Kocaeli Bunu Konuşuyor: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Karalama Korosu Diyerek Meydan Okudu! "İzmit Kreşi..."

Ücret tarifesiyle gündeme oturan Yeşilova’daki kreş ile ilgili konuşan Başkan Hürriyet, tartışmalara açıklık getirdi. Ücretin komisyon ve meclisten oy birliği ile geçtiğini hatırlatan Hürriyet, “Bunlar bilimsel eğitimin karşısındaki karalama korosudur” dedi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile hizmete açılan ve ücret tarifesi gündeme oturan Çınar Çocuk Evi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları Emirşah Torun, Sibel Solakoğlu, İzmit Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Necat Çakır, İzmit Belediyesi Koordinatörü Ozan Aksu, Muhtar Hizmet Masası Koordinatörü Mehmet Baştürk, Belediye Meclis Üyeleri Devrim Bal, Nurettin Bulut, İzmit Belediyesi Basın Danışmanı Cem Şakoğlu da katıldı.

OY BİRLİĞİ İLE ÇIKTI

Açıklamasının bir cevap olmadığını söyleyen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu bir cevap polemik yaratma siyasi mecraya çekmek değil, yanlış ve yalan bilgilerle vatandaşımıza yanlış intiba uyandıracak bilgi kirliliğine karşı teknik bilgilendirme yapmak istedik. Yakın zamanda çok güzel bir kreşi hizmete açtık. Geçmiş dönemde yarım bırakıma kamu zararına neden olan bir yapıyı çocuklar için güzel bir hizmet alanına dönüştürerek hizmete açtık. Kreş için önce bir yönetmelik oluşturduk ve parti grupları ile konuşarak meclisten oy birliği ile çıkardık. Çınar Çocuk Yönetmeliği hem Plan Bütçe Komisyonu hem meclisten oy birliği ile çıkmıştır” dedi. 

YAPILAN İŞ ORTADA

Sözlerini sürdüren Hürriyet, “Komisyon ve meclisin onayladığı bu yönetmelik sonrasında zaten yaptık zaten bina vardı siz binayı dönüştürdünüz dediler. Yarım bırakılan ve ne yazık ki bitirilemeyen kamu zararına sebep olan mezbelelik bir yeri ciddi bir mesai ile dönüştürdük. Yapılan iş ortada. Biz değil belgeler ve görseller konuşuyor. Bu iddialar da boşa çıkmış oldu. Ücretsiz dediniz de ücretsiz yapıyorsunuz dediler. Yönetmelikte ayrıca ücretle ilgili kısmını açıklamak istiyorum. Amacımız dar gelirli ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlarımız destek vermek diğer amacımız kadın istihdamını desteklemek, diğer amacımız şehit ve gazi yakınlarını desteklemek” diye konuştu. 

HERKESE ÜCRETLİ GİBİ LANSE ETTİLER

Kreşin hangi kesimlere ücretsiz olacağını da hatırlatan Hürriyet, “Hane gelirinin hanede yaşayan birey sayısına düşen net asgari ücretin üçte birinden daha az olan ailelerin çocukları, anne ve babası ölmüş olup bir yakını tarafından bakılan çocuklar, kadın sığınma evinde bulunan kadınların çocukları, şehit ve gazi çocukları ücretsiz yararlansın istedik ve yönetmeliğe aldık. Öyle bir anlattılar ki en fakir olana hiç gelir olmayan da ücretli gibi anlattılar. Elbette ki ücretli kısmı var olacak da olmalı da. Önce ihtiyacı olanları belirleyip ücretsiz yararlanmalarını istedik ardından yine bu evlerden diğer vatandaşlarımız da yararlansın istedik” ifadelerini kullandı. 

KARALAMA KOROSU

Hürriyet, “Bunları onaylarken gözünüz görmedi mi? Bütün başkan vekilleri ile önce istişare ediyoruz sonra mecliste getiriyoruz. Plan Bütçe Komisyonu’nda Hayrettin Ünlü Meclis Grup Başkan Vekilimiz Necat Çakır ile hem ücret kriterleri hem de ücretin ne kadar olacağına dair mutabakata vardılar. Göreve geldiğimiz günden bu yana birçok sesli koro var. Suyun üstünde yürüsek yüzme bilmiyorlar diyecek kadar o koro birden bire işlemeye başlıyor. Nasıl onları karalarız, vatandaşın aklını çelebiliriz diye çalışıyorlar. Yazıyor çiziyorlar buradaki amaç vatandaşın nezdinde kendilerini haklı çıkarmak. Tabi bunar beyhude çabaların nedenini biliyoruz siyasi nedenler, bizi başarısız kılmak adına iş yapmayalım istiyorlar” dedi.

YAPICI ÇIKIŞ GÖREMEDİK

AK Parti ve MHP’lilerin keşlerin açılmasına karşı olduğunu söyleyen Hürriyet, “Ne yazık ki bilimsel ve düzgün bir eğitim istemeyen bir grup var. Bu güne kadar siyasi arkadaşların da hiç yapıcı çıkış görmedik. Vatandaşımızın bilgilendirilmesi için çok önemli bir açıklama bu. Birilerine cevap vermiyoruz. Ne ben ne arkadaşlarım tamamen ücretsiz demedik. Üç kuruşla kıt kaynaklarla hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu kreşimiz tüm gün eğitim verecek, üç öğün yemek verecek. 3 öğün yemeğin belediyeye yıllık maliyeti 1 Milyon 20 Bin Lira. Biz maliyeti bile çıkarma derdinde değiliz. Yeter ki hizmet verelim ama sosyal dengeyi de kurmak zorundayız. Kreşin ücretinin 850 TL yemek ücretinin de 150 TL olmasını önerdik. Anne ve babadan biri yoksa bu fiyat üzerinden yüzde 25 indirim belirledik. Kardeş indirimi yaptık” dedi.

