TMMOB Kocaeli'de Dayanışma Günü: Meslekteki Sorunlara Ses Oldular...

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu tarafından ‘Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’ kapsamında düzenlenen basın açıklamasında, meslektaşlarımız siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında, düşük ücret, kadro sorunu, özlük haklarının ihlal edilmesi gibi birçok sorun ile yüz yüzedir” ifadeleri kullanıldı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu  dün ‘Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’ kapsamında İzmit’te bulunan Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen açıklamaya TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri ve Kocaeli Makine Mühendisleri Odası (MMO) Şube Başkanı Murat Kürekci, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Kahraman Bulut, Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Sözen ve Başkan Yardımcısı Sevil Bulutlar Şen, Peyzaj Mimarları Odası Kocaeli İl Temsilcisi Onur Öztürk, Jeoloji Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilcisi Niyazi Temizkan, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Kocaeli Bölge Temsilcisi Cuma Özdemir, Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilcisi Sema Olkun Kopal, Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım, siyasi parti ve sendika temsilcileri katılım sağladı.

“BİR KEZ DAHA SELAMLIYORUZ”

Basın açıklamasına, “Mesleğimize ve haklarımıza sahip çıkma irademizin en görkemli dışavurumu olan 19 Eylül 1979 İş Bırakma Eylemimizi 42’nci yıl dönümünde bir kez daha selamlıyor, 19 Eylül’ün mirasını yaşatmak için ilan ettiğimiz ‘TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nü kutluyoruz” ifadeleriyle başlayan TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Murat Kürekçi, “Kırk iki yıl önce tüm ülkede etkisini gösteren ekonomik kriz karşısında mühendis, mimar ve şehir plancılarının yaşadığı hak kayıplarını ve ücret adaletsizliklerini protesto etmek için gerçekleştirilen iş bırakma eylemi, teknik elemanların üretimden gelen gücünü en açık biçimiyle ortaya sermiştir” dedi.

“YENİDEN HATIRLANMAKTADIR”

Kürekçi açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “TMMOB’nin çağrısıyla gerçekleştirilen eylem, maden ocaklarından enerji santrallerine, fabrikalardan şantiyelere, kamu kurumlarından limanlara kadar pek çok iş yerinde üretimin durmasını sağlamış, teknik elemanların yaşadıkları sorunlara dikkat çekilmesi sağlanmıştır. Bizler için 19 Eylül İş Bırakma Eylemi, ülkesi için düşünen, planlayan, üreten mühendis, mimar ve şehir plancılarının kendi öz güçlerinin farkına vardığı tarihtir. Bu yüzden bu anlamlı gün, "TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" olarak kutlanmakta ve yeniden hatırlanmaktadır. 

DEĞİŞMEYEN SORUNLAR            

Ülkemizde son dönemlerde birbiri ardına yaşanan büyük felaketler, mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı hizmetlerinin ve bu alanda emek veren meslektaşlarımızın toplumsal önemini bir kez daha göstermiştir. Buna rağmen, Kontrolsüz yetkilerle donatılmış tek adam rejiminin sistematik çabaları ile mesleğimiz önemsizleştirilirken, emeğimiz değersizleştirilmekteve özlük haklarımız da giderek budanmaktadır. Bu sistematik çabalar nedeniyle gerek kamuda gerek özel sektörde her türlü mühendislik, mimarlık ve şehir planlama hizmetlerini, planlama, projelendirme, uygulama ve denetleme işlerini yürüten tüm meslektaşlarımız giderek daha zor koşullarda çalışmaktadır.

