Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne Dev Bütçe: Ne 10 Milyar, Ne 20 Milyar! Tam Tamına…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi bugün toplandı. Kocaeli Kongre Merkezi’ndeki bütçe görüşmesinde, 56 gündem maddesi karara bağlandı. Kocaeli Büyükşehir’e tam tamına 23 milyar bütçe belirlendi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne Dev Bütçe: Ne 10 Milyar, Ne 20 Milyar! Tam Tamına…

Gider bütçesinde personel giderleri 952 milyon 453 bin 585 TL, Sosyal Güvenlik Kurumlarına Devlet Primi Giderleri 141 milyon 520 bin TL, Mal ve Hizmet alım giderleri 5 milyar 363 milyon 79 bin TL, Faiz giderleri 161 milyon bin TL, Cari transferler 1 milyar 137 milyon 572 bin TL, Sermaye giderleri 12 milyar 276 milyon 920 bin TL, Sermaye transferleri 1 milyar 41 milyon 500 bin TL, Borç verme 8 bin TL, Yedek ödenekler 1 milyar 925 milyon 946 bin 415 TL ile toplam 23 milyar TL olarak belirlendi.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR’İN GELİRLERİ…

2023 Mali yılı gelir bütçesi ise Vergi Gelirleri 84 milyon 167 bin TL, Teşebbüs ve Mülkiyet Gelirleri 278 milyon 296 bin TL, Alınan Bağış ve Yardımlar ile Özel Gelirler 300 milyon, Diğer Gelirler 19 milyar 940 milyon 408 bin TL, Sermaye Gelirleri 1 milyar 396 milyon 476 bin TL ve Alacaklardan Tahsilatlar 653 bin TL olarak açıklandı. Toplam gelir bütçesi 22 milyar TL olarak belirlendi.

CHP’DEN SERT ELEŞTİRİLER GELDİ

Gelir ve Gider Bütçeleri paylaşıldıktan sonra CHP meclis üyesi Engin Taşdemir şu eleştirileri yaptı: "Bütçeye geçmeden önce dikkatimi çeken bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin fotoğrafını yerel yönetimlerin bütçesine bakarak anlayabiliriz. Mesela 2020 yılındaki bütçe 2.775.000 TL iken, 2023 yılı bütçesi bunun yaklaşık 9 katı. Yani bütçe 3 yılda 9 kat artmış fakat asgari ücret ise 2.5 kat artmış. Oysa asgari ücretin yerel yönetimler gibi arttığını düşünmüş olsaydık bugün asgari ücret yaklaşık 21.000-TL olması gerekirdi. Bu çelişkiye de dikkatinizi çekmek istedim. Büyükşehir bütçemiz 2022 yılı bütçesine göre yaklaşık %100 oranında artmıştır.

KOCAELİ’DEKİ ÇEVRE FACİALARI

Bütçenin Gider kalemlerinin 1/3 ’ünü Fen İşleri ve Ulaşım Dairesi oluşturmakta, Bütçenin önemli bir kısmının Fen İşlerine harcanacak olması olumlu bir gelişmedir. Çevre Koruma Dairesine ciddi bir bütçe ayrılmış. Umarız bu bütçeyi doğru bir şekilde harcarsınız. Bir daha kentimizde çevre faciaları yaşanmaz.

DEPREM BÖLGESİNDE İHMALKARLIK VAR

Özellikle kentimizin deprem bölgesinde olması sebebiyle ve geçtiğimiz günlerde kendini maalesef ki tekrar hatırlatan deprem gerçeği ortada duruyorken Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığına 250.000.000 TL ayrılmasının çok yetersiz olduğunu düşünüyoruz. İlgili daire başkanlığına çok fazla önem verilerek faaliyet alanının genişletilmesi gerekiyor. Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığına 298 milyon ayrılmış. Bunun 244 milyonluk kısmı ile mal ve hizmet alımının yapılacağını görüyoruz. 244 milyonluk hizmet alımı fuar v.b organizasyonlar için mi harcanacak?

