Asgari Ücretli ve Düşük Maaşlı Çalışanlara Müjde: Herkesin Maaşına 1.000 TL Ara Zam: Başvurular Başladı

Son Dakika: Milyonlarca çalışana müjde… Asgari ücretliler başta olmak üzere, bütün çalışanların maaşlarına ek 1.000 TL ödeme müjdesi verildi. Maaşa ek verilecek ödemeler başladı. Başvuru için acele edin. İşte detaylar ve merak edilenler.

Ramazan Aktaş
Ramazan Aktaş Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Asgari Ücretli ve Düşük Maaşlı Çalışanlara Müjde: Herkesin Maaşına 1.000 TL Ara Zam: Başvurular Başladı

Herkesin maaşına ek 1.000 TL ödeme için detaylar belli oldu. Vergi indirimlerinin yemek ve ısınma yardımlarına nasıl uygulanacağı belirlendi. Düzenlemeye göre çalışanın mevcut maaşının elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri için 1.000 liraya kadar ödenmesi gerekiyor. Maaş artışı olmadan bu istisnadan yararlanmak mümkün değildir. Yemek ve ısınma için vergi avantajlarının nasıl uygulanacağı belirlendi. Vergi Dairesi tarafından hazırlanan projeye göre, çalışanlar için 1000 lirayı aşmayan ödemeler yapılacak.

HER ÇALIŞANA 1.000 TL ÖDEME YAPILACAK

Projeye göre çalışanın mevcut maaşına ek olarak elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri için 1.000 liraya kadar ödeme yapılması gerekiyor. Bu muafiyet, cari ücretlerde artış yapılmadan elde edilemez. Aynı şekilde ücret, fazla mesai, ödenek gibi belirli ödemeleri ve elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri gibi sosyal yardımları da ödemeniz durumunda bu muafiyetten yararlanmanız mümkün olmayacaktır.

30 HAZİRAN 2023'E KADAR HERKESE AYDA 1.000 TL

İşverenlerin 30 Haziran 2023 tarihine kadar cari ücretlerine ek olarak elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri için ayda 1.000 TL'yi aşmayan ödemeleri gelir vergisinden istisna edilecek. Projeye göre ücretler; aylık ücret, fazla mesai, ikramiye, ikramiye, giderler ve çalışanlara sağlanan diğer tüm hak ve menfaatleri içermektedir. Çalışanlara yapılan işveren ödemelerinin vergi muafiyetinden yararlanabilmesi için bu ödemelerin 9 Kasım 2022 ile 30 Haziran 2023 (dahil) tarihleri ​​arasında elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri karşılığında yapılması gerekmektedir.

İŞVEREN SİZE ÖDEDİĞİ PARAYI VERGİDEN DÜŞECEK

Güncel ücretlere ek olarak aylık 1000 TL'yi aşıyor. 9 Kasım 2022 tarihinden itibaren aylık brüt 13.000 TL maaş alan bir çalışanın elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri karşılığında cari maaşına ek olarak aylık 1.000 TL alması gerekmektedir. Bu durumda, işveren tarafından işçiye 30 Haziran 2023 tarihinden önce yapılan bu tür ödemelerin tamamı muaf olacak ve bu ödemeler üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılmayacaktır.

ÇALIŞAN MAAŞINA EK OLARAK 1.000 TL ÖDEME

Düzenlemeye göre, çalışanın mevcut maaşına ek olarak 1.000 liraya kadar elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri için ödenmesi gerekecek. Bu muafiyet, cari ücretlerde artış yapılmadan elde edilemez. Vergi Dairesi de bu konuda bir örnek verdi. İşçi, aylık toplam 10.000 TL maaş ve 1.000 TL sosyal yardım olmak üzere maaşından 11.000 TL kazanıyor. İşveren işçiye 1.000 lira ek elektrik ve doğalgaz masrafı ödemeye başlasın. Bu durumda sosyal yardım dahil 11.000 TL maaşa ek olarak işveren tarafından yapılan 1.000 TL'lik ödemenin tamamı muaf tutulacaktır.

MİLYONLARA MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

İşverenin herhangi bir ek ödeme yapmaksızın işçiye ödediği sosyal yardım ödemesinin elektrik ve doğalgaz giderleri pahasına yapıldığının belirtilmesi ile bu tutarın gelir vergisinden istisna edilmesi mümkün olmayacaktır. İşverenin işçiye elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri için ek ödeme yapmış olması halinde bu ödemenin ödeme beyannamesinde yakacak ve ısınma ödeneği olarak gösterilmesi halinde 1000 lirayı geçmemesi halinde ödenek kullanılabilir.

ÇALIŞAN BU PARAYLA ELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ FATURASINI ÖDEYEBİLİR

Kanun taslağına göre, elektrik ve doğalgazda işveren zammından muaf olabilmek için işçinin elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine ilişkin fatura ve belgeleri ibraz etmesi gerekmeyecek. 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren çalışanları gelir vergisinden muaf tutma uygulamasına geçilecek. Günlük yemek maliyeti 51 lirayı geçmemeli. Maliyeti 51 lirayı aşan yemekler istisna değildir. Yemekler bankalar aracılığıyla nakit olarak ödenir. Şirketlerin yemek kartı yüklemek veya yemek kartı satın almak suretiyle temin edildiği durumlarda, yemek bedelinin her bir çalışan için çalışılan günlere ait 51 lirayı aşmayan kısmı da gelir vergisinden istisna edilecek. Çalışanlar, maaşa ek 1.000 TL ödeme için işverenlerine başvuru yapacak.

26 Kas 2022 - 22:22 - Finans

Muhabir  Ramazan Aktaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.