TOKİ arsa başvurusu nasıl yapılır? Ev alamayana bedavadan biraz pahalı arsa! TOKİ arsa başvuru tarihleri, şartları ve fiyatları…

TOKİ arsa başvurusu başlıyor. Tarih verildi. Fiyatlar çok ucuz olacak. İnşaat yapmak isteyene düşük faizli kredi dağıtılacak. TOKİ arsa başvuru tarihleri, başvuru şartları ve fiyatları haberimizde. Son dakika açıklaması yapıldı ve “TOKİ arsa başvuruları 10 Ekim 2022-7 Kasım 2022 tarihleri arasında Ziraat Bankası şubelerinden yapılacak” denildi. İşte bütün merak edilenler.

Pelin Akmeşe
Pelin Akmeşe Tüm Haberleri

TOKİ arsa başvurusu nasıl yapılır? Ev alamayana bedavadan biraz pahalı arsa! TOKİ arsa başvuru tarihleri, şartları ve fiyatları…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla devreye alınan sosyal konut projesinden sonra şimdi de TOKİ arsa başvurusu başladı. Milyonlarca insana arsa verilecek. Düşük bütçeli taksitlerle, herkes ev sahibi olabilecek ve başını sokacak bir arsaya kavuşacak. Erdoğan seçimler öncesinde düğmeye bastı ve devletin bütün imkanlarını seferber etti. TOKİ sosyal konutunun ardından arsa başvurusuyla ilgili açıklama geldi. Bakanlık kurumu ilk ayrıntıları verdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yaptığı son dakika açıklamasında TOKİ arazi uygulamasına ilişkin son bilgileri verdi.

TOKİ ARSA BAŞVUSU BAŞLADI: MÜJDELER VAR

TOKİ arsa başvurusu başlıyor, yüzler gülüyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 81 il ve bazı ilçelerde TOKİ arazilerinin satılacağı belirtildi. Bakan Kurum, “Arsa başvurularımız 10 Ekim'de başlayacak ve 7 Kasım'a kadar devam edecek. 81 ilimizde adil bir seçim ve süreç yönetimi ile büyük bir heyecanla. Vatandaşlarımız kayıt şartlarını yerine getiren kardeşlerimiz arasından kura ile belirlenecektir. Evlerimizi etap etap teslim edeceğiz” dedi.

TOKİ ARSA BAŞVURUSU ZİRAAT BANKASI’NDA YAPILACAK

Bakan Kurum, TOKİ sosyal konut uygulamasına ilişkin açıklama yaptı: "Son projemizde cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi çerçevesinde Türkiye'de 250 bin adet sosyal konutu duyurduk. 81 ile orantılı olarak dağıttık. Nüfusları hem merkezde hem de ilçelerinin taleplerine göre 2 milyona yakın genç başvurdu. Şu anda başvuru süresini uzatmak için çalışmıyoruz o gün vatandaşlarımızın taleplerine göre göreceğiz Biz de bu ihtiyacı gidermeye çalışacağız. Ancak şu an bile vatandaşlarımız bu taleplerini e-devlet üzerinden yapabiliyor. Bununla ilgili herhangi bir soru veya sorun bugüne kadar bize yansımadı" dedi. TOKİ arsa başvuruları 10 Ekim 2022-7 Kasım 2022 tarihleri arasında Ziraat Bankası şubelerinden yapılacak.

TOKİ ARSA BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

TOKİ’den yapılan açıklamaya göre TOKİ arsa başvuru şartları, başvuru şartları ve başvuru fiyatları şöyledir:

  • T.C. Vatandaşı olmak.
  • 18 yaşını doldurmuş olmak.
  • O Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek.
  • Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek. Diğer Belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek.
  • Aylık Gelir Durumu 16.000 TL'nin altında olması.
  • Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması şarttır.
  • 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.
  • Başvuru bedeli olarak 500 TL yatırılması

(Noter kurası sonucu kendilerine asıl ve yedek olarak arsa isabet etmeyenler ile arsa tahsisinden yararlanmaktan vazgeçen ve yedek listede sırası gelmeyenlerin başvuru bedeli  iade edilecektir. Kendilerine arsa tahsis edilenlerin ödemiş oldukları başvuru bedeli peşinat bedeline dahil edilecektir.)