HAYATLARINI ZORLAŞTIRMAKTADIR

İşsizlik, hayat pahalılığı, düşük ücretler, güvencesizlik, özlük hakları ve örgütlenme sorunları ülkemizde çalışan tüm kesimlerin olduğu gibi mühendis, mimar ve şehir plancılarının öncelikli sorunlarıdır. İçinde bulunduğumuz derin ekonomik kriz, tüm halkımızın olduğu gibi emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve şehir plancılarının da hayatlarını zorlaştırmaktadır. “Parti Devleti” anlayışıyla yönetilen kamu kurumlarında çalışan meslektaşlarımız siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında, düşük ücret, kadro sorunu, özlük haklarının ihlal edilmesi, düşük ek göstergeler gibi birçok sorun ile yüz yüzedir. Güvencesiz-sözleşmeli istihdam modellerine yönelme, atamalarda liyakatin ortadan kalkması ve nihayet hukuksuz-keyfi ihraçlar gibi nedenlerle kamudaki teknik personelin iş yükü artarken, iş riski de giderek büyümektedir.

MESLEĞİMİZİ VE TOPLUMU KORUYACAĞIZ

Yandaş konfederasyonla imzalanan toplu sözleşmeler, şaibeli enflasyon rakamlarıyla birleşince kamu emekçilerinin her geçen gün daha da yoksullaşmasına neden olmaktadır. Diğer tüm idari alanlarda olduğu gibi meslek alanımızla ilgili de bir gecede yapılan,Bilimi, tekniği ve yaratıcı fikirleri sistematik olarak değersizleştiren bu politika ve düzenlemeler, halkın iyi ve güvenli mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı hizmeti almasınıengellemekte, ülkemizin geleceğini tehdit etmektedir. Bu durumun toplumumuza maliyeti daha büyük felaketler, daha güvensiz yapılar, daha fazla yıkım ve daha çarpık bir kentleşme olmaktadır. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleki hak ve çıkarlarını korumak tüm toplumun geleceğini korumak demektir. Çünkü bizim meslek alanımız, toplumun ortak yaşamının üretimini ve devamlılığını sağlamaktadır. Bizler bu anlayışlar, mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkarken, ülkemizin ve toplumumuzun ortak geleceğine de sahip çıkıyoruz.”

TALEPLER SIRALANDI

Kürekçi, açıklamasının sonunda mühendis, mimar ve şehir plancılarının sorunlarının aşılması için taleplerini sıraladı: “Meslektaşlarımızın üniversitede aldıkları eğitimin niteliğini yükseltilmelidir. Eğitim; üretim, yatırım ve istihdam planlamasından kopmadan yeniden örgütlenmelidir. Tüm çalışanlara sendikalaşma, güvenceli çalışma, güvenceli iş, toplu sözleşme hakları sağlanmalıdır. Üniversitelerin akademik, bilimsel, idari ve mali özerklikler önündeki yasal engeller acilen kaldırılmalıdır. Kamuda teknik hizmetler sınıfında çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergeleri ayrımsız 4800-6400 arasında yükseltilmelidir. Kamuda sözleşmeli personel uygulaması ve kapsam dışı personel statüsü kaldırılmalı, kamudaki teknik personel ihtiyacının giderilmesi için kamuda atama bekleyen binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının istihdamı sağlanmalıdır.

MOBBİNG ENGELLENMELİDİR

Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında ödenen Özel Hizmet Tazminatının tavan oranı arttırılarak en az %260 olmalıdır ve bu oran emekli aylık ücretlerine de yansıtılmalıdır. Fabrikada, ofiste, sahada ve şantiyede cinsiyet ayrımcılığı ve mobbing engellenmelidir. Ülke sanayisi ve tarımını bitiren, meslek alanlarını yok eden ranta dayalı ekonomi politikaları terkedilmeli; üretime, sanayileşmeye, kalkınmaya dayalı ekonomi politikaları benimsenmelidir. Hem toplum kesimlerinin hem de meslektaşlar arasındaki gelir adaletsizliği ortadan kaldırılmalı, herkese insanca yaşayabileceği temel ücret hakkı tanınmalıdır. Ülke düzeyinde insani yaşam koşullarına uygun asgari ücret, kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı tüm çalışanlara, ayrım gözetmeksizin tanınmalıdır.” 

21 Eyl 2021 - 10:19 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hangi Koronavirüs Aşısına Güveniyorsunuz?