Sungurlu Barajı 200 Bin Ağacı Yok Edecek

Sungurlu Barajı’na ve ranta hayır diyoruz’ söylemi ile bir araya gelen sendika ve oda temsilcileri Mimarlar Odası Taş Binada basın açıklaması gerçekleştirildi. Ortak açıklamayı okuyan TMMOB İKK İl Sekreteri Murat Kürekci, “Baraj yapımı sırasında 160 bin ile 200 bin arasında ağaç kesilecek” dedi

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu ve Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği ‘Sungurlu Barajı’na ve ranta hayır diyoruz’ diyerek Mimarlar Odası Taş Bina’da basın açıklaması gerçekleştirildi. Düzenlenen açıklamaya TMMOB İKK İl Sekreteri Murat Kürekci, yapan Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yüce, Peyzaj Mimarları Odası Temsilcisi Onur Öztürk, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Olkun Kopal, Kocaeli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Yılmaz, Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Cemal Akın, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Şube Başkanı Yeliz Yılmaz Karstarlı, HDP İl Yöneticisi Selda İlgöz, sendika ve oda temsilcileri katılım sağladı.

“ÇED RAPORU OLUMLU”

Ortak açıklamayı okuyan TMMOB İKK İl Sekreteri Murat Kürekci, “Sungurlu Barajı ÇED Raporu, Çınar Mühendislik firmasına Ekim 2019 tarihinde yeniden hazırlatılmış, 3 Nisan 2020 de “ÇED Olumlu” kararı verilmiştir. Bunun üzerine Haziran 2020 de bölge halkı tarafından Sungurlu Barajı 2’nci ÇED olumlu kararına yönelik iptal davası bölge halkından 76 davacı ile açılmış olup, halen devam etmektedir. Öte yandan tüm proje alanı içerisinde yaklaşık 1 milyon 691 bin 595 metrekare orman sayılan alan olduğu ve 34 bin 500 ağaç kesileceği öngörülmektedir. Bu rakam yanıltıcıdır” dedi.

“160-200 BİN ARASI AĞAÇ KESİLECEK”

Kürekci, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi; “Orman mühendisi uzmanlarla yapılan görüşmelerde, uzman değerlendirmelerine göre hesaplama yapılırken 10 metrekareye bir ağaç hesap edilmektedir. Üstelik bu rakamlara, akarsu yatağında bulunan ve orman envanterinde olmayan küçük ormancıklar dahil değildir. Mevcut alanda kesilecek ağaç sayısı 160 bin ile 200 bin arasında olacağı tarafımızdan tahmin edilmektedir. Barajın yapılmasıyla birlikte, tarımsal üretim açısından rezervuar alanında üretim tamamen bitecektir. Yerleşim birimleri açısından bakıldığında 285 kilometrekare alanda 18 mahalle muhtarlığı bulunmakta olup, rezervuar alanı ve mutlak koruma alanı içerisinde bulunan Akçaova merkez ve mahalleleri, Tokaşlar ve Yorgalar, Teksen Merkez Mahallesi, Selametli Merkez ve mahallesi, Kabaklar, Çalca ve karşı Çalca mahalleleri ile Kubuzcu Mahallesi’nin Aptipaşa Mahalleleri haritadan tamamen silinecek ve diğer 13 mahalle ve mahallelere bağlı yerleşim birimleri ise içme suyu havza yönetmeliklerinden dolayı yaşamsal ve tarımsal üretim açısından olumsuz etkileneceği gibi, baraj yapıldığında oluşacak mikro klimadan ve kuzeyli rüzgarların bölgede hakim olması ve bağıl nemin artmasından dolayı havza dışında dahi özellikle bölgede yapılan fındık üretimi de ciddi oranda etkilenecektir. 

“SU MİKTARINDAN MEMNUN OLDUĞUNU BELİRTMİŞTİR”

Burada asıl olan, projenin bir bütün olarak ele alınmasıdır. Bu noktada su kaynaklarının bir kısmı İzmit Çubuklu’dan, bir kısmı da Umuttepe’nin arkasından başlamaktadır. Proje Kandıra’nın yaklaşık üçte birini etkilediği gibi İzmit sınırları içinde de sosyo-ekonomik sorunlara yol açacaktır. Bu raporda bölgenin ekosistemini yansıtmamaktadır. En önemli noktalardan birisi de süreç içinde İSKİ Genel Müdürü ile de görüşmeler gerçekleştirilmiş ve sayın genel müdür 2001 yılında başlanan 2003 yılında devreye sokulan Sungurlu ya da Yeşilçay regülatöründen İstanbul’a aktarılan su miktarından memnun olduğunu belirtmiştir.

“13 EKİM ÇARŞAMBA GÜNÜ”

İsaköy Aktarma İstasyonu’ndaki pompalar yeterli sayıda çalıştırılır ise baraj yapılmadan da İstanbul’un daha fazla su alması olasılığı mevcuttur. Bu durumda barajın yapılmasının ne anlamı vardır? Bölge insanı, ekosistemi ve doğası açısından yüzbinlerce yılda oluşan bir yaşam alanının yok olması, telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacaktır. Bu noktada suyu alın ama yaşam alanlarımıza, tarım alanlarımıza ve doğamıza dokunmayın, diyoruz. Bu proje, belirtilen faydalar yerine ekosistemi, sosyal yaşamı, kültürel yaşamı ve 1’nci sınıf tarım alanlarını yok eden; dahası gerek bölgede yatırım amaçlı arazi satın alıp,  kamulaştırma kanalıyla devleti zarara uğratacak, inşaat yapacak 5’li müteahhit grubuna yeni bir rant alanı daha açılacaktır.  13 Ekim 2021 günü saat 14:10’da İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nde görülecek dava duruşmasında adaletin ekosistemden, yaşamdan, tarımdan, hayvancılıktan, üretimden, tarihten ve kültürden yana olmasını diliyor, bu doğrultuda mücadelemize devam edeceğimizin bilinmesini tekrarlıyoruz.”  

12 Eki 2021 - 10:34 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hangi Koronavirüs Aşısına Güveniyorsunuz?