Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Çok Önemli Konular Konuşuldu! CHP'den Şoke Eden İddialar: Gebze’nin Köylerinde Rant Var

Gebze’deki köylerin sınırlarının revize edilmesi konusunda CHP’nin ‘Orada rant var’ vurgusuna karşılık Gebze Belediye Başkanı Büyükgöz, “Herkes rahat olsun, 2022 sonunda Gebze’nin imar sorununu bitireceğiz” dedi

Büyükşehir Belediyesi’nin ocak ayı meclisi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 121 gündem maddesinin karar bağlandığı meclis toplantısını Başkan Büyükakın yönetti. Meclisin ikinci dönemi için komisyon üye seçimi de gerçekleştirildi. Denetim komisyonuna seçilen isimler şöyle: Berna Abiş (Gölcük), Hasan Numan Tonka ( Başiskele), İsmail Aysu (Kandıra), Özhan Kurt (Derince), Mehmet Nuri Paşa (Derince). Meclisin ikinci oturumu 18 Ocak Salı günü yapılacak.

TAŞDEMİR: SAZLIDERE MÜJDE BEKLİYOR

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Kentsel dönüşüm kapsamındaki tapulu, tapusuz çok sayıda vatandaşın 40-45 yıla yakın süredir, yaşamını sürdürdüğü Çayırova Sazlıdere’de sorunun çözümüne dair ilk adımları muhalefet iktidar birlikteliğinde sizlerin öncülüğünde 2020 Ekim ayında atılmıştı. Sazlıdere sakinleri yaklaşık iki yıldır sahada uygulanacak projeleri merakla bekliyor, proje hangi aşamada, TOKİ çalışmaları ne durumda, kentsel dönüşüm sürecinde barınma sorununa çözüm odaklı önerileriniz nelerdir. Sazlıdere sakinlerimiz adına cevap bekledikleri bu sorunlara, Meclisimize Sözlü, tarafımıza yazılı cevap verilmesini arz ederiz” dedi.

BÜYÜKAKIN: SAZLIDERE İHALESİ 8 ŞUBAT’TA

Sazlıdere konusuyla ilgili Taşdemir’in önergesine cevap veren Büyükakın, “Geçtiğimiz hafta Çevre Bakanlığına yine gittik. Bunun da içinde olduğu diğer konuları kapsayan Barbaros Mahallesi Samsun Mahallesi gibi 15 kadar maddeyi konuştuk. Toplantıya belediye başkanlarımız da katıldı. TOKİ konut üretimiyle ilgili ihale hazırlığı yaptı. Buna göre 8 Şubat’ta 114 konutun ihalesi yapılacak” ifadelerini kullandı.

CANBAZ HASTANE OTOPARKINI SORDU

İYİ Parti grup Başkan Vekili Fevzi Canbaz, “ Kocaeli Devlet Hastanesi yeni yapıldı. Vatandaşlardan gelen şikayetlerden otoparkın esnaf ve mahalle sakinleri tarafından kullanıldığını öğrendik. Bu sorunun düzeltilmesini talep ediyoruz” dedi. Başkan Büyükakın ise “ Otopark sorununa dair Yüksel Bey’e iletelim” dedi. CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural ise “Sakıp Sabancı Caddesi’nin dere yatağı ıslahı esnasında yağmur suyu hattının yukarıda kaldığını bu nedenle yollarda su birikintileri olduğunu belirtmiştik. Bu da trafik kazalarına neden oluyor. Önergeye cevap verildi ancak İSU, burayı yapmadığını belirtti” dedi. Başkan Büyükakın ise “Arkadaşlarımız gerekeni yapsın. İSU ile görüşün, durumun böyle olup olmadığını teyit edip meclis üyemize bildirin” dedi.

GÜRSOY: YENİKÖY DEĞERLENDİRİLMELİ

Yeniköy maliye hazinesiyle ilgili söz alan Saadet Partisi Meclis Üyesi Mustafa Gürsoy, “Yeniköy beldesine bağlı meraydı. 199 depreminden sonra mera komisyonu tarafından istimlak bedeli ödenmemesi için meraya dönüştürüldü. Başiskele’nin şimdiye kadar ki en güzel yaşam merkezi olmuş. Uzun yıllar burası atıl vaziyette kalmış. Halk da projeyle ilgili beklentiye girmiş. Şehir stadı olacak diye beklemişler ancak o da olmamış. Dolgu alanı olarak da biraz doldurulmuş. Üzeri de ağaçlandırılarak atıl vaziyette bekleniyor. Prestij projesinin yapılabileceği geniş bir alan. Karamürsel çıkışına kadar böyle bir alan yok. Şimdiye kadar böyle bir projenin yapılmaması talihsizlik ve yetersizlik” dedi.

