Tahir Büyükakın Sonunda Patladı! “Haddinizi Bilin Yeter Artık!” Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 15 Nisan Meclisi’nde Bugün İşte Bunlar Oldu…

Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı toplantısında CHP’ Grup Başkan vekili Engin Taşdemir ve Başkan Büyükakın arasında gerginlik polemiği, meclisi gerdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 15 Nisan Meclisi’nde bugün işte bunlar oldu…

Mert  Gültekin
Mert Gültekin Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin nisan ayı meclisi Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda yerel seçim kanunları gereği iki yıllık görev süresinin tamamlanmasının ardından meclis birinci ve ikinci başkan vekilleri, katip üyeleri, encümen üyeleri ve komisyon üyeleri yeniden seçildi. Meclis birinci başkan vekilliğine tekrar Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz seçildi.

KOMİSYON SEÇİLDİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantısı Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda meclis 1. ve 2. başkan vekili seçimi, katip üyeleri seçimi, encümen üyeleri seçimi ve ihtisas komisyonları kurulması ve seçimleri yapıldı. Meclis birinci ve ikinci başkan vekilliklerine Zinnur Büyükgöz (56 oy) ve İsmail Yıldırım (54 oy) seçilirken Katip üyelerinin seçiminde Berna Abiş (54 oy) ve Fatmanur Çelik (52 oy) asıl üye olarak seçildi. Katip üyeliklerin yedeğine Güzin Taştekin (46 oy) ve Güler Şahin Gençay (44 oy)seçildi. Encümen üyeliklerine ise Fikret Hocaoğlu ( İzmit) Fatmanur Çelik (Çayırova) Bülent Koçak (Darıca) Emine Özdemir (Kartepe) Ertan Peker (Körfez) seçildi. Akabinde 7’şer üyeden oluşan komisyonlar bir yıllığına seçildi. Komisyon seçim sonuçları şöyle:

İŞTE KOMİSYONLAR

İmar ve Bayındırlık Komisyonu

Sadullah Keleş, Orhan Tanış, Selattin Kabadayıoğlu, Mustafa Soydabaş, Hasan Soba, Özkan Özdikmen, Enes Aydınlı

Plan ve Bütçe Komisyonu

Berna Abiş, Hasan Numan Tonka, Ali Karakaş, Mahmut Yandık, İbrahim Şirin, İbrahim Çırpan, Özgür Yılmaz

Çevre ve Sağlık Komisyonu

Hasan Soba, Nurcan Acaroğlu Göktaş, Adem Çarikçi, Cüneyt Atalay, Abdullatif Özkan, Ahmet Özüer, Mehmet Olhan.

Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu

Baki Özdemir, Emre Kahraman, Oğuzhan Artut, Zafer Alkan, İsmail Ramazanoğlu, Özhan kurt, Fevzi Canbaz

Ulaşım Komisyonu

Faruk Denli, Ahmet Utaş, Burak Fidan, Hamza Macit, Halil İbrahim Başçiftçi, Mehmet Olhan

Hukuk Komisyonu

İrfan Kurt, Sadettin Arıkboğa, Özlem Çankaya, Güler Şahin Gençay, Eda Açıkyol, Ömer Faruk Barış, Nurettin Hoylan

İsimlendirme Komisyonu

Mesut Çetinkaya, Nevin Serra Demirkol, Burak Fidan, Ertan Peker, Selim Özcan, Sertan Tunçel, İsmail Aysu

Toplumsal Fırsat Eşitliği ve Engelliler Komisyonu

Ayşe Şiranun, Eda Açıkyol, Fatmanur Çelik, Emine Özdemir, Nurcan Acaroğlu, Nevin Serra Demirkol, Göknur Bektaş

Sosyal Hizmetler ve Halkla İlişkiler Komisyonu

Serpil Yılmaz, Güzin Taştekin, Ahmet Hakan Hocaoğlu, Cüneyt Atalay, Mustafa Gebeş, Göknur Bektaş, İsmet Gürler

