Uluslararası Sezai Karakoç Günleri Kocaeli'de Başladı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Sezai Karakoç Günleri kapsamında düzenlenen “Güle Dair Bir Neden” konulu söyleşide, yazarlar Ahmet Murat, Mustafa Akar ve Güray Süngü, üstadın Hızırla 40 Saat şiirini yorumladı.

Uluslararası Sezai Karakoç Günleri Kocaeli'de Başladı!
Uluslararası Sezai Karakoç Günleri Kocaeli'de Başladı!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Uluslararası Sezai Karakoç Günleri Kocaeli'de Başladı!

Söyleşide ilk konuşmayı yapan Ahmet Murat, Hızır imgesinin İslam kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Kuran’da geçmese de hadislerde bahsedilen Hızır’ın, baharla özdeşleşen, bulunduğu yerlere bereket ve diriliş getiren bir figür olduğunu belirten Murat, Sezai Karakoç’un da bu nedenle şiirinde Hızır’ı tercih ettiğini söyledi.

Murat, şiirin çıkış yolculuğunu da anlattı. Karakoç’un şiiri bir kır kahvesine giderek 40 gün gibi sürede yazdığını söyleyen Murat, “Adeta 40 günlük bir nöbet tutarak bu şiiri yazmıştır. Hızır’ı seçmesinin sebebi Hızır’ın baharla özdeşleşen, bulunduğu yerlere bereket ve diriliş getiren bir figür olmasıdır. Diriliş eseri de zaten bu şiirden birkaç yıl önce yazılmıştır. Hızır figürünün seçilmesinin arkasında belirsiz bir bağlantının olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Uluslararası Sezai Karakoç Günleri Kocaeli'de Başladı!

Mustafa Akar ise şiirin ikinci bölümünü yorumlayarak, Karakoç’un zihninde bir bölümleme olduğunu söyledi. Akar, “Sezai Karakoç’un ilk üç kitabında ‘sen-ben’ konuşmasını sevdiğini görüyoruz. Hitap ederken, sinemadan, müzikten, resimden örnekler vererek şiirlerini şekillendiriyor. İlk üç kitabında Van Gogh gibi imgeler görüyoruz. Hızırla 40 Saat şiirinde ise karşılıklı konuşma şekline şahit oluyoruz” dedi.

Akar, Karakoç’un Hızırla 40 Saat şiirini Batı karşısındaki Türk şiirinin savunması olarak betimledi. Karakoç’un bu şiirle Türk şiirinin gücünü ve zenginliğini dünyaya göstermek istediğini söyleyen Akar, “Karakoç kitabı ilhamla yazdığını söylüyor. Sezai Bey’in bütün şiirleri ilhamla gelmiştir. Bu şiiri de 40 gün boyunca gelen ilhamla yazmış. Seçtiği mekân da enteresan. Saray Burnu’ndan Kız Kulesi’ne bakarak yazıyor. Kız Kulesi bilindiği gibi Hızır’ın makamlarından biri. Yani şiirde bir imge sağanağı görüyoruz. Geriye dönüşler, ileriye dönüşler var. Bunlarla şair bize bir şey söylemek istiyor” diye konuştu.

Uluslararası Sezai Karakoç Günleri Kocaeli'de Başladı!

Güray Süngü ise şiirin üçüncü bölümünü yorumlayarak, Karakoç’un şiiri yazma gerekçeleri üzerinde durdu. Şiirin bir roman gibi okunması gerektiğini kaydeden Süngü, “Gençken, Karakoç’un gerçekten Hızırla 40 saat geçirmiş olabileceğini düşünürdük. Şiirde imgeler çok geçiyor. Şiirin üçüncü bölümündeki mekanik yapıda olumsuz dış özellikler görüyoruz. Şiirinde öykü cümleleri var” dedi.

Karakoç’un tepeden tırnağa umut dolu bir şair olduğunu söyleyen Süngü, “Şiirde olay inşasının büyük bir ustalıkla kurulduğunu görüyoruz. Olay örgüsü daha çok imgelerden oluşuyor. Ayete, mucizelere göndermeler var. Olayların farklı anlamları var” şeklinde konuştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Söyleşiden Çıkan Öne Çıkan Noktalar

  • Sezai Karakoç, Hızırla 40 Saat şiirinde, Türk şiirinin gücünü ve zenginliğini dünyaya göstermek istemiştir.
  • Şiirde Hızır imgesi, baharla özdeşleşen, bulunduğu yerlere bereket ve diriliş getiren bir figür olarak kullanılmıştır.
Uluslararası Sezai Karakoç Günleri Kocaeli'de Başladı!
  • Şiir, aynı zamanda bir roman gibi okunabilecek kadar zengin bir olay örgüsüne sahiptir.
  • Şiirde geçen imgeler, ayet ve mucizelere göndermeler içermektedir.
  • Söyleşi, Sezai Karakoç’un Hızırla 40 Saat şiirinin derin anlamlarını ortaya koyması açısından önemli bir etkinlik oldu. Şiirin, Türk şiirinin ve kültürünün önemli bir parçası olduğunu bir kez daha gösterdi.
Uluslararası Sezai Karakoç Günleri Kocaeli'de Başladı!

16 Kas 2023 - 16:11 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.