Bildiğiniz Şehri Unutun Artık Bambaşka Bir Gölcük Var Yine Muhteşem Bir Etkinlikle Gündemdeler! "İnsanlığa Işık Tutacak..."

Büyük bir değişimin sürdüğü ve yaşandığı Gölcük, artık çok farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen "100. Yılında Dergah Mecmuası Sempozyumu" başladı.

Mert  Gültekin
Mert Gültekin Tüm Haberleri
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Bildiğiniz Şehri Unutun Artık Bambaşka Bir Gölcük Var Yine Muhteşem Bir Etkinlikle Gündemdeler! "İnsanlığa Işık Tutacak..."

Gölcük Kervan Sarayı Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyuma, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necat Birinci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve ilgililer katıldı.

Programda konuşan Katırcıoğlu, geçmişini bilmeyenin geleceğe yön veremeyeceğini söyledi. Çakmak da bu tür etkinliklerin insanlığa ışık tutacağını kaydetti. Sezer ise yerel yönetimlerle üniversiteler arasında yapılan iş birliğinin şu an somut verilerinin görüldüğünü dile getirerek, gelecek kuşaklar açısından yapılan bu çalışmaların zaman içerisinde anlaşılacağını aktardı. Sezer, Dergah Mecmuası'nın Kurtuluş Savaşı'nın en önemli destekçilerinden olduğunu sözlerine ekledi.

Gölcük Belediyesi kültür, sanat ve edebiyatta öncü kent olma hedefini yaptığı sempozyumlar ve etkinliklerle sürdürüyor. Türk Dili ve Edebiyatı - Servet-i Fünûn Sempozyumu ve kitabı ile ‘Sırat-ı Müstakîm - Sebilürreşat’ ve Mehmet Akif konulu sempozyum ve kitabı yayınlaması sonrasında, bu yıl da; sempozyum serisinin üçüncüsünde, Milli Mücadele döneminin önemli yayınlarından, edebî yönünün yanı sıra milli mücadeleyi destekleyen duruşuyla da önem arzeden “100.Yılında Dergah Mecmuası” konulu sempozyum, Gölcük Belediyesi Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda başladı.

“100.Yılında Dergah Mecmuası” sempozyumumuzun açılış oturumu; Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Ada, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Mustafa Eren, Kocaeli Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Ak Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, MHP İlçe Başkanı Bilal Çakır, BBP İlçe Başkanı Şahin Akpınar, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, Prof.Dr.Necat Birinci, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve Gölcüklülerin katılımıyla gerçekleştirildi.

BAŞKAN SEZER SEMPOZYUMLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Açılış konuşmasını yapan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer: “2019 yılında Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı ve Servet-i Fünun Sempozyumu’nu akabinde de 2020 yılında Sırat-ı Müstakim Sebilürreşad ve Mehmet Akif Sempozyumu’nu düzenledik.

Servet-i Fünun, Ahmet İhsan Tokgöz’ün genel yayın yönetmenliğini yaptığı dönemde özellikle Değirmendere’den bir dönem yönetilmesi hasebiyle önemliydi. Sırat-ı Müstakim Sebilürreşad, Mehmet Akif’in eserlerinin önemli kısmını telif ettiği ve özellikle 2021’in Mehmet Akif Yılı olarak kabul edilmesi ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 100.yılı olması nedeniyle önemliydi.

Bu sene düzenlemiş olduğumuz 100. Yılında Dergah Mecmuası Sempozyumu’nun da Dergah Mecmuası’nın ilk sayısının yayınlanmasının 100. yılı olması sebebiyle özellikle seçildiğini belirtmek istiyorum.

Akademisyenlerimizin yapılan sempozyumlarla alakalı çalışmaların kitap haline getirilmesinin öneminden bahsetmişlerdi. Yapılan çalışmaların kitap haline getirilmesi, akademi ve bilim dünyasının istifadesine sunulmasını çok önemli buluyoruz. Bu itibarla Servet-i Fünun Sempozyumu kitap haline getirildi. Aynı sene, 258. sayının tıpkı basımı yapıldı. Sırat-ı Müstakim Sebilürreşad ve Mehmet Akif Sempozyumu da kitap haline getirildi.

