arkadaşlarının Kerbela'da katledilmelerinin anısına tutulan orucu, Alevi dedeleri ve akademisyenlerle açan Erdoğan’a, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy eşlik etti.

KPPS iddiaları ve sınavın iptali: KPSS'de soruların sızdırıldığı iddiaları üzerine soruşturma başlatılmasının ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, hızlıca görevden alınarak yerine Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy getirildi. Sınav, zaman yitirilmeden iptal edildi. İptale neden olan sorular hâlâ açıklanmadı. Daha önceki sınavlarda da şaibeli durumlar olması ve soruların çalındığı iddiaları dönem dönem gündeme gelmesine rağmen herhangi bir işlem yapılmaması ancak milyonlarca kişinin girdiği KPSS'nin hızlıca iptal edilmesi, dikkatlerden kaçmadı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi: Erdoğan, konut fiyatlarının hızla artması üzerine, "Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. İlk kez ev sahibi olacakların sabırsızlıkla beklediği projenin hazırlıkları bitmek üzere. Vatandaşlarımızı kira öder gibi taksitlerle, yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi yapacağız" dedi. Projenin, eylül ayında kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) kredi faizlerinin silinmesi: KYK borçlarının faizi, mezunların borçlarını temmuz başında sosyal medyada paylaşmasıyla gündem oldu. Faizlerin anaparanın üç katına kadar çıktığı görüldü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mezunlara, “Faizleri ödemeyin” çıkışından kısa bir süre sonra Erdoğan, kabine toplantısının ardından faizlerin silindiğini açıkladı. Devlet üniversitelerinin tıp ve diş hekimliği fakültelerinin son sınıf öğrencilerine asgari ücretin 3'te 1'i kadar olan ödeme tutarı asgari ücrete çıkarıldı.

Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırılması: Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığı görev yapan öğretmenlere ve usta öğrenciler ile Kur'an kurslarında görevlendirilen öğrencilere her 5 ders için ilave 1 saat ek ders ödemesi ile haftada 30 saat derse giren öğretmenin alacağı ücret 3 bin 400 liradan yüzde 68 artışlar 5 bin 740 liraya yükseldi. Bunlara ek olarak aynı gün Müzekart "Genç ne Sever?" (GNS) uygulaması ile 18-25 yaş arası tüm gençlere müze ve ören yerlerinin ücretsiz olacağını Erdoğan duyurdu.

Doğal gazda konutlarda sübvansiyonun sürmesi: Vatandaşları küresel düzeyde artış gösteren elektrik ve doğal gaz fiyatlarından korumak için geçen yıl 165 milyar liralık sübvansiyon yaptıklarını ifade eden Erdoğan, “Bu yıl da hanelerde kullanılan elektrik ve doğal gaz faturalarının önemli bir kısmının yükünü devlet olarak biz üstleniyoruz. Sadece enerjide vatandaşlarımıza yıl sonuna kadar, geçen yılın iki katına varan bir destek sağlamış olacağız" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de konuya ilişkin, “100 liralık doğal gaz faturası ödüyorsa vatandaşımız, 300 lirasını da devlet karşılamış demektir. Yani 400 liralık fatura gelecekken 100 lira geliyor. Şu anda yüzde 80’ini karşılar durumdayız" ifadelerini kullanmıştı.

Elektrik zammını frenleme hamlesi: Hükümet, elektrikte biriken yüzde 30'a yakın zam ihtiyacını karşılamak için yeni bir hamle yaptı. Devletin sahip olduğu santralleri işleten Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ), piyasadan elektrik alacak. Bu elektriği, daha düşük fiyatla (zarar ederek) 21 elektrik dağıtım şirketinin kardeş kuruluşları görevli tedarik şirketlerine satacak. EÜAŞ'a, bu amaçla  Hazine'den 40 milyar TL aktarıldığı ifade ediliyor.

25 Ağu 2022 - 13:43 - Gündem

Muhabir  Selçuk Halkalı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.