NEYİ GÜNDEME ALMADIM

AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Soydabaş, “ Pandemi sebebiyle alınan tedbirler kapsamında faaliyetleri kısıtlanan ya da durdurulan iş yerleri çalışanlarına balı oldukları temsilcileri aracılığıyla Ramazan ayı içerisinde iki adet koli desteğinin büyükşehir belediyesi tarafından verilmesini arz ediyoruz” diye konuştu. Bu sıra konuşan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Az önce Saadet Partisi’nin önergesini gündeme almadınız ama AK Partililerin önergesini gündeme alıyorsunuz” dedi. Taşdemir’e cevap veren Başkan Büyükakın, “Bu söylenen anlamsız bir şey. Neyi aldım gündeme de neyi sorguluyorsun. Gündeme aldığım konu esnaf yardımı. Sizin neyinizi gündeme almadım? Haksız eleştiri yapıyorsunuz. İnsanın sabır sınırını zorlamayın” şeklinde konuştu.

GÜNDEM DIŞIYSA BİLGİ VERİN

Meclis komisyonlarının seçimi sonrası İYİ Partili Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş İstanbul Sözleşmesi’nin iptali hakkında söz aldı. Göktaş’ın gündem dışı konuşmasıyla ilgili araya giren başkan Büyükakın, “Gündem dışı söz alabilirsiniz ama süresini takdir etmem lazım. Kürsüye çıkıp yarım saat konuşmaya da hakkınız yok. Meclis kürsüsünden ne kadar konuşacağınızın süresini takdir etmek sizin değil meclis başkanınındır. Öncesinde beni bilgilendirirseniz ben de doğru zamanı seçebilirim” dedi. Göktaş ise “Ben bu metni evde prova ettim. Sadece beş dakika sürüyor” dedi.

SPOR TEŞVİK EDİLECEK

Büyükşehir Belediyesi ile İzmit Turgut Spor Kulübü Derneği arasında ilimizde başarılı çocukların desteklenmesi, engelli bireylerin spor ile buluşturulması, geleneksel sporların yaygınlaştırılması, gençlerin kötü alışkanlıklarından korunarak spor ile buluşturulması, sporun gelişimine katkı sağlamak, spora teşvik etmek maacıyla iş birliği protokolünün imzalanması için başkanlık makamına yetki oy birliği ile verildi. Diriliş 1 ve Diriliş 2 Gençlik Kampları ile Kumcağız ve Kerpe Gençlik ve Spor Kamplarının sosyal tesis ve kamp alanları olarak kullanılmak üzere işletilmelerinin Büyükşehir Belediye Meclis’ince belirlenecek aylık kira bedeli ve süre üzerinden Antikkapı A.Ş.’ye devredilmeleri maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

TANIŞ: GENİŞ ALANI DARALACAK

Gebze Eskihisar Mahallesi Feribot İskelesine ilişkin hazırlanan koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporu ile ilgili söz alan CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Burası park alanı. Geçiş yok. İskele sıkışıyor insanlar evlerine gidemiyor. Bize dosyada verilen paftası bu. Burası otopark alanı ise ben bilemem. Eğer burada gelen talepte eksiklik varsa imar komisyonu bize meri imar planını ve öneri planını getirir” dedi. AK Parti Meclis Üyesi Sadullah Keleş, “İskele büyüyünce daha iyi hizmet verilecek” dedi.