ÇALIŞAN İNSANIN EMEĞİNE HAKARETTİR

Devlet okullarında bile yemeksiz ciddi bir bedel ödendiğini söyleyen Hürriyet, “Özel kreşlerde 3 Bin gibi ücret söz konusu. Buna servis ve yemek de ekleniyor. Ekstra ders alındığında yine ekstra ücret yazılıyor. Kırtasiye masrafı geliyor üzerine. 850 lira gibi bir rakamı nasıl böyle köpürte köpürte sanki kötü bir şey yapıyormuşuz gibi gösteriyorlar. Bu kadar çalışan insanın emeğine hakarettir. Aklımızla alay mı ediliyor. Şaşkın şaşkın izledik dinledik. Konuşma sırasının bize gelmesini bekledik. Yeşilova Mahallesi kenar mahalle dediler. Çok üzüldüm. Kenar mahallede böyle gayet güzel birçok insanın yaşadığı öncelediğimiz yerlerden bir tanesi. Elektrik zamları doğalgaz zamları uçuyor. Her şey ona katlanmış durumda ona rağmen 850 TL gibi çok çok uygun bir ücretle hizmet vermeye çalışıyoruz” dedi. 

SEKA KREŞİNİ KÜLFET DİYE KAPATTILAR

2012 yılında kapatılan SEKA kreşi ile ilgili haberleri de hatırlatan Başkan Hürriyet, “SEKA kreşi vardı bir zamanlar Bin 650 liralık kreşi işletemeyip ekonomik külfet oluyor diye işletemeyenler yalan ve yanlış cümlelerle algı yaratmaya çalışıyorlar. Bu dürüst ve düzgün siyaset değil. O zaman çıkın ve bunu hesabını verin. Tamamen ücretsiz kreş isteyenler diğer ilçelere baksın Darıca’da var mı yok, Gebze’de var mı yok. Hiçbirinde yok. Kocaeli Üniversitesi’nin çalışanları için bir kreş var. Orada bile ücret Bin lira. Biz de sadece çalışanlarımız için yapabilirdik ama halka paylaşıyoruz. Niyetleri eğitim evlerini açmamamız” diye konuştu. 

İNKAR EDİYORLAR

Cumhur İttifakı meclis üyelerinin kendilerine eğitimci kadrosu vermediğine de değinen Hürriyet, “Kreş açtığımızda belki de KPSS ile öğretmen alacağız dedik ne yazık ki o kadrolar da dahil olmak üzere o kadroları da bize vermediler. Kirli siyaset kötü siyaset uğruna bu çalışmayı bu emeği karalamak gerçekten yakışmıyor. Ona rağmen milletimiz çok şükür ki bu algılara inanmıyor” dedi. Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu ise “Başvurular beklentimizin üstünde oldu şu anda. Hatta kura çekecek duruma geldik. 90 kapasite belirledik ama onun bile üzerinde. Geçen hafta 107 başvuru vardı. Bizi haklı görenler engelleme çabasını gören vatandaşlarımız bize ulaşıp söylüyorlar. Keşke masa başında oturan arkadaşlar konuştuklarını inkar etmeselerdi” dedi.

ÇOK BAŞVURU VAR

Vatandaşlardan gelen talebin çok fazla olduğunu ifade eden başkan Hürriyet, “Bu yüzden ücret tarife teklifini geri çektik. Yönetmelik üzerine arka bir daha değerlendirme yapacaklar. Biz haklıyız. Bu konuda yalan algılara tamah etmiyoruz. Teklifimizi geri çekmemizin nedeni tahminimiz üzerinde çok fazla başvurunun olmasıydı. Biz 3-4 ve 5 yaş grubundaki çocuklara hizmet etmek için çalışmaya başlamıştık. Ancak 3 yaştan fazla ve 5 yaşı içeren çocukların velileri başvurunca gelen cevapları karşılayabilmek için revize etmek, başvuru formunu yenilemek gerekiyordu. Asıl geri çekme sebebimiz bu” dedi. 

HESAP VERSİNLER

Başkan Hürriyet son olarak AK Parti Önceki Dönem Belediye Başkanı Nevzat Doğan döneminde yapılan ancak yarım bırakılan yapıları da göstererek “Bize sürekli çamur atmaya çalışanlar oluşan kamu zararının hesabını versinler Sekbanlı hala yarım hiçbir şey yapılmamış yarım kalmış ekonomik kriz var evet ama ülkeyi biz yönetmiyoruz. Yenişehir’de yine harabe başlanmış ve bitirilmemiş bir yapı. Önce bunun hesabını versinler. Niye yarım kaldın iye üzerinde tekrar çalışılmadı. Gedikli yine aynı şekilde. Hepsi yarım bırakılmış. Bu kamu zararlarına sebep olan arkadalar kreşler üzerinden yürüttükleri karalama kampanyaları beyhude. Halk nezdine hiçbir itibarı yok.

17 Eyl 2021 - 19:10 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hangi Koronavirüs Aşısına Güveniyorsunuz?