30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

Akıllı telefon ve internetin yaygınlaşmasıyla beraber hepimiz bilgiye direkt ve kolay bir biçimde erişebilir hale geldik ancak maalesef bu durum bilginin değerini algılamamızı engellemeye başladı. Bilgiye ulaşım hiç olmadığı kadar kolayken aynı zamanda bilgiye erişme isteğimizin azalması ne yazık ki tarihle aramızdaki bağı kopardı. Kocaeli Denge Haber Portalı olarak biliyoruz ki; Milli hafızamız güçlü olduğu takdirde bağımsızlığımızı koruyabiliriz. Gelin 30 Ağustos’u bir de bizden dinleyin…

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?
30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?
+6
Haber albümü için resme tıklayın

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

Bugün 30 Ağustos 2023 Çarşamba günü, yurdumuzda her yıl olduğu gibi bu yıl da konserler ve bir takım törenler ile milli bir bayram kutlanıyor. Ancak, “Bir bayram kutluyoruz ama bunun sebebi ne?”, “Hangi zafer bu bayramın kutlanmasına sebep oldu?” gibi sorular ve yanıtları artık konuşulmuyor hatta aklımıza dahi gelmiyor çünkü sosyal medya ve diğer uygulamalarda dikkatimizi uyaran çok fazla sayıda veri akışı var. Yıllar içinde milli değerlerimizi yitiriyor ve bayramlarımızı yüzeysel biçimde kutluyor hale geliyoruz. Tüm bu nedenlerle 30 Ağustos Zafer bayramının geçmişini sizin için derledik. Lütfen tarihimizi unutmayalım, hafızası güçsüz bir millet bağımsızlığının değerini bilemez ve dışarı bağımlı olmaya mahkûmdur.

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

KISACA 30 AĞUSTOS

Kısaca ifade etmek gerekirse; Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmî ve ulusal bir bayramdır.

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

BÜYÜK TAARRUZ

Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun Yunan kuvvetlerine karşı başlattığı genel saldırıdır. Bakanlar Kurulu taarruz kararını almış ve 14 Ağustos 1922 tarihinde kolordular taarruz için yürüyüşe geçmiş, 26 Ağustos'ta saldırı başlamış, 9 Eylül'de Türk Ordusu İzmir'e girmiş ve 18 Eylül'de de Yunan Ordusu'nun Anadolu'yu tamamen terk etmesiyle savaş sona ermiştir.

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

ZAFER BAYRAMININ GEÇMİŞİ

30 Ağustos günü, ilk kez 1924'te Dumlupınar'da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Atatürk'ün katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin en önemli nedeni 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada olmasıydı.

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

MİLLİ RUHUN CANLI TUTULMASI...

Çal köyünde gerçekleşen ilk törende Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, millî ruhun canlı tutulmasının önemini vurgulamış ve Meçhul Asker Abidesi'nin temelini eşi Latife Hanım ile beraber atmıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

KABUL OLUŞU VE UYGULANIŞI

Başkumandan Zaferi 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. 1 Nisan 1926'da kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu'nda 30 Ağustos Başkumandan Muharebesi gününün Cumhuriyet ordu ve donanmasının Zafer Bayramı olduğu, her yıl dönümünde bu bayram gününün kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanacağı belirtilir. Aynı yıl, dönemin Savunma Bakanı Recep Peker'in yayınladığı bir genelge ile bayram törenlerinde neler yapılacağı detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Ancak 1930'ların ortalarına kadar ilk tören gibi üst düzeyde gerçekleşen Büyük Zafer kutlaması veya anma töreni yapılmamıştır. Hava Kuvvetlerinin ülke savunmasında önemli bir yeri olması nedeniyle, Tayyare Cemiyeti de 30 Ağustos tarihini "Tayyare Bayramı" olarak adlandırmıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ İÇİN ÖNEMİ

Zafer Bayramı için özellikle 1960'lardan itibaren daha kapsamlı ve katılımlı bir şekilde kutlamalar yapılmaya başlanmıştır. 30 Ağustos, Türkiye'de askerî okulların mezuniyet törenlerini yaptıkları gün olmuştur; ayrıca tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olmaktadır.

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

ABDULLAH GÜL İLE GELEN DEĞİŞİM

Zafer Bayramı uzun yıllar Genelkurmay Başkanı'nın tebrikleri kabul ettiği bir bayram olarak kutlanmış; bu durum Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başkomutan sıfatıyla kutlamalara ev sahipliği yaptığı 2011 yılından itibaren değişmiştir.

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

30 Ağu 2023 - 16:01 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.