BÜTÇEDE NELER OLUYOR?

Şimdi bu bütçeden sonra önümüzde yıl bu meclisin 1 bütçe daha yapma hakkı kalıyor. Fakat bu meclis yaptığı bütçenin de 3 ayını göreceği için aslında en önemli bütçe bana göre 2023 yılı bütçesi yani şuan oylayacağımız bütçedir. Dolayısıyla sayın başkanın görev süresi olarak 15 ay gibi kısa bir süresi kalmış oluyor. 5 yıllık seçim beyannamesine baktığımızda geride kalan 3.5 yılda aslında vaat ettiklerini yapmış mı yapmamış mı? Bunu da kısaca gözden geçirelim.

BALIK İSTİFİ YOLCULUK SÜRÜYOR

Mesela 3.5 yıl önce Sayın Başkan “Akıllı Teknolojilerle Kocaeli’nin havasını suyunu toprağını” koruyacağız demiş. Oysa şuan Kocaeli’de berrak ve pırıl pırıl akan tek bir dere bile neredeyse yok. Fabrikalar filtrelerini denetimlerde açıyor ve diğer zamanlarda zehirli gazlar maalesef hava salınıyor. Bu konuda ciddi bir denetim sağlanması gerekiyor. Atık Bertaraf Tesisinin büyük bir ihtiyaç olduğu söylenmesine rağmen yaklaşık 8 yıldır hala çözülememiş. Mesela 3.5 yıl önce Sayın Başkan “Güvenli Kolay ve Konforlu Ulaşım” demiş. Oysa bu şehirde çalışan kesim neredeyse günün 3 saatini yollarda işine veya evine gitmek için geçirmekte Aracı olmayanlarda ufacık araçlarla balık istifi 1 saati aşan yolculuk ile evine ulaşmaktadır.45 aylık sürede 1500 metre çift hat tramvay yolu devam ediyor.

METRO VE TRAMVAY NE OLDU?

Hizmete giren “metro” hattı ise hiç yok. Yahya Kaptan-Kocaeli Stadyumu Tramvay Hattı projeniz vardı. Hala bir gelişme yok. Beyannamenizde Körfez-Derince , İzmit-Kartepe metro hattını taahhüt etmiştiniz. Geçen yıl mecliste akıbetini sormuştuk sizlerde şimdilik bundan vazgeçtiğinizi belirtmiştiniz. “Kocaeli Değerleri İle Güçlenecek” denilmiş ama Kocaeli denilince marka nedir? Diye sorsak sanayi, liman ve lojistik akla gelmektedir. Yine Sayın Başkan 3.5 yıl önce “Yatay ve Estetik Şehirler” denilmiş oysa 15 ay gibi bir süre kalmasına rağmen hala Kentsel Dönüşüm ile ilgili evine taşınmış bir aile var mı? Bu konuda en büyük eksiklik bölgeyi riskli alan yaparak vatandaşın elini kolunu bağlayan işleyiştir. Çünkü öncelikli olarak Kentsel Dönüşüm Yasaları ile ilgili değişiklik yapılarak dönüşümün önü açılmalıdır diye düşünüyoruz.

KOCAELİSPOR NEDEN BU HALDE?

“4 mevsim Kocaeli’nin turizm kenti” olacağını vaat etmişsiniz. Fakat bir türlü kentimize 2019-2022 arasında kaç tane turist geldiği ile ilgili bir veri sunmuyorsunuz. Kocaelispor ile ilgili 3.5 yıl önce aynen şöyle demişsiniz “Şehrin Tüm Paydaşlarıyla Sahiplenilmesi, Kulübün Sağlam ve Sürdürülebilir Ekonomik Bir Yapıya Kavuşturulmasını” sağlayacağız. Oysa Kocaelispor’un elindeki mülkler satılmasına rağmen milyonlarca lira katkıda bulunmanıza rağmen hem başarısız oldu. En son Kocaelispor basın sözcüsü şuan kulübün 50 milyon lira borcu olduğunu beyan etti. Hakkınızı yemiyorum ciddi destek sağladınız. Fakat ya yönetim ya da yönetimsel hatalardan kaynaklı takım kötü duruma düştü"

BÜYÜKAKIN YANITLADI...