BÜYÜKGÖZ: ORASI OTOPARK ALANI

CHP grubunun şerh koyduğu maddeyle ilgili konuşan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ise “Eski paftayı kullanmışlar Orada park yazabilir ama fiilen otopark alanı orası. 2002 yılından önce halinin üzerinden çizmek zorunda. Bunu Kıyı Yapıları genel Müdürlüğü istiyor. Ekranda görülen imar planın da park olarak gösteriliyor. Ancak meri imar planında burası otopark. Meri imar planını da dosyaya ekletebilirsiniz” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

SÖZ HAKKI ÜYELERİ GERDİ

Madde görüşülürken bir anda ortam gerildi. CHP Grup başkan Vekili Engin Taşdemir, Başkan Büyükakın’a dönerek “Siz ısrarlı bir şekilde bizi kavgaya çekiyorsunuz. Sayın başkan sizin bize özgür ortamı tanımış olmanız bize lütuf değil. Başkanım bu üstten bakışınızı terk etmenizi rica ediyorum” dedi. Büyükakın ise “Niyetiniz meclise gelip bizi konuşturmuyorlar demekse bunu yapın. Kendinizin de evet dediği önergeyle başladınız. Arkadaşınız hepimizden çok konuşuyor ama bizi konuşturmuyorsunuz diyorsunuz. Bu meclisteki özgürlük ortamını sizin vicdanınıza havale bile etmiyorum. El insaf. Sizin usullerinizi ben de uygulayabilirim ama ben nezaketen size söz veriyorum” dedi.

BÜYÜKAKIN: MECLİSİ SABOTE ETTİNİZ

Sözlerini sürdüren Başkan Büyükakın, “Meclisi ger ger ger sonra meclisi geriyorsunuz deyin sonra ben cevap vermeyeyim öyle mi? İftira ediyorsunuz. Ne dediğimi söyleyin. Size haksızlık olarak ne yaptığımı söyleyin. Haddinizi bilin ne üstten bakışı. Tebrik ediyorum sizi meclisi sabote etmeyi başardınız. Meclise katkı sağlayacak bir şey olmadığınız için ancak böyle haber olursunuz. Sırayla konuşalım lafımı kesmek için uğraşmayın. Kavgaya çekmek için ne yaptım. Basının önünde söyleyin. Yoksa benden özür dileyin. Hakkımızı savunursak sizin söylediklerinize cevap vermezsek sakiniz yoksa gerginiz” diye konuştu.

TANIŞ: ÇED OLMADAN GEÇMEMELİ

Karamürsel Suludere, Nusretiye Osmaniye, Senaiye Mahalleleri sınırlarında yapılacak rüzgar enerji santrali maddesiyle ilgili söz alan Tanış, “Rüzgar enerji santralleriyle ilgili planlarını yapmıştık. Kocaeli Çevre Derneği bu alanda ÇED gerekli değildir kararını mahkemeye taşıdı. Mahkemede ÇED gerekli değildir kararını hukuka aykırı bularak kararı iptal etti. ÇED raporu alınması gerektiğini bildirdi. Bizim de çekincelerimizin büyük kısmı ÇED raporunda yer aldı. ÇED raporu olmadan bu şekilde geçirilmesini uygun bulmuyoruz” dedi. Büyükakın, “Gündem maddeniz ÇED’in ekseninde verilecek bir karar değil” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

PERSONELE 2 ADET YARDIM KOLİSİ

Meclis toplantısında ayrıca sonradan gündeme eklenen Pandemi sebebiyle alınan tedbirler kapsamında faaliyetleri kısıtlanan ya da durdurulan iş yerleri çalışanlarına bağlı oldukları temsilcileri aracılığıyla Ramazan ayı içerisinde iki adet koli desteği oy birliğiyle meclisten geçti. Ayrıca geçtiğimiz gün 2 yılını anlatan Başkan Büyükakın, esnaflara bir aya daha destek sözü de meclisten oy birliği ile geçti. Maddelerin oylanmasının ardından AK Partili Meclis Üyesi Hasan Numan Tonka, 2020 yılı denetim raporunun sonuç kısmını okudu.

# TAHİR BÜYÜKAKIN İLE İLİŞKİLİ:

15 Nis 2021 - 16:48 - Gündem

Muhabir Mert Gültekin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Denge, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 34 14
Reklam bilgi