banner279
banner649
banner636

Lastik İşçileri Birliği tarafından, devam eden TİS görüşmelerine ilişkin yapılan açıklamayı sizlerle paylaşıyorum.

LASTİK FABRİKALARINDA TİS SÜREÇLERİ…

“SÖZ-YETKİ-KARAR” LASTİK İŞÇİLERİNE!

Kocaeli, Sakarya, Çankırı, Kırşehir, Aksaray vb. kentlerdeki lastik fabrikalarında çalışan işçileriz. Önümüzde, Lastik-İş ve Petrol-İş sendikalarına üye on bini aşkın lastik işçisinin TİS dönemi uzanıyor. Kimi yerlerde aylardır sürüncemede bırakılmış sözleşme süreçleri yaşanıyor, kimi yerlerde ise ilk görüşmeler yeni gerçekleşti.
Lastik-İş’e üye Goodyear, Pirelli-Premeton, Brisa, Özka ve Petrol-İş’e üye Petlas ve Sumitomo lastik fabrikalarında grup veya tekil sözleşmeler olarak ilerleyen görüşmelerin her birinin ayrı ayrı öne çıkan sorun alanları var. Ama kriz, ekonomik zorluklar, sendikaların mücadeleden uzak tablosu üzerinden baktığımızda benzer sorun alanları ile boğuşuyoruz.

Sumitomo’da sözleşme aylardır sürüncemede

Sumitomo’nun TİS görüşmeleri 29 Temmuz’dan beri sürüyor. 11 oturumda anlaşma sağlanamadı. 23 Ocak’