banner279
banner373
banner397

                05.06.2018 tarihinde Resmi Gazete’de birçok kişiyi yakından ilgilendirecek yeni bir yönetmelik yayınlandı.

                Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik…

                Bu yönetmelik esasen emlak işletmeleri ile ilgili birtakım yenilikler getiriyor. Tabii ki bu yenilikler taşınmaz ticareti ile uğraşanlar kadar vatandaşları da ilgilendiriyor. Neden mi?

Emlakçılığı Herkes Yapamayacak

                 Ticaret İl Müdürlükleri tarafından her bir işletme için yönetmelikte aranan şartları taşıdığı takdirde düzenlenecek olan taşınmaz ticareti yetki belgesine sahip olunması zorunlu hale geliyor.

                 Yetki belgelerinin iptali, askıya alınması ve yenilenmesine ilişkin düzenlemeler de yönetmelikte yerini almış durumda.

                Burada önemli olan artık her isteyenin emlakçı rolünü üstlenemeyecek olması. Vatandaş muhatap olduğu emlakçıya daha çok güvenecek. Çünkü sektör daha profesyonel hale getirilmiş durumda. İdare tarafından işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce işletmenin yetki belgesinin olup olmadığına bakılacak.

                Yetki belgesi olmaksızın taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunan işletmelere ise 4 bin TL para cezası uygulanacak…

                Yine emlak ofislerinde çalışacak danışmanların da Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olması gerektiği yönetmelik ile düzenlenmiş.

Taşınmaz Sahipleri Emlakçıya Karşı Sorumlu…

                Yönetmelik ile yalnız emlak işletmelerine değil, taşınmaz sahiplerine de birtakım sorumluluklar öngörüldü…

                Şöyle ki; yönetmelik ile iş sahibi ile emlak firması arasında düzenlenecek olan  “yetkilendirme sözleşmeleri” getirildi. Yönetmelikten önceki dönemde sözleşmelerin yazılı şekilde yapılması şartı sektörde yaygın olarak uygulanmıyordu.

                 Üç ayı aşmamak üzere yazılı olarak yapılacak bu sözleşmelere göre taşınmazın satımı/kiralanması süreçlerinde bertaraf edilen emlakçılar yine de tüm hizmet bedeline hak kazanacak.

Artık Her Şey Yazılı Olacak…

                Yönetmelikte ayrıca alım satıma aracılık sözleşmesi, kiralamaya aracılık sözleşmesi, hizmet ortaklığı sözleşmesi, taşınmaz gösterme belgesi gibi taraflar arasındaki süreci belgelendirilebilir hale getiren kavramlara yer veriliyor…

Hizmet Bedeli %4

                Bunun yanında satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin KDV hariç %4’ünden fazla olamayacak. Kiralama işlemlerinde bu miktar en fazla KDV hariç bir aylık kira bedeli olacak.

                Hizmet bedeli aksi kararlaştırılmadıkça iş sahibi ve alıcı/kiracı arasında eşit olarak paylaştırılacak.

Sektörde Yeni Bir Dönem Başlıyor

                Kocaeli’nin birçok ilçesinde Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile ilgili eğitim seminerleri verildi. 9 Mart’ta katıldığım Kocaeli Emlakçılar Odası (KEO) tarafından düzenlenen etkinlikte de KEO Başkanı Sayın Alpay Hacıoğlu tarafından yönetmeliğin önemli kısımları ile ilgili yeniden vurgu yapılarak, zorunlu hale gelen sözleşmelerin KEO ofisinden alınabileceği hatırlatıldı…

Nelere Dikkat Edilmeli?

                Vatandaşların çalışacakları emlak işletmesinin öncelikle meslek odasına kayıtlı olup olmadığını (Kocaeli’de ki okurlar Kocaeli Emlakçılar Odası’nın internet sitesini ziyaret edebilirler), daha sonra yetki ve mesleki yeterlilik belgelerine sahip olup olmadıklarını kontrol etmeleri faydalı olacaktır…

                Sonrasında da taraflar arasında zorunlu olan sözleşmeler imzalanarak, süreç bu sözleşmelere uygun olarak devam etmeli…

               

               

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Sancak Şanlı 2019-03-15 11:36:26

Benzer gelişmelerin müteahhitlik hususunda da yaşanmasını dileriz.Herkesin bildiği gibi "Deprem öldürmez bina öldürür."

Avatar
Emlak 2019-03-17 16:57:29

4.000 tl para cezasi hangi kanunda yazıyor. Yönetmeliğin hiçbir yerinde böyle bir şeyden bahsetmiyor.

banner1

banner315

banner23

banner281

banner326