banner1070
banner1067
banner888

Bu hafta Kocaeli’de adeta intihar fırtınası esiyor.

Pazartesi gününden beri intihar haberleriyle sarsılıyoruz, gençlerimizi bir bir toprağa veriyoruz.

8 Şubat 2021 Pazartesi gününden beri kara haberler alıyoruz.

Bu hafta, ilk olarak CHP’nin Kartepe Belediye Meclis Üyesi Tugay Adak 42 Evler Köprüsü’nden atlayarak intihar etmişti.

Daha sonra Gölcük’te ikamet eden 25 yaşındaki Ahmet Tarı ve Gebze’den 31 yaşındaki Samet Özer ile Ünal Çetinkaya intihar etmişti.

Bugün yani 14 Şubat 2021 Pazar günü de 23 yaşındaki Mustafa Özyıldız kendisini evindeki boruya asarak intihar etti.

Neler oluyor?

Kocaeli’de gençler neden intihar ediyor?

Az önce gelen intihar haberinden sonra son dakika yazıyorum.

Bu konuyla ilgili tespitlerimi 10 maddede özetliyorum.

İNTİHAR ARTIŞ NEDENLERİ

1) Covid nedeniyle evde kalma, ev içi tartışma ve şiddetin artması. Bunun sonucunda çevrendeki en yakın insanlara karşı duyduğun güven ve sevginin azalması.

2) Genç işsizliğin yüzde 50’lere varması, bulunan işlerde mali gelirin düşük olması, iş güvencesinin olmaması, gelecek hayalleri geliştirememe.

3) Gençlerin arkadaşlık kurma, arkadaşlığı yaşama imkanlarının giderek azalması. Maddi yetersizlik, sosyal medyanın aşırı kullanımı nedeniyle insanlar ile beraber olma, bir etkinlik geliştirme gibi ortamların giderek kaybolması ile yalnızlık duygusunun artması.

4) Maddi durumun çok öncelenmesi, kariyerist bakış nedenleri ile karşı cins ile ilişki ve iletişimde güçlükler, dikkate alınmamanın artması. Birçok genç evlilik hayali kuramaz hale geldi.

5) Toplumdaki dayatmayla kültür, sanat, spor, müzik gibi özellikle gençleri neşelendiren, üretim yapmasına, takdir edilmesine, ilişki ve iletişim olanaklarının gelişimine yol açacak ortamların kaybolması.

6) Kocaeli gibi göç alan kentlerde bireylerin aile, akraba çevresinin güçlü olmaması, zamanında yeterli destek almaması gibi nedenler ile insana karşı sevgi, güven yitirme.

7) Devletin gencin gelişimi ile ilgili programının olmaması. Örneğin cumhuriyet kuruluşunda halkevleri, okullarda kültür, spor faaliyetleri, gençlerin geleceğe ümit ile bakması için ulusal marşlar, ortak sevinç ve kaygılarda birleşme gibi bir milleti bir arada tutan nedenlerin siyasetin getirdiği kutuplaşma ile giderek kaybolması. Gençlerin çoğunun ulusal ülküsü kalmamış. Bu nedenle yurt dışına göç etme isteği arttı.

8) Toplumda makam, mevki gibi alanlara rekabete dayalı gelme, yükselme olmadığından gelecek hırsı ve planı azaldı.

9) Merkel’in bile şaşırdığı 8.5 milyon üniversiteli geleceğinin olmadığını biliyor. Gençlerimizi gereksiz yere ihtiyaç duyulmayan alanlarda eğitim veriyoruz. Sonra atanamayan öğretmen, ziraat, jeoloji, jeofizik, kimya, çevre v.s. mühendisleri ile işsiz bırakıyoruz. Genç evinde iş bulmayı bekliyor.

10) Köyden kente göçü kontrol edemedik. Güçlü fiziği olan erkek gençler güvenlik görevlisi olmak için torpil arıyor. Tarlalarımız bomboş. Tarımda dışa bağımlı hale geldik. Her kurumda bu gençler güvenlik görevlisi olarak bomboş bekliyor. Köyünde üretim yapacak üretimde değişim, yeni girişimler, geleceği ile ilgili değişim hedefi olacak bireyleri asgari ücretli birer robot gibi bomboş oturur hale getirdik. Sonra da et yok, süt yok, Ayçiçek yağı 50 lira oldu diye ağlıyoruz! Biz, yüz binlerce gencimizi tarıma yönlendirmek yerine neden kapı önlerinde boş boş güvenlik görevlisi olarak dikiyoruz!

Bu başlıkları uzatabiliriz. Gençlik görüldüğü gibi çok boyutlu olarak ele alınmalı, sorunlarını çözmeye çalışmalıyız. Avrupa’ya göre genç neslimiz ile avantajlıyız demenin bir anlamı yok. Üretmeyen, geleceği ile ilgili adım atamayacağını bilen, enerjisini atacağı sosyal ortamı vermediğimiz gençlik sıkkın, bıkkın ve tükenmiş durumda! Birçoğu antidepresan ilaç kullanıyor, çok fazla alkol alıyor, yetmiyor uyuşturucu kullanıyor. Her şeyin bittiğini anlayınca da maalesef intihar ediyor.

Şapkamızı önümüze alıp düşünme zamanı geçiyor!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner962

banner23

banner642