Sadettin Hocam! Umuttepe’deki Beş Bin Kişilik Camiye Ne Oldu?

O gün orada bulunanların anlattığına göre 28 Eylül 2017’de Kocaeli Üniversitesi’ni ziyarete gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkes oradayken “Kampüste cami var mı” diye sorar. Dönemin rektörü Sadettin Hülagü de “Yok efendim ama bin kişilik cami yapacaz” der. Erdoğan hiddetle çıkışır ve yüksek perdeden karşı çıkar. “Bin kişilik cami mi olur, beş bin kişilik cami yapın!” der.  O gün o makam odasında İbrahim Karaosmanoğlu ve vekiller de var. Bu diyaloğu şehirde hala anlatırlar.

Sadettin Hocam! Umuttepe’deki Beş Bin Kişilik Camiye Ne Oldu?
Haber albümü için resme tıklayın

Hatta bu çıkış sonrası Rektör Hülagü beş bin kişilik bir cami projesi çizdirip Cengiz Topel’e gelen Erdoğan’a projeyi göstermeye gider. Yani iş o kadar acildir artık.  Derken işe koyulmuş olunur. Fakat gel zaman git zaman proje dışında ortaya bir iş çıkmaz. Bu uzun hikaye şöyle gelişir….

“KOÜ'ye 5 bin kişilik cami yapılacak!” Kocaeli Koz 14 Aralık 2018

Projeden iki yıl sonra Rektör Hülagü, yanında şimdiki rektör Prof. Dr. Zafer Cantürk de varken bir açıklama yapar. “Yaptıkları hizmetler ve hamlelerle Üniversitenin 10-15 yıl rahatlayacağını belirten Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hülagü, üniversite içinde 5 bin kişilik cami yapılmasının planlandığını, Büyükşehir Belediyesi ile 1600 araç kapasiteli çok katlı otopark ve kültür sanat çalışmalarının yapılacağı 600 kişilik konferans salonunu inşa edileceğini söyledi.” Özgür Kocaeli 4 Mart 2019

Ama bir türlü bizim beş bin kişilik camiye başlanmaz.

Kocaeli Rizeliler Derneği lokalindeki programa katılan Sadettin Hülagü mevcut projede bazı değişikliklere gittiklerini, otoparkın küçüldüğünü söyleyerek açıklamalar yapar.

Tabi cami hala beş bin kişiliktir ve o meşhur proje nihayet kamuoyu ile paylaşılır:

“Malum, aynı zamanda helikopter pistinin de bulunduğu 11 dönümlük o alanda 5 bin kişilik Selçuklu mimarisinde bir cami yapmak istiyoruz. Projesi geçti, onaylandı. Cami derneği ile de görüştük. Büyükşehir Belediyemiz, Diyanet’ten de destek bekliyoruz.

600 ARAÇ KAPASİTELİ

Caminin alt katı ise otopark olacak. Daha önce otopark kısmını 5 kat olarak düşünmüştük. Yaklaşık 1400 araç alacaktı. Ancak projede değişikliğe gittik, otopark kısmını küçülttük. Yeni projede otoparkımız iki kat olacak. Araç kapasitemiz ise yaklaşık 600.

İLAVE OTOPARK

Otoparkı küçülttük ama bu arada hastanenin tam karşısına, Eski İstanbul Yolu istikametinde, yolun sağ tarafına bir o kadarlık yeni otopark alanı yaptık. Büyükşehir Belediyemiz havaların güzel olduğu bir zamanda o kısmın zeminini de iyileştirecek.

6. SIRADAYIZ

Kocaeli Üniversitesi İlâhiyat fakültesinin hemen yanına tatbikat camii yapacaktık. Şimdi onu yapmıyoruz. O projeyi buraya kaydırdık. İlahiyat fakültemiz son derece iyi bir yerde. Şu an Türkiye’de 106 ilahiyat fakültesi var. Ve bizim fakültemiz 6. sırada. Açıkçası İlahiyat Fakültesini çok büyük bir gayretle açtık.” En Kocaeli 18 Ocak 2020

Kabul etmek lazım, araya pandemi de girer. Ama 27 Temmuz 2022’de Bizim Yaka’dan meslektaşımız Galip Ataman süreci özetleyen bir yazı kaleme alır.

