Fatma Hürriyet’te Geri Vites Yok: Cumhuriyet Parkı’ndaki Çay Bahçesini Meydan Okuyarak Açtı! Neler Oluyor?

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet Parkı’nı tekrar tahsis etmemesine rağmen park içerisinde bulunan Aile Çay Bahçesi’nin açılışını gerçekleştirdi. İşletme Gülümse Kafe’de olduğu gibi belediye eliyle işletilecek. Cumhuriyet Parkı’nda açıklama yapan Hürriyet, “Biz de siyasi ayrımcılığa uğramayacağımızı düşündük ama ne yazık ki siyasi ayrımcılığa uğruyoruz. Diğer belediyelere yapılan yenilemeler bize yapılmadı” dedi.

Mert  Gültekin
Mert Gültekin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi’nin sorumluluğunu İzmit Belediyesi’nden almıştı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Eylül Ayı Büyükşehir Meclis toplantısında, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dan sorumluluğun İzmit Belediyesi’nde kalmasını istemiş ancak Başkan Büyükakın bu talebi yanıtsız bırakmıştı. Yaşanan gelişmelerin ardından İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Büyükşehir Belediyesi’nin kararına rağmen bugün Cumhuriyet Parkı içerisinde bulunan Aile Çay Bahçesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

CUMHURİYET PARKI'NDA ÇAY İÇMEK İSTEDİK

Açıklamada ilk olarak söz alan Hacı Hızır Mahalle Muhtarı Lütfi Bodur, “2019’da bana mahalle halkı görev verdi bizler de o gün bugündür hiçbir şeyden kaçınmadan hizmet etmeye devam ediyoruz. 2019’da burada bir işletmeci vardı o çıktıktan sonra Covid salgını başladı. Mahalle halkının bizden istediği Cumhuriyet Parkı’nda çay içmekti. Biz de Fatma hanıma ilettik hatta 2020 Mart’ta kendisine dile getirdik. Mahalle Meclisi’nde İzmit Belediyesi işletmeye vermeyecek halkın kullanımına sunacak diyerek proje sunacağını açıklamıştı. Bizler de basına söylemiştik ama gelinen süreçte sıkıntılar oldu tahsis konusunda. Bizler de mahalle halkının verdiği görevle basına duyurduk. Biz halkın kullanımına açılmasını istedik. Başkanımız da çalışmalara başladı kendisine mahalle adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

HALKIMIZA BELEDİYE ELİYLE HİZMET SUNMAK İSTİYORUZ

Bodur’un ardından söz alan Başkan Hürriyet, “Burayı işletmeye başladığımızı duyurmak için bir aradayız. Kültür Tepesi ve Cumhuriyet Parkı daha öncesinde İzmit Belediyesi’nin kullanımındaydı. İzmit Belediyesi içerisinde yapılan tüm imalatları gerçekleştirdi, ciddi bir maliyetle bu çalışmaları yaptı. Özel işletmeler ihale yoluyla iletti o günden beri de İzmit Belediyesi tasarrufunda. Biz göreve geldikten sonra sosyal demokrat anlayışımız gereği ihalesi biten yerleri olabildiğince biz işleteceğiz. Halkımıza daha uygun, daha kaliteli hizmeti belediye eliyle sunmak istiyoruz dedik. O süreçte pandemi girmiş olmasıyla bitmesini bekledik” dedi.

İZMİT'TE 10 MİLYONLUK TAKAS

İhalenin 9 ay önce tamamlandığını belirten Hürriyet, “Kültür tepesi 1 buçuk yıl oldu biteli. Yine yazı yazdık tahsis süreleri dolmak üzereydi. İhaleye çıktığımızda tahsis süreleri bitiyor dediler yazılarımızı gönderdik. ‘Eskiden olduğu gibi yenilensin’ dedik. O arada İSU’dan 10 milyon alacağımız vardı. Büyükşehir’de söyleyince o zaman İzmit Belediyesi’nin alacağına karşılık arazi takası yapalım dediler. Burası 3-5 eder demeden gösterdikleri nereler varsa takası gerçekleştirdik. Hatta Büyükşehir yazı gönderdi. Kültür Tepesi’nden şu kadar para kazanıyorsunuz dediler. Üzerindeki tüm yatırımı biz yapmışız şelale dahil bizim bütçemizden yapıldı. Şu anda arkamızda bulunan ve bizim sanat galerimizin olduğu 10 milyonluk bir takas yaptık” dedi.

TAHSİSLER YENİLENMEDİ

Hürriyet, “Amacımız kimseyle kavga etmek değildi. Birçok insanımız farkındadır 2.5 yıldır Büyükşehir’de muhalefet meclis üyesiyim ama çok fazla söz alıp muhalefet etme gayretinde olmadım. Birebirde görüşerek sorunları çözme girişiminde olduk. 2 buçuk yıldır bu dayanışma talebimize olumlu yanıt alamadık. O siyasi nezaket yaptığımız görüşmelerden sonuç alamadığımızın bir göstergesi burası. Biz gayrimenkul takaslarında ‘Bu tahsisler ne zaman yenilenecek’ dedik. ‘Takaslar, mahsuplar halledilsin tahsisler yenilenecek’ dediler. Biz de genel sekreter yardımcılarının sözüne güvendik. O eski aile çay bahçesi sıcaklığında daha güvenli bir yer nasıl yaratırız diye projemize çalıştık. Uzlaşı kültürü geliştirildiğinde biz hemen çalışmaya başlarız dedik. Ama bir gün okuduk ki tahsisler yenilenmeyecek” dedi.

