Ya Allah Bismillah! Faize Savaş Açtık: Merkez Bankası Faiz Kararı Son Dakika Açıklandı! 150 Puan İndirim Ne Demek?

Türkiye faize savaş açtı. Amerika başta olmak üzere, Avrupa’da neredeyse bütün ülkeler faiz artırırken, Türkiye düğmeye bastı ve peş peşe faiz indirim kararlarını almaya başladı. Türkiye Cumhuriyeti faiz kararı son dakika açıklanırken, faiz 10.5’e indi. Peki, 150 puan faiz indirimi ne demek, bundan sonra ne olacak? İşte detaylar.

Sercan Kapıcı
Sercan Kapıcı Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ya Allah Bismillah! Faize Savaş Açtık: Merkez Bankası Faiz Kararı Son Dakika Açıklandı! 150 Puan İndirim Ne Demek?

Son Dakika Haberi…  Faize resmen savaş açtık. Bugün alınan kararla birlikte konut, taşıt, ihtiyaç kredilerinde de faizlerin düşmesi bekleniyor. Esnaf düşük faizli kredi istiyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan son dakika açıklaması yapıldı. Açıklamada, Ekim 2022 faiz kararına yer verildi. Faiz kararının açıklanmasının ardından en çok merak edilen soru ise dolar ve altın fiyatlarının ne olacağı? Merkez Bankası tarafından yayınlanan PPK karar metninde, "Para Politikası Kurulu, temel oran olan bir hafta vadeli repo ihale faizinin %12'den %10,5'e düşürülmesine karar verdi" dedi. Faiz oranları 10.5'e düşürüldü.

MERKEZ BANKASI: ENFLASYON DEVAM EDİYOR

Merkez Bankası açıklamasında en çok dikkat çeken satırlar şunlar oldu: "Jeopolitik risklerin ekonomik aktivite üzerindeki zayıflatıcı etkisi dünya genelinde artmaya devam ediyor. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı doğru güncellenmeye devam ediyor ve resesyonun kaçınılmaz bir risk unsuru olduğu değerlendirmeleri, stratejik çözüm" Türkiye'nin geliştirdiği araçlar ağırlıklı olarak temel gıda maddelerine dayanmakta, bazı sektörlerde özellikle bazı sektörlerde arz kısıtlamalarının olumsuz etkileri azaltılsa da üretici ve tüketicide uluslararası ölçekte yukarı yönlü trend devam etmektedir”

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLARA NE OLDU?

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar fiyatı bir an yükseldi ve 18 lira 79 kuruşa yükseldi. Ondan sonra düşen dolar şimdi 18,98 TL'ye düştü ve dolar şu anda yan yolda.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI ALTIN NE KADAR OLDU?

Merkez Bankası'nın 150 baz puanlık faiz kararının ardından gram altın 999 TL'ye yükseldi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI ÇEYREK ALTIN NE KADAR OLDU?

Çeyrek altın fiyatı şu anda 1610 TL civarında.

İŞTE MERKEZ BANKASI AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 12’den yüzde 10,5’e indirilmesine karar vermiştir.

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artarak devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

2022’nin ilk yarısında güçlü bir büyüme gerçekleşmiştir. Yılın ikinci yarısına dair öncü göstergeler ise zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümedeki yavaşlamanın sürdüğüne işaret etmektedir. Bununla birlikte, imalat sanayi üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların iç talep ve arz kapasitesi üzerinde şimdilik sınırlı olan etkileri yakından takip edilmektedir. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde açılan politika- kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği denge yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Azalan dış talebin toplam talep koşulları ve üretim üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin daha da arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması kritik önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 150 baz puan düşürülmesine karar vermiştir. Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

20 Eki 2022 - 14:20 -

Muhabir  Sercan Kapıcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.

02

Korkuyorum - Bu hangi ülkenin haberi. Türkiye de bankalar müşterilerine %23 faiz veriyor. Politika faizi diyorlar. Politik olsa gerek.

Diğer taraftan faiz şirketleri bitirir. Ülkeleri makasa sokar. O yüzden AB minimum faizle sistemini çalıştırıp bütçe sadakati diyor. Artan parayı da Türkiye ye faizle verip sarmala sokuyor. Yersen. Yemeyeni göremedik açıkçası.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 19:43
01

YAHYA KAPTAN - HALKI DÜŞÜNEN YOK!

BANKALARDA TÜKETİCİ KREDİ FAİZİ NERELERDE?!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 16:14