Muhalefetin eleştirilerine yanıt veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise şunları söyledi: “Kentsel Dönüşüm Daire başkanlığına az bütçe ayrılması noktasında yanlış bir durum yok. Emlak İstimlak Daire Başkanlığına da bütçe ayrıldı. Bunları ayrı düşünmemek lazım. Kocaeli’de 19 bin konut var. Bunları tek tek yaparsak 19 milyar eder. Bu tüm bütçenin kentsel dönüşüme ayırmak demektir. Kendiliğinden dönüşüm yapılabilenleri biz yapmamalıyız. Özel sektör alanına çok girmemeliyiz. Devlet ihtiyaç duyulduğunda özel sektör alanına girer.

OTEL ALTINNAL’DAN ADLİYEYE KADAR KENTSEL DÖNÜŞÜM

Örneğin Otel Altınal’dan Adliye binasına kadar bir alanı dönüştürmek gerekiyor. Bunları bina bazlı mı ada bazlı mı yapmak lazım. Şehrin estetik hale gelmesi için bölgeyi tamamını tasarlamamız gerekiyor. Ada ada planlarsak bu kendiliğinden dönüşümü yaratır. İmar ile düzeltilebilir olan dönüşüm için imar komisyonumuzun çalışması lazım. Bunun dışında Serdar, Tavşantepe gibi büyük alanların dönüşümü için TOKİ ile çalışmak lazım. Kentsel dönüşüm ile ilgili çok ciddi çalışmalar devam ediyor.

YAHYAKAPTAN ALİKAHYA TRAMVAYINDA SORUN YOK

Performansta 40 kilometre metro hattının projesi yapılacak. Körfez- Kartepe arasındaki metro bu. Ulaştırma Bakanlığına ya da yap-işlet-devret ile yapılacak diye belirtmiştik. Tek tramvay aracı 40 milyon lira. 5 tramvay aracı aldığımızda 200 milyon lira demek. Yahya Kaptan-Alikahya tramvay hattı ile ilgili de çalıştık. D-100 kenarından proje yaptık ama bölgedeki halk istemiyoruz dedi. İstemedikleri için biz de tekrar çalıştık. Alternatif güzergâh oluşturuldu. Alikahya’ya Yuvam tarafından gitmesi için onayladı. En geç Mayıs ayında ihalesini yapmış olacağız.

KOCAELİ’DE SOSYAL DEVLET DİMDİK AYAKTA

Sosyal yardımları sosyal belediyecilik ve sosyal devlet anlayışı ile veriyoruz. Biz eve hiç gelir gelmiyorsa o evin tüm gelirini karşılıyoruz. 20 bin ailemiz var bunların tüm belgelerini gerekirse paylaşırım. Dedektiflik yapmıyoruz. Ama gidip yaşadıkları yeri görüyoruz. suiistimal ettirmeden ve rencide etmeden yapıyoruz. Atık bertarafı ile ilgili iki çalışma devam ediyor. AR-GE çalışması devam ediyor. Gaz elde etmeyi henüz başaramadılar. Bertaraf tesisi ile ilgili ÇED süreci devam ediyor.

OKULLARA YEMEK VERİLECEK Mİ?

Okullarda yemek verilmesi ile ilgili Milli Eğitim ile görüştük ve bunun mümkün olmadığı belirtildi. Okullarda kalma süresinde yemek sisteminin döndürülmesi imkansız denildi. Siyasetçi olarak aslında benim buna atlamam gerekiyor. Ama biz sosyal yardımlara siyasi bakmıyoruz. Milli Eğitim ile konuşalım ve ikna edelim. İkna olurlarsa biz bunu yaparız."

29 Kas 2022 - 17:05 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.