‘VAKIFLAR AMAÇLARINDAN SAPIYOR’

Sözlerini sürdüren Gürsoy, “Yetki anlamında sizinle ilgili bir güvencesizliğimiz yok. Hazineyle ilgili yetki istiyorsunuz ancak bununla ilgili endişelerim var. Bakanlıklar planlarını kendileri yapıyor bölgeden sadece bizden görüş istiyorlar. Gebze’deki problemi çözmek için Başiskele’deki arazinin bu şekilde değerlendirilmesi doğru bir tercih değildi. 500 Milyon lira değeri var o arazinin. Kamu yararı kararı alan vakıf ve dernekler hazineden yer tahsis alıyorlar. Bu yerleri amaçları dışında ticari olarak değerlendiriyorlar. Birkaç arazinin bu amaçla kullanıldığını gördük. Bir arazi Siirtliler Vakfı’na verilmişti. 3 yıldır bir çivi bile çakmadılar. Biz de sağ olsun Başkan ilgilendi, mecliste onlardan geri aldık. Bu tür arazilerin büyükşehirin uhdesinde kalarak bölgedeki siyasi kararla yönetilmesini talep ediyorum” diye konuştu.

BÜYÜKAKIN: GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ DEĞİL

Gürsoy’a cevap veren Başkan Büyükakın, “Mesele tam sizin gördüğünüz gibi değil. Gebze’deki millet bahçesinin içindeki galericiler için kullanılacak olan arazinin verildiğini düşündünüz ama öyle değil. Aslında Gebze’deki hikaye de böyleydi. Millet Bahçesinin yan tarafında olan 50 küsur dönümlük arazinin mülkiyeti TOKİ’deydi. Şimdi kamunun işleyişi açısından baktığınızda sanki her şey büyükşehrin iradesindeymiş gibi bakmayın. Her kurum kendi işleyişi var. TOKİ o araziyi kendi mülkiyeti ve elden çıkarırken ayrın hesap vereceği için prosedürlere uyması gerekiyor. Onu TOKİ’den alırken ya parasını vereceksiniz ya da onun muadili bir şey vereceksiniz. TOKİ’ye bunu bana ver diyemezsiniz” dedi.

‘SEYMEN KIŞLASI’NI ALDIK’

Açıklamalarına devam eden Büyükakın, “Bölgedeki galericilere ihtiyaç olduğunu düşünerek galericiler sitesi yapma şartını koydu ki başka bir şey yapmasınlar istedik. Orada savunma alanı oluşturduk diye düşünün. Paramız olursa da alırız diye düşündük. O zaman meclisin mikrofonundan bunları söyleyemezdik tabi. Bugün de bir imkan doğdu aldık. Kasamızdan 180-200 Milyon parayı oraya verip o parayla başka bir şey yapmak doğru değildi” dedi. Seymen kışlasını da aldıklarını belirten Büyükakın, “Satışını durdurduk. Ford alacaktı. Ford’un oraya depolama alanı yapmasını engelledik. Bunları da çok anlatmadık. Bunlar çok konuşulacak yerler değildi. Bu alan Ford’a satılacak bir alan” şeklinde konuştu.

‘SEKA PARK GİBİ BİR YER OLMAZ’

Başiskele’deki geniş alanın büyük bir park olacak bir misyona sahip olmadığını da belirten Büyükakın, “Kupon arazi dediğiniz yer, fabrikalar bölgesi. Makine kimyanın alanı var orada bir de sahil var. SEKA Park gibi bir ey yapalım dediğinizde yolla fabrikalar iç içe olur. SEKA Park gibi bir yer oluşmaz orada çünkü denizle birleşmiyor. Binaların olduğu kısmı tersane kullanacak. 800 Bin metrekaresi bizim oldu. Millet bahçesi için çok büyük. 400 dönümü aştığı zaman o bahçeyi yönetmek de ayrı bir problem. Oranın tasarım çalışmaları yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

TANIŞ: BATAKDERE ZULMÜ

Başiskele Yeniköy Mahallesi’nde bulunan Batakdere ıslah projesinin dere güzergâhında yapılan düzenlemeyi içeren imar planı değişikliği ilgili konuşan CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Batakdere Batakdere olalı böyle zulüm görmedi. Her önümüzde geldiğinde dereyi başka yerde görüyoruz. Şirket dereyi parselin dışına yolun üzerine alıyor. Yolu kapatmamak içinde kapalı menfez şeklinde planlaması yapılıyor. Derenin güzergahının böyle olmasın sağlıklı ve olumlu bulmuyoruz” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