Yerel yönetimlerle üniversiteler arasında yapılacak olan iş birliğinin somut meyvelerini görmüş bulunuyoruz. Yaptığımız çalışmaların önemi, zaman içerisinde daha iyi anlaşılacaktır. 2020 yılında, Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle, IMASCON Uluslararası Fen Bilimleri ve Uluslararası Sosyal Bilimler Kongreleri düzenledik. Sempozyum bildirilerinden hazırlanan 2 kitap da şu an basım aşamasındadır. İnşallah devam eden sempozyumlarımız sırasında bunları da yine akademisyenlerimizin istifadesine sunacağız. Dergah Mecmuası, istiklal mücadelemizin en önemli destekçilerindendir. Cumhuriyet döneminin fikir dünyasının önemli isimlerinin bir araya geldiği ve düşünce yapısının oluşmasında önemli bir dergidir. Dergiye Dergah isminin seçilmesinin sebebi ise; Anadolu’da Türk Müslüman kültürünün oluşmasında Ahmet Yesevi’nin çok büyük önemi var. Bu nedenle Dergah adının seçilmesine karar veriliyor” dedi.

Gölcük’te devam eden kültür ve tarih projeleriyle ilgili de bilgi veren Başkan Sezer: “Gölcük’te Osmanlı döneminden kalma, Örcün köyünde bulunan hamam restore edildi. Kültürel mirasımızın günlük sosyal hayatta yer alması ve tarihi yapıya bu anlamda bir işlev yüklenmesi düşüncesiyle, tarihî binayı hüsn-i hat müzesi olarak tanzim ettik. 170 sanatçı buna emek verdi. Yeniden imar ve ihya edilen hamam, Hattat Ali Vasfî İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi olarak kullanılıyor.

Yukarı Mahalle’deki Osmanlı döneminden kalma tarihi hamamın restorasyonu devam ediyor.

Halıdere’deki tarihi hamamın kamulaştırmasını yaptık. Hamam, kültür varlığı olarak tescil edildi. Arkeolojik çalışması yapıldı. Restorasyon, rölöve projesine kısa süre içinde başlanacak.

Ulaşlı’da da benzeri bir yapımız var. Burada da proje çalışmamamız devam ediyor.

Yazlık Ilıca’da bulunan ve Roma döneminden kalan eserlerin de arkeolojik çalışmalarını tamamladık.

Bunun yanında sanatsal çalışmalarımız sürüyor. UNESCO ve Gölcük Fotoğraf Derneği iş birliğinde 10 sene boyunca somut olmayan kültürel miras fotoğraf yarışması düzenledik. Bu sene, “Göç” konulu yarışma BM desteği ile düzenlendi. Gölcük Belediyesi, somut olmayan kültürel miras konusunda Türkiye’deki en büyük fotoğraf arşivine sahiptir. Nasip olursa, 10 yıl boyunca yapılan çalışmaları da kitap haline getirmeyi hedefliyoruz.

Düzenlemiş olduğumuz kongrelere çok büyük destek veren hemşehrimiz Doç. Dr. Ali Kurt’a çok teşekkür ediyorum.

Kocaeli Valimiz Sayın Seddar Yavuz’a, tüm kültürel faaliyetlere verdiği destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Tüm sempozyumlarda bizi yalnız bırakmayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Yaşar Çakmak’a, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Sayın Mustafa Eren’e, açılış sunumunu yapan Sayın Prof. Dr. Necat Birinci’ye ve sempozyuma katılan tüm akademisyenlere çok teşekkür ediyorum. Sempozyumumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

SEMPOZYUMA BİLDİRİ SUNAN DAVETLİ AKADEMİSYENLER;

* Prof. Dr. Necat Birinci (İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Prof. Dr. Muharrem Dayanç (İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Prof. Dr. Mücahit Kaçar (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Prof. Dr. Şaban Sağlık (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Doç. Dr. Ahmet Dağ (Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Doç. Dr. Ahmet Koçak( İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Doç. Dr. Ali Kurt (Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Doç. Dr. İsmail Karaca ((İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Doç. Dr. Yakup Öztürk (Bilecik Şeyh Edebali  Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Yrd. Doç. Dr. Öğretim Üyesi Ertuğrul Aydın (Doğu Akdeniz Üniversitesi/ KKTC)

* Dr. Öğretim Üyesi Abdülkerim Asılsoy (Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Dr. Öğretim Üyesi Birol Bulut (Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Dr. Öğretim Üyesi Erdem Dönmez (Bilecik Şeyh Edebali  Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Dr. Öğretim Üyesi Fırat Karagülle (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Dr. Öğretim Üyesi Hanife Özer (Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Dr. Öğretim Üyesi Mesut Koçak (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Dr. Öğretim Üyesi Şaban Çobanoğlu (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Dr. Öğretim Üyesi Yasemin Ulutürk Sakarya (Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Dr. Öğretim Üyesi Zafer Özdemir (Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi)

* Tahsin Yıldırım

Kaynak: Gölcük Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü ve Anadolu Ajansı

17 Eyl 2021 - 00:10 Kocaeli/ Gölcük- Kültür Sanat

Muhabir Mert Gültekin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hangi Koronavirüs Aşısına Güveniyorsunuz?