Aşure Hangi Gün Yapılır? Aşure Günü Eve Ne Alınmalı? Aşure Gününde Hangi Dualar Okunur? Aşure Yaparken Okunacak Dua

2021 yılında 18 Ağustos Çarşamba günü eda ediliyor. Her yıl Muharrem ayında yapılan gelenek için bu yıl da araştırma yapılıyor. Aşure günü hangi duaların okunacağı merak ediliyor. Peki, Aşure Hangi Gün Yapılır? Aşure Günü Eve Ne Alınmalı? Aşure Gününde Hangi Dualar Okunur? İşte Aşure Yaparken Okunacak Dua..

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Aşure Hangi Gün Yapılır? Aşure Günü Eve Ne Alınmalı? Aşure Gününde Hangi Dualar Okunur? Aşure Yaparken Okunacak Dua

Aşura - Aşure ayı olarak bilinen Muharrem ayına sayılı günler kaldı. Muharrem ayı Hicri yani Kameri ayların ilki olup "Haram ay" anlamına gelir. Aşure ayı İslam inancında savaşmanın yasaklandığı 4 "Haram" ayın ilkidir. Muharrem ayının 10. günü olan Aşure (Aşure) İslam inancına göre çok önemli olaylara şahitlik etmiştir ve kutsal sayılır. 

AŞURE HANGİ GÜN YAPILIR? 

Aşure Hangi Gün Yapılır? Aşure Günü Eve Ne Alınmalı sorularına yanıt arayan vatandaşlar için hemen belirtelim ki bu yıl Muharrem Ayı, 2021 yılında 18 Ağustos Çarşamba günü başlayacak. O gün, oruç tutulacak; fakat Muharrem'in sadece 10'uncu günü oruç tutulmaz. (9.-10.), (10.-11.) veya (9.-10.-11.) günleri tutulur. Muharrem'in birinci ila onuncu günü de dahil her gün okunan duâ, sabahleyin üç defa okunacak. İşrakten sonra (kuşluk vakti) dört (4) rekat namaz kılınacak. Her rekatte Fatiha-yı şerifeden sonra elli bir (51) adet İhlas-ı şerif okunur. Mekruh olmayan bir vakitte 2 rekat namaz kılınacak. Her rekatte Fatiha-yı şerifeden sonra on bir (11) İhlas-ı şerif okunur. Bol bol istiğfâr edilecek. 70 (yetmiş) defa;"Hasbüna'llahu ve ni'me'l-vekîl ni'me'l-mevlâ ve ni'me'n-nasîr, gufrâneke rabbenâ ve ileyke'l-masir" denilecek. "Lâ-ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü mine'z-zâlimîn" denilecek. Türkçe Anlamı: Senden başka ilah yok. Seni tenzih ederim. Muhakkak ki ben (nefsime) zulmedenlerdenim. Gusl abdesti alınacak. On mümine selâm verilecek. Hasta bir kimse ziyâret edilecek. En az bir mü'mine iftar ettirilecek ki bütün müminlere iftar ettirilmiş olur. O gün eve, getirilen rızık artırılacak. Efdal olan 10 (on) çeşit olmasıdır. Muharremin 10'unu, 11'ine bağlayan gece, 1 (bir) defa Zümer suresi okunacak.

AŞURE GÜNÜNDE HANGİ DUALAR OKUNUR? 

Aşure Gününde Hangi Dualar Okunur? Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdü lillâhi rabbil âlemîn. Vessalâtü vesselâmü alâ sey-yidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allâhümme entel ebediyyül kadîmül hayyül kerîmül hannânül mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün es'elüke fîhel ismete mineşşeytânirra-cîm. Vel-avne alâ hâzihin nefsil emmârati bis-sûi. Vel-iştiğâle bi-mâ yukarribünî ileyke. Yâ zel-celâli vel-ikrâm. Bi-rahmetike yâ erhamer-râhimîn, Ve sallâllâhü alâ seyyidinâ Muhammedin vel alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn. Bu duanın okunmasının ardından 10 kez; ''Sübhanallahi mil'el mizan. Ve müntehel-ılmi ve meblegar-rıza ve zinetelarş'' denilmelidir.

AŞURE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

Aşure Günü Hangi Gün Oruç Tutulur? Aşure Günü Oruç Tutulur Mu sorusuna yanıt arayan vatandaşlar için hemen belirtelim ki 18 Ağustos 2021 Çarşamba günü Aşure günüdür. Bu günde oruç tutmayı öğütleyen Peygamber Efendimiz, Yahudilerin de bu günde oruç tutmasına paralel olarak aşure gününün bir gün öncesi ya da bir gün sonrası da oruç tutmak gerektiğini ifade etmiştir. Hz. Musa ve kavminin Firavun'un zulmünden kurtulduğu gün olarak kabul edilen aşure gününde Yahudiler de oruç tutuyor. Ancak Hz. Muhammed (s.a.s), "Biz Hz. Musa'ya daha yakınız" diyerek Müslümanlara aşure gününün bir gün öncesi ya da sonrası da oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Peygamberimiz Muharrem ayının 9–10. veya 10–11. günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Ancak Muharrem ayının sadece 10. gününü oruçlu geçirmek mekruhtur. Yalnızca Aşure günü oruç tutulması Yahudilere benzeme endişesi ile mekruh görülmüş, Muharrem ayının 10. günü ile birlikte 9. veya 11. günününü de oruçlu geçirmek tavsiye edilmiştir. Peygamberimiz (s.a.s.) Muharrem ayının sadece 10. günü oruç tutmamıştır (Tirmizî, “Savm”, 50) ve “Muharremin 9. ve 10. günü oruç tutunuz. Yahudilere muhalefet ediniz” buyurmuştur. Hz. Muhammed (S.A.V) Muharrem ayı orucuyla ilgili şöyle buyurmuştur; “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…” (Müslim, “Sıyâm”, 202)

18 Ağu 2021 - 10:50 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hangi Koronavirüs Aşısına Güveniyorsunuz?