HER YERE YAPI YAPMA KOLAYLIĞI SAĞLIYOR

Derince nazım imar planında yer alan yerleşime uygunluk verilerinin güncellenmesini içeren planla ilgili konuşan CHP’li Orhan Tanış “Bakanlığa onaylattırılan yer zemin etütleri plana işleniyor. Ancak önümüze farklı bir şey çıktı. Zemin formasyonları uygun olmayan alan ayrıntılı jeolojik etüt gerektiren alanlar olarak planlara işleniyordu burada alanın tamamı önlemli alana çevrilmiş. Gerekli tedbirler alındığı takdirde Derince’nin bütün sınırlarında yapı yapma izni veriliyor böylelikle. Eğitim kısmına da mevcut planlara eğim şartlarının elverişsiz olduğu için kaldırmak zorunda kalıyoruz. Kamuya ilerde zorluk çıkaracaktır o yüzden olumlu bulmadık” şeklinde konuştu.

KELEŞ: EKSİK NOKTASI DERE TAŞKINI

AK Partili Meclis Üyesi Sadullah Keleş, Tanış’ın açıklamalarına istinaden konuşarak “Yaklaşık 90 adet etüt zemin raporundan oluşan çalışmalar vardı. Bugüne kadar Gebze ruhsatlandırma yaparken bu çalışmaları kullanıyordu. Bu çalışmaların olmadığı yerlerde çalışma olmadığı veya gözlemsel etüt yapıldığı için uygun olmayan alan diye kapatılmış. Bu alanlar planlı alanlar içerisinde. Derince Belediyesi çok ciddi bir masrafa katlanarak çalışası olmayan hiçbir sahamız kalmasın diye çalışma yapmış Bu çalışmada bakanlıktan geçmiş. Genelde önlemli ve önlem sınıfı belirtilen alanlarda jeolojik ve jeoteknik raporları onaylanıyor. Bundan sonraki uygulamalarını bu önlemler çerçevesinde yapılıyor. Tek eksik noktası dere taşkınlarıyla ilgili. Akabinde madde oy çokluğuyla kabul edildi.

TANIŞ: EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Gebze Ovacık, Yağcılar, Mudarlı, Ahatlı, Duraklı, Hatipler, Melemezli, Kadıllı, Kargalı, Elbizli, Eleşli-Kangıllı ve Tepemanayır Mahalleleri’ndeki kırsal nitelikli sınırların revize edilmesi de mecliste görüşüldü. CHP’li Tanış, bu konuda “2020 yılında Kocaeli genelinde tüm köylerle ilgili bir çalışma yapmıştık. Gebze’deki köyler çalışmanın dışında kalmıştı. Tüm mahallelerde eşitliği sağlamak için çalışmıştık. Gebze Belediyesi ise öneri planı hazırlamış. Özelikle Ahatlı, Melemezli ve Ovacık Mahallelerinde tarım alanları gelişme alanlarına ilave edilmekte. Gelişme alanları büyütülürken mesken alandaki son evden 300 metre şartı çok fazla dikkate alınmamış. Genişleme yapılan yerlerin altında aynı şartlara haiz parseller dışarıda bırakılmış. Bu düzenlemeyle 1 Milyon metrekareye yakın tarım alanı gelişme alanı içine alınmakta. Bu eşitlik ilkesini bozmaktadır. Genişlemenin sınırlarına sahip bir kısım parsel bu alana alınırken aynı şartlara sahip diğer alanların genişleme alanına dahil olmaması sebebiyle bu maddeye şerh koyduk” dedi.

TAŞDEMİR: ADAY OLMADIK, KINIYORUM

CHP Grup başkan Vekili Engin Taşdemir ise denetim komisyonu seçimin değinerek “Bilinçli olarak birileri ismimizi yazmış. Ne ben ne de Fevzi Bey komisyona aday olmadık. Buna rağmen ismimiz adaymışız gibi yazılmış. Basın yazdığında oraya aday olmuş ve 1 oy almış gibi gösteren arkadaşları şiddetle kınıyorum. Ortak bir önerge verildi. 4 AK Partili arkadaş komisyonda varken bizden bir kişiye bile tahammülleri yok. Orada bir oy almış gibi basına gönderilmesi isteniyor” dedi. Başkan Büyükakın ise “Engin Bey’in yorumladığı gibi hareket eden arkadaşlar varsa ben de kınıyorum. Kim ne niyetle yazdıysa art niyetliyse bu hoş bir davranış değil. Provokasyon da olabilir. Maksat meclis üyelerimizi rencide etmekse kınıyoruz” dedi.

