Oy Kullanmak İçin Gerekli Belgeler: Oy Kullanmaya Giderken Ne Alınmalı?

Oy kullanmaya giderken ne gerekli? Geçici kimlik belgesi ile oy kullanılır mı? Hangi belgeler ile oy kullanılır? Türkiye ikinci kez sandık başında. Cumhurbaşkanlığı seçimi için ikinci kez sandığa giden vatandaş, hangi beleğeler ile oy kullanabileceğini araştırıyor. Kimliği olmayan oy kullanabilir mi?

Büyütmek için resme tıklayın

Oy Kullanmak İçin Gerekli Belgeler: Oy Kullanmaya Giderken Ne Alınmalı?

Oy kullanmaya giderken nelerin gerekli olduğu, 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. turu öncesinde vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Seçim öncesi yeni kimlik başvurusunda bulunan kişiler, kimlikleri henüz ellerine ulaşmadığı için geçici kimlik belgesiyle oy kullanıp kullanamayacaklarını sorguluyor. Peki, oy kullanmaya giderken ne gerekli? Geçici kimlik belgesi ile oy kullanılır mı? Gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabı haber portalımızda yer alıyor…

28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. turu yaklaşırken, vatandaşlar oy kullanma süreciyle ilgili detayları merak ediyor. Özellikle yeni kimlik başvurusunda bulunan ve kimlikleri henüz ellerine ulaşmayan kişiler, geçici kimlik belgesiyle oy kullanıp kullanamayacaklarını sorguluyor. Peki, sandık başına giderken hangi belgeler yanınızda olmalı? Geçici kimlik belgesi ile oy kullanmak mümkün mü?

Seçim öncesi, vatandaşların bu konudaki sorularına Yüksek Seçim Kurulu (YSK) açıklık getirdi. Sandık başına giderken hangi belgelerin gerektiği konusunda YSK'nın 135 sayılı genelgesinin 27. maddesi net bilgiler içeriyor. Buna göre, seçmenlerin oy kullanırken yanlarında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan belgelerden birini bulundurmaları gerekiyor.

OY KULLANMAYA GİDERKEN KULLANABİLECEĞİNİZ BELGELER

Bu belgeler arasında Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgeler bulunuyor.

Peki, geçici kimlik belgesi ile oy kullanmak mümkün mü? Evet, nüfus müdürlüklerinden alınan geçici kimlik belgesi ile oy kullanabilirsiniz. Yeni evlenenlerde, evlenme cüzdanı ile de oy kullanabilir. Bu bilgiler ışığında, seçmenlerin 28 Mayıs'ta sandık başına giderken yanlarında kimliklerini bulundurmaları ve oy kullanma sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamaları bekleniyor. Bu önemli demokratik süreçte her seçmenin oyunu kullanabilmesi için gereken tüm önlemler alınmış durumda.

28 May 2023 - 09:46 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.