banner279
banner710

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi; bu şehrin her şeyidir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, adı gibi büyüktür. Bırakın diğer kentleri ve şehirleri; dünyadaki birçok devletten daha büyük ekonomik güce sahip, “dev” bir kurumdur.

Bu dev kurumun başında Tahir Hoca var… Tahir Büyükakın, bu şehrin lideri. İktisat doçenti. Ekonomiyi biliyor. Genel sekreterlik yaptı belediyeyi tanıdı. Valilik yaptı bürokrasiyi tanıdı. Siyasete girdi, siyaseti tanıdı. Şimdi kaptan köşkünde…

Türkiye’de başka böyle özelliklere sahip bir belediye başkanı var mı bilmiyorum. Hem ekonomiden, hem siyasetten anlayacak. Hem güvenlik bürokrasini bilecek, hem de yaşadığı şehrin yüzde yüz yerlisi olacak.

Birinci Adam’ı zaten hepiniz tanıyoruz.

Peki ya İkinci Adam?

***

Dün akşam, yazı işleri müdürümüz Caner Aktan ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Balamir Gündoğdu’yu ziyaret ettik.

Balamir Gündoğdu, bu şehirde İkinci Adam.

İki ay önce, temmuz ayında göreve başladı. Kendisini tanımak istedik. Uzun uzun sohbet ettik. Karşımızda güler yüzlü, hoşsohbet bir devlet adamı ciddiyeti bulduk…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin genel sekreterlik makamında oturan bütün isimleri, Beyaz Saray’daki binanın dördüncü katında aynı odada ziyaret etmiştim. Münir Karaloğlu’nu, Ersin Yazıcı’yı, şimdi başkan Tahir Büyükakın’ı, İlhan Bayram’ı aynı yerde görmüş ve sohbet etmiştim. Ben, yine misafir koltuğunda her zamanki yerime geçtim. Dün de o odada Balamir Gündoğdu’yu tanımış oldum…

Kimler geldi, kimler geçti… Kuşkusuz her genel sekreterin farklı bir yoğurt yiyişi vardı…

Bir saatlik sohbetin ardından Sayın Balamir Gündoğdu ile ilgili ilk izlenim şu;  yeni genel sekreterimiz işini yapacak ama yaptığını kimsenin gözüne sokmayacak ve ben bunu yaptım demeyecek.

İş yapacak ama göstermeyecek.

Durması gereken yerde, İkinci Adam gibi duracak.

***

Balamir Gündoğdu, “Benim görevim, teşkilatı çalışır ve hazır durumda tutmak” diyor…

Günde 13-14 saat çalıştığını söyleyip ekliyor; “Ben, en az 13-14 saat çalışacağım ki, daire başkanım da hiç değilse 10 saat çalışsın…”

Gerçi Balamir Gündoğdu, uykusuz kalmaya alışmış. Şanlıurfa’da kurucu genel sekreterken 60 saat uykusuz kaldığını da anlattı.

***

Yeni Genel Sekreter kuşkusuz iki aylık süreçte hem şehri, hem de Büyükşehir Belediyesi’ni tanımak istiyor. Buna rağmen bizim sorularımıza da içtenlikle yanıt verdi.

Büyükşehir Belediyesi’ne iş yapan firmalara ödemelerini düzenli yaptığını, yüzde 20 ile yüzde 25 bazında ödeme yapıldığını söyledi. Bu ne demek? Büyükşehir’e iş yapan bir iş insanı, parasını 4 ya da 5 ayda alıyor demek…

***

Tramvay ikinci etap konusunda alternatif güzergah çalışmalarının devam ettiğini söyledi, “son kararı başkanımız verecek” dedi ve ekledi: “Başkanımız da millet ne derse o olacak demişti, halka rağmen bir şey yapmayacağını söylemişti…”

MİA ve Kentsel Dönüşüm konusunu da sorduk, “Bunlar siyasetin işi” dedi…

***

Personel sayısını sorduk… Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde “ben dahil 8 bin 500 kişi çalışıyor. Yeni personel alma noktasında iştahlı ve hevesli olmadığımızı görüyorsunuz” diyerek diplomatik bir yanıt verdi.

***

Balamir Gündoğdu, Başiskele Yuvacık’a taşınmış. Yuvacık’ın eşsiz doğasını ve sakinliğini çok sevdiğini anlattı. Zaman zaman kot, tişört bu şehrin caddelerinde, sokaklarında dolaşmaktan büyük keyif aldığını söyledi.

Tokat doğumlu olan, bugüne kadar İçişleri Bakanlığı’nda görev yapan,   Altındağ Belediyesi Başkan Yardımcılığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği gibi zor ve önemli görevleri, alnının akıyla tamamlayan Balamir Gündoğdu, “Kocaeli’yi çok sevdim” dedi…

***

Balamir Gündoğdu, bugüne kadar belediyecilik hizmetlerini anlattığı çok sayıda konferansa katıldığını ve hepsinde aynı şeyi söylediğini anlattı: “Belediyecilik, doğumdan ölüme kadar hayatın her alanında hizmet vermektir….”

Ve devam etti…

Sonra bir gün telefonum çaldı, “Bir teyzemiz kaybettiği yakının mezarında otların büyüdüğünü söyledi ve bize deyim yerindeyse fırçayı bastı. O gün bir şeyi eksik bildiğimi fark ettim…”

“Biz insanlara doğumdan ölene kadar değil, öldükten sonra bile hizmet etmek zorundayız…”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kozluklu 2019-09-14 17:06:59

Wes otelden bıktık gürültüsü gece yarışına kadar devam ediyor. Tarihi Atatürk tören alanı wes otelin işgali altında.

banner1

banner475

banner589

banner23

banner642

banner472

banner612