SİYASİ AYRIMCALIĞA UĞRADIK

Hürriyet, “Belediyeler AKP’deyken sorun yoktu her yer yenileniyordu. İlçe belediyelerine tahsis edilen yerler tekrar yenilendi. Biz de siyasi ayrımcılığa uğramayacağımızı düşündük ama ne yazık ki siyasi ayrımcılığa uğruyoruz. Diğer belediyelere yapılan yenilemeler bize yapılmadı. Uzlaşı kültürüne uymak istediğimiz için bu kararları kullanmadık. Ama size açıkladığımda herkes hak verecek. Kanun çok açık, 20 dönüm altındaki yeşil alanlar ilçe belediyelerinin sorumluluğundadır. 2005 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde meclis kararı demiş ki ‘Yüz ölçümü 20 dönümün üstü Büyükşehir Belediyesine, 20 dönümün altı parkların Büyükşehir’e ait alanların bedelsiz olarak imar planına uygun olarak ilgili belediyenin devrine uygun olduğu, imar mevzuatına gelen sorumluluğuna gelen ilgili belediyesine devredilecektir.’ Ama ne hikmetse bu statüye girilmesine rağmen tahsislerle bugüne gelmiş.

BELEDİYE OLARAK İŞLETECEĞİZ

Hürriyet, “Büyükşehirden gelen başka yazıda da 2015 yılında AKP yönetimindeyken Orhan Mahallesi’nde bir yeri İzmit Belediyesi kullanmak istemiş. Büyükşehir ‘20 dönüm altı yerler park olarak düzenlenmiş ve 3 dönümlük belediyenizin sorumluluğunda olup ayrıca tahsis işlemi yapılmasına gerek bulunmamaktadır’ demiş. Yapılan yazışmalar ortada. Buralar elimizde olmasına rağmen bir siyasi çatışma yaşamamak adına eskiden tahsis var diye tahsis istedik. Yenilenir düşüncemiz vardı ama ne yazık ki gerçekleşmedi. Alınan 2005 meclis kararı itibariyle buranın sorumluluğu İzmit Belediyesi’ndedir. Biz de buranın artık halkın hizmetine sunulması talebini göz ardı edemeyeceğimiz için tesisin tekrar açılması için tasarrufta bulunduk. Biz buranın işletmesini açıyoruz belediye olarak biz işleteceğiz. İstiyoruz ki insanlar sosyal belediyeciliği hissetsin. İşletmeler eliyle bir kişi kazanacağına belediye eliyle bütün vatandaşlar kazansın istiyoruz” dedi.

İSU HALA PROTOKOL İMZALAYACAK

Hürriyet, “Üzüldüğüm bir şey daha oldu. ‘Neden tahsisi yenilemiyorsunuz?’ diye sorduk ‘Biz özel işletmeler işletsin istiyoruz’ dediler. Bu işletmecilerin geçmişine baktığımızda çoğunun AKP geçmişi var. Aynı Gülümse Kafe’de olduğu gibi yaptığımız işler rahatsız etmiş. Demek ki İzmit Belediyesi tabelaları hiçbir yerde görülsün istemiyorlar. Hep bu konuda sıkıştırma bizi hapsetme gayretleriyle mücadele diyoruz. Fethiye Caddesi’nde aynı sorunu yaşıyoruz. İSU hala protokol imzalayacak. Taş ocağında da aynısı oldu.

ALLAH'IN TAŞINI BİZDEN ESİRGEDİLER

Valilik Bizim alacağımız taş ocağını Büyükşehir’e tahsis etti, Allah’ın taşını bizden esirgediler. İZAYDAŞ’la sorun yaşıyoruz diğer belediyelere uygulanmayan kurallar bize konuyor. Belsa B Blok el altından satıldı. Onun da peşini bırakmayacağız. O koca binanın 3 kuruşa birilerinin eliyle nasıl satıldığını açıklayacağız. Yeşilova’da yaşadık bir yere giriyoruz ‘Girmeyin oraya bizim projemiz var’ diyorlar” dedi.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR KÜÇÜCÜK PARKA MI KALDI?

Son olarak Hürriyet, “Kendi yağımızda kavruluyoruz. Var olan haklarımızı istiyoruz. Bugünden itibaren bu işletmeyi açıyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin onlarca yeri var bu küçücük parka mı kaldı. Bütün sahil Büyükşehir’in, neden bizi buradan çıkartmak için uğraşır?  Bizi küçücük alanlara hapsetme çabasından başka bir şey değil. Burası bugün İzmit Belediyesi tarafından açılmıştır. Bütün yenileşme sağlandıktan sonra Gülümse Kafe’deki gibi hizmet vereceğiz. Parkımızın da eski çocuk parkı haline dönmesi için çalışmaları yapıyoruz. Bu hakkımızın esirgenemeyeceğini, İzmit Belediyesi tarafından kullanılacağını beyan ediyoruz” şeklinde konuştu.

27 Eyl 2021 - 15:04 - Gündem

Muhabir Mert Gültekin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hangi Koronavirüs Aşısına Güveniyorsunuz?