HAK SAHİPLİLİĞİ SONRASI 775 SAYILI KANUNA GÖRE TAHSİS SÜRECİ

1) Arsa tahsis bedelinin 1/10'u peşin geriye kalanı 9 yılda 9 eşit taksitle ve faizsiz olarak ödenir.

Arsa tahsisi yapıldıktan sonra, 1/10 arsa tahsis bedeli peşinatının ödenmesi, noter taahhütnamesi imzalanarak arsa tahsis bedeli geriye kalan 9 taksitin 9 yılda 9 eşit taksitle ödenmek üzere Toplu Konut İdaresini izafeten Ziraat Bankası A.Ş. ile borçlanma sözleşmesi imzalanmasını müteakiben arsa tahsisi kesinleşmiş olur.

Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, sözleşme imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki tarihtir. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere, taksitler aylık yada yıllık eşit taksitler halinde ödenebilir. Ancak sözleşme aşamasında aylık yada yıllık sözleşme tiplerinden sadece biri tercih edilecektir.

Kesinleşen arsa tahsisi sonrasında tahsis sahibinin yükümlülüklerini yerine getirmesini teminen taahhütname alınır.

3 ay içerisinde ipotekli ve takyitli olarak tapu devri yapılır.

Tahsis edilen müstakil arsalar üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren ilk yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2 yılda  nüve kısmının tamamlanması şarttır.

İmar planlarına göre toplu yapılaşmaya uygun olan (müstakil arsa tahsisi yapılamayacak) taşınmazlar taliplilerce bankaya müracaat edildiğinde bu taşınmazlar için diğer başvuru sahipleri ile müşterek müracaat etmiş sayılır. Kura sonrası bu taşınmazlardaki hak sahipleri de müşterek müracaatları sebebiyle aynı arsa içerisindeki diğer ortakları ile 775 sayılı Kanun ve Uygulama Yönetmeliğinde belirtilen inşaat yapma şartlarına uymayı peşinen kabul ve taahhüt eder.

Müşterek parseller için kura çekimi yapıldıktan sonra parsel bazlı ortaklar (7 ve üzeri ortaklar için), 3 ay içinde konut yapı kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna göre yürütülecektir. Bu kooperatiflerden ayrılanların olması halinde, bunların yerine kurada belirlenmiş olan yedek listeden hak sahipleri üye olarak alınacaktır.

Müşterek asa için müracaat edenler, tapu senedinin tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde konutunu yapmaya başlamaları ve önceden tespit edilen plana göre tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesini en geç 2 yıl içinde bitirmeleri şarttır.

Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir hüküm alınmasına gerek olmaksızın ödemiş olduğu bir bedel var ise %10'u kesilerek kalan meblağ iade edilerek geri alınır.

5- Bu Kanun hükümlerine dayanılarak yapılan tüm işlemler her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.

Tapu devri esnasında döner sermaye harcı, tahsis sahibi tarafından ödenir.

6- Arsa tahsisi için yapılan müracaat sayısının tahsis edilecek arsa sayısından fazla olması halinde, arsa sayısı kadar asil ve asil sayısı kadar yedek hak sahipleri noter kurası ile belirlenecektir.

Noter kurası ve diğer duyurular İdaremiz www.toki.gov.tr internet adresinde yayımlanacak ve tahsis sahiplerine kısa mesaj yolu ile iletilecektir.

7- İmar planı çalışmaları sonucu arsaların belirlenmesi ve altyapı çalışmalarının (elektrik, su, kanalizasyon) tamamlanmasını müteakiben inşaat yapımına ait süreler başlayacaktır.

07 Eki 2022 - 21:36 - Finans

Muhabir  Pelin Akmeşe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.