Büyükşehir'in Bütçesi 800 Milyon TL Arttı! Kocaeli Büyükşehir Meclisinde Bugün Neler Oldu?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı meclis toplantısı ikinci oturumu Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz başkanlığında gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bütçesinde yaşanan 800 milyon TL'lik bütçe artışı, gündemin ana konusu oldu. İşte detaylar...

Kongre Merkezi’nde gerçekleşen mecliste Belediye bütçesinde 800 milyon TL’lik bir bütçe artışı oldu Meclis toplantısında söz alan CHP grup başkanvekili Engin Taşdemir: 800 milyon TL bütçe artışı var. Bu artışın gerekçesi ile ilgili olarak gerekçeleri söyler misiniz” diye sordu.

“730 MİLYON EK ÖDENEK TALEBİMİZ VAR”

Bu soruya cevap veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu: “730 milyon TL ek ödenek talebimiz var. Gerekçelerini plan bütçeye aktardık. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Belde A.Ş sözleşmemiz 2 ay önce yapıldı. Toplu işin getirdiği bir yük vardı. Destek hizmetlerine 127 milyon TL gerekti. Devamında esnaflarımıza, şoförlere destek kararları alındı. Sağlık sosyal hizmetlere de 65 milyon TL ek ödenek gerekti. Yağmur suyu hatlarının İSU tarafından yapılması ve maliyetlerini büyükşehirin karşılaması yüzünden 50 milyon TL ek ödenek ihtiyacı oldu.

MAHKEME SONUCU

Faiz giderlerimiz arttı ve 190 milyon TL ek ödenek gerekti. Belediye şirketlerimize arsalar devredildi. Ulaşım Park’ta kaynak aktarma gerektiğinden 150 milyon TL ek ödenek ihtiyacı oldu. Cedit projesi ile ilgili olarak sözleşmeler imzalanıyor, orada da 70-80 milyon TL harcama gerekti. 1940 yılından beri devam eden bir mahkeme kararı vardı. 60 yılın sonunda taraflar 90-100 milyon TL kazandı. Yaklaşık 730 milyon TL bir ek ödenek talep ediyoruz. Bu ödenekleri kendi nakit kaynaklarımızla karşılıyoruz. Bir borçlanma söz konusu değil. Bu da belediyemizin gücünün gösteriyor. Asla bir borçlanma değil, öz kaynaktan faydalanma talebi” ifadelerini kullandı.

YATIRIM ELEŞTİRİSİ

2020 yılı kesin hesap cetvelinin görüşüldüğü mecliste CHP grubundan yatırım eleştirisi geldi. CHP’li meclis üyesi Özgür Yılmaz, yaptığı yaptığı konuşmada, “2020 yılı kesin hesapları bizlerin ve de "Mutlu şehir Kocaeli” halkının beklentilerini karşılayamamıştır” dedi.

“ÇÖZÜM BULUNAMAMIŞ OLMASI MANİDAR”

Büyükşehir Belediye CHP Meclis Üyesi Özgür Yılmaz, “Belediyemiz vergi gelirleri yıl içerisindeki tahakkuk ve tahsilatlara bakıldığında, pandemi sürecine rağmen 2019 yılı ile yaklaşık olarak aynı oranlarda tahsilat yapıldığı görülmektedir. Şöyle ki 2019 yılında vergi gelirleri tahsilat oranı %85,86 iken, pandemi etkilerini derinden yaşadığımız 2020 yılında tahsilat oranı yine %81,77 olmuştur. Burada belediyemizin geçmişten gelen alacaklar ile ilgili tahsilat sıkıntısı devam etmektedir ve halen çözüm bulunamamış olması da manidardır.

“SIKINTILAR ARTARAK DEVAM EDİYOR”

Gelirler üzerinden bir örnek vermek gerekirse; İlan Reklam Vergisi bir önceki yıldan 11.329.941,47 TL devrederken, yıl içi tahakkuk 18.704.162,01 TL tahsilat ise 3.976.917,41 TL'dir. Böylelikle 2021 yılına devreden tahakkuk bir önceki yıla göre artarak 14.707.534,04 TL olmuştur. Bu da gösteriyor ki; alacakların tahsili konusunda geçmişten gelen sıkıntılarımız artarak devam etmektedir.

“BEKLENTİLER KARŞILANMADI”

Sonuç olarak; 2020 yılı kesin hesapları bizlerin ve de "Mutlu Şehir Kocaeli” halkının beklentilerini karşılayamamıştır. Kentimiz için gelir arttırıcı düzenlemelerin yapılmaması, şehirde faaliyet gösteren firmaların merkezlerinin il dışında olması kentimiz için yapılacak hizmetlerin önceliklerinin önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

“EKSİKLİKLER VAR”

Belediyemizin ulaşım hizmetleri, sürdürülebilir çevre hizmetleri, imar ve şehircilik hizmetleri, afet yönetimi hizmetleri, kent ve toplum düzeni hizmetleri, kültür ve turizm hizmetleri, yaşam standartlarının arttırılması, ticari hayatın canlandırılması, yatırımların kentin tüm ilçeleri geneline adil bir şekilde yayılması ve kentsel dönüşümün hayata geçirilmesi konusunda eksiklikleri vardır.

“TAHSİLAT ORANLARI ARTIRILMALI”

Biliyoruz ki tüm bunların gerçekleştirilmesi maddi olanaklara ve kaynaklara bağlıdır. Tespitlerimiz neticesinde; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi merkezi idareden hak ettiği payı alamadığı görülmektedir. Belediyemiz hem kendi öz kaynakları hem de dışarıdan sağlayacağı destekler ile kentin geleceği adına yatırımlara öncelik vermeli, bu konuda merkezi idareden yeterli desteği almalı, tahsilat oranları arttırılmalıdır.

“YATIRIM PLANLARI DAHA FAZLA ERTELENMEMELİDİR”

Bu günümüz dünden eksik olmamalıdır. Her gün bir önceki günden daha fazla çalışmak zorundayız. Kocaeli'nin kaybedecek zaman yoktur ve yatırım planları daha fazla ertelenmemelidir. Bu bağlamda; Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Grubu olarak 2020 mali yılı Kesin Hesabı ile ilgili olumsuz görüşlerimizi beyan eder saygılarımızı sunarız” dedi.

28 May 2021 - 16:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Denge, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 34 14
Reklam bilgi