BÖYLE ADALETSİZLİK GÖRMEDİM

Denetim komisyonundaki eleştirisi sonrası maddeyle ilgili görüşlerini belirten Taşdemir, “Bu kadar adaletsiz bir plan değişikliği görmedim. Kişilerin yerlerine göre yapılmış bir plan değişikliğidir yerinde gidip yine orada bir çalışma yapacağız. Köylü vatandaşlarımızla görüşeceğiz, uygun gördükleri takdirde idare yargısına konuyu taşıyacağız” dedi. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz de konuyla ilgili söz alarak “Orhan Bey, yanlış bilgi vererek meclis yanıltmıştır teklif planları içerisinde 1 santimetrekare bile mutlak tarım alanı yoktur. Bu konuda sadece veri tabanından kaynaklanan itilaf nedeniyle çizilmiş ardından komisyonda düzeltilmiştir. Bir kısım orman alanı da yerleşik alanı içinde çizilmiş yeni planda orman alanları dışarda kalmış. Rahat olsunlar hiç kimseye rant sağlamıyoruz, kendi içindeki duyguyu dışarıya burmalarına gerek yok. Konuşurken de böyle kelimeleri hele de Engin Bey’den duymak istemiyorum. Herkes rahat olsun, 2022 sonunda Gebze’nin imar sorunuunu bitireceğiz. Bu sorun, bütün hassasiyetle göz önünde bulundurulmuştur” dedi.

TANIŞ: UYGUN BULDUĞUM ALANI ANLATIYOR

Tanış, Büyükgöz’e cevap vererek “Yanlış bilgi veriyor ifadesi tamamen yanlıştır. Önümde Kadıllı ile ilgili komisyonda verilmiş karar var. Bu alan mutlak tarım alanı. Bu konuşmamın başında Ahatlı Melemezli Ovacık Mahalleleri dışında dedim; Ovacık’ı açıp benim de uygun bulduğum orayı anlatıyor. Yan taraftaki 5-6 parselde yapı yapmaya uygun alan yok orada düzenleme yapmıyor. Parsel parsel incelediğinizde bir sürü şeye rastlıyoruz. Orada rant var. İnsanların boğazını sıktık tarım alanları bozulmasın diye. Ama burada ev var diye tren katarı gibi gittik. Meclis üyelerini de yanlış bilgi veriyor diye yanıltmasın” şeklinde konuştu.

KELEŞ: TAPU VERECEĞİZ DİYE ESNETTİK

Tartışmaya AK Partili Meclis Üyesi Sadullah Keleş de dahil olarak “Gebze’yi dışarda bırakmamızın en önemli sebebi; belediyenin planlama yapmak istemesiydi. Bütün köylerde yaptık ama öylece kalıyor oradaki uygulamalar; üst ölçekten gidiyor. Mevcut koşullar neyse o çerçevede köylü yapılaşmaya çalışıyor. Buradaysa Gebze Belediyesi için şuyulandırma ve plan uygulaması yapacağım. Başkanımız köylerde kamusal ve donatı alanları oluşturup sağlıklı bir köy alanı oluşmasını sağlayacağız dediği için tüm köyleri kriterler silsilesi ile içinde değerlendirdik. Plan yapılacak diye düşünerek yeni bir kriterle Gebze’yi değerlendirdik. Burada diğer köylerde olduğu gibi girdi çıktıların olması normal. Gebze’nin köy planlamasını sonraki süreçte de devam ettireceğiz. Başkanımız kentsel alandaki gibi 18 uygulamasına kavuşturup tapu vereceğim dediği için çalışmaları esnettik” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

HAT 1 GELECEK AY GÖRÜŞÜLECEK

Başkan Büyükakın, Körfez Kartepe Derince ve İzmit’i kapsayacak olan Hat 1‘in kurulması ve hizmet satın alma yoluyla yerine getirilmesi önergesinin gündeme alınması için oylama yaptı. Gündeme oy birliği ile alınan konu komisyona gönderildi ve gelecek ay yapılacak mecliste görüşülecek. İzmit’te ağaçlandırılacak alanlarla ilgili konuşan CHP’li Tanış, “Alanla ilgili 32 noktada çalışma yapıldı. Birçok noktayı uygun bulduk, 7-8 noktada anlaşamadık. Komisyonda tekrar elden geçirme vaktimiz olmadı. İtirazlarda değerlendiririz diye düşündük. Biz de itirazlarda ne gibi kararlar verileceğini bilemediğimiz için şerh koyduk. İtirazlarda düzeltilirse kararımızı ona göre veririz” dedi. AK Partili Meclis Üyesi Sadullah Keleş, İlçenin Doğusundan Batısına kadar ağaçlandırma çalışması yaptık. Orhan Bey 7-8 noktada anlaşamadık dedi ama 1 noktada görüş ayrılığımız var. Diğerlerinde de orta yoldayız” diye konuştu. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

13 Oca 2022 - 17:26 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.