Yazıyı olduğu gibi aktarıyoruz…

“Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsüne “Cami ve katlı otopark” haberleri beni yıllar öncesine götürdü.
Geliniz zaman tünelinde çıkacağımız yolculukta ilk kez ne zaman gündeme geldi, geçen süreçte neler yaşandı hatırlayalım;
Bir: Dönemin Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Temmuz 2012’de “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak üniversitelerimizin kampüsünde, mutlaka mabet olmalı” açıklamasını yaptı.
İki: 2015 yılında Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Mühendislik Fakültesi ile Yapı İşleri arasındaki otopark olarak kullanılan alana cami yapımını planladı.
Üç: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fahri Doktora Töreni için geldiği Kocaeli Üniversitesinde, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü makamında
Ziyaret ettiğinde Umuttepe Kampüsüne cami projesini konuştu.
Dört: Cumhurbaşkanı Erdoğan Sadettin Hocaya ile her karşılaşmasında cami projesini hatırlatarak cami inşaatına başlaması talimatını verdi.
Beş: Rektör Hülagü, hastanenin sol tarafında otopark ve helikopter pisti olarak kullanılan alanda katlı otopark ve üstüne Selçuklu mimarisiyle  cami yapılacağını açıkladı.
Altı: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önceki Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve bugünkü Başkan Tahir Büyükakın’dan cami ve otopark projesi için destek istedi.
Yedi: Üniversite ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri değişik cami projesi varyasyonlar üzerinde çalışmalar yaptı.
Sekiz: Önceki gün yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Tahir Büyükakın’a Kocaeli Üniversitesi'ne cami ve katlı otopark yapılması için üniversite ile ortak proje için yetki verdi.
Dokuz: Tarihe not düşmek adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Mayıs 2016’da geldiği KOÜ Umuttepe Kampüsü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezinde yaptığı konuşmadan alıntı yapmak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı o konuşmasında üniversiteden övgüyle bahsederken, “Kocaeli Üniversitesi’nin 24 yıllık geçmişi milletimizin zorluklar ve imkansızlıklar karşısındaki direncinin, mücadele azminin, adeta bir sembolü gibidir. 1999 Marmara depreminde maddi varlığının yüzde 75’lik kısmını kaybetmesine rağmen üniversitemiz kendini toparladı ve 1999-2000 akademik yılına 1 ay gecikme ile başladı. Bu felaketin ardından sadece 4 yıl içerisinde üniversitemiz modern bir kampüs ile eğitimini sürdürmeye devam etti” demişti.

İHALEYE ÇIKACAK

Öğrenciler, hocalar ve hastaneden hizmet alanların açılmasını heyecanla beklediği cami ve otopark projesini Sadettin Hoca ile defalarca konuştuk ve yazdım. O yazılardan dikkatimi çekenleri paylaşmak istiyorum;

Bir: Tarih, 27 Eylül 2017. “Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri çalışanları bugünlerde Umuttepe Katlı Otoparkı değişik varyasyonları üzerinde çalışıyor. Proje ne zaman ortaya çıkar, ihale ne zaman yapılır, temel ne zaman atılır, açılışı zaman olur bilmiyorum. Ama bittiğinde, hizmete girdiğinde hasta ve yakınları başta olmak üzere Umuttepe Yerleşkesine gideceklerin önemli sorununu çözeceğini biliyorum.”

İki: Tarih, 24 Kasım 2017. Sadettin Hoca ile katlı otopark ve cami konusunu konuşurken “Galip hoca, Sayın Cumhurbaşkanımız ile son gelişinde Başkan İbrahim abinin de bulunduğu bir ortamda Umuttepe kampüs içinde yapılmasını planladığımız cami konusunu görüştük. Sayın Cumhurbaşkanımıza, otoparkın en üst katına 5 bin kişilik cami projesi ile ilgili detaylı bilgi aktardığımda çok memnun oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız da konuyla yakından ilgilendi ve destek verdi. Cumhurbaşkanımızın isteği ve talimatı doğrultusunda camiyi en kısa zamanda yetiştirerek hizmete açacağız” dedi.

Üç: Tarih, Ocak 2020.  Sadettin Hoca’nın Bizim Yaka Kocaeli Gazetesine açıklaması, “Helikopter pistinin de bulunduğu 11 dönümlük alanda 5 bin kişilik Selçuklu mimarisinde bir cami yapmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyemiz ve Diyanet’ten de destek bekliyoruz”.

Dört: Tarih,  Ekim 2021 Sadettin Hoca verdiği bir röportajda, “Helikopter pistinin olduğu ve şu anda otopark olarak kullanılan alanda Selçuklu mimarisiyle bir cami inşa edeceğiz. Altında 800 araçlık 3 katlı otopark olacak. Üstünde ise sadece cami olacak. İnşaatı Büyükşehir Belediyesi, iç dizaynını ise hayırsever iş insanı Vefa İbrahim Aracı yapacak” ifadelerine yer verdi.

Değerli okurlar,

Büyükşehir Belediye Meclisinin oy birliğiyle Başkan Tahir Büyükakın’a Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsünde cami ve katlı otopark yapılması için üniversite ile ortak proje için yetki vermesinin ardından sona gelindi.

Bir: Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı içinde caminin kaba inşaatı ile katlı otopark inşaatının ihalesini yapacak.

İki: 5 katlı cami ve katlı otopark temeli en geç Ekim ayında atılarak inşaata başlanacak.

Üç: Rektör Hocanın verdiği bilgiye göre, caminin ince işlerini hayırsever iş insanı Vefa İbrahim Aracı yapacak.

Dört: Yer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a önerilen ve gösterilen Üniversite Hastanesinin solunda kalan, halen otopark olarak kullanılan, helikopter pisti olarak bilinen alan.

Beş: Selçuk Mimarisi olarak 3 kat projelendirilen cami ve caminin mahfil katında 3 bini kapalı, 2 bini açık olmak üzere toplam 5 bin kişi ibadet yapabilecek. Diğer katı sergi, konferans salonu ve kütüphane olarak kullanılacak.

Altı: Toplam 5 kattan oluşacak inşaatın ilk 2 katı kapalı otopark olup 370 araç kapasiteli olacak.

SONUÇ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayan KOÜ Umuttepe Kampüsü cami ve katlı otopark projesi değişik tarihlerde yapılan değişikliklerle geç de olsa sona gelindi.

Üniversite-Büyükşehir ortaklığında yapılacak cami ve katlı otopark projesinin otoparktan yararlanacak araç sahiplerini doğrudan ilgilendirecek bölümü ise

CHP ve İYİ Parti üyelerinin “evet” oyu vermesine neden oldu.” Bizim Yaka

Sonucun Sonucu…

Sadettin Hocam! Umuttepe’deki Beş Bin Kişilik Camiye Ne Oldu?

Sene 2024 ve aylardan Mayıs.

2017 yılında başlayan projede bir çivi dahi çakılmış mı? Evet temel atılmış. İnsanlar rahatlayacak diye trafiğe ve otoparka da kapatılan 11 dönüm arazi bugün sadece etrafı çevrili vaziyette duruyor. Temel için zemin hazırlanmış ve beton kazıklar tamamlanmış ama aylardır hiçbir inşaat faliyeti yapılmamış. Yoldan geçenler bir kaç seçim sürecinde orada cami yapılmakta olduğunu anlayarak geçerler ama içeride bir şantiye falan da yok. Yani proje bekliyor.

Hadi Mimar Sinan’ın yaptığı gibi temeli atıp bir beş on sene kaybolan bir mimar var deseler, anlayacağız. Bir Selçuklu mimarisi ortaya koyacaklarını söylediklerine göre bu işte de bir hikmet var belki de.

Sayın rektör artık Ankara’da vekil olduğuna göre söz verdiği bu emanetin akibetini de dert ediyor olmalı. Öyle ya o artık bir siyasetçi. Proje de bu noktaya gelmişse ve üzerinden yedi yıl geçmişse bir açıklama bu kentin hakkı.

Projeden vazgeçildiyse kent bunu da bilmek durumunda. Eğer devam edecekse de proje neden ilerlemiyor. Şehirde bu işler bitince ortaya çıkan pek çok dernek ve vakıf da var ama kimse bugüne kadar bu proje ile ilgilenmemiş belli ki. Bütün bunların cevabını da iki siyasetçi verecek artık. Başkan Büyükakın ve vekil Sadettin Hülagü. Biz de takipçisi olacağız.

11 May 2024 - 17:30 - Fısıltı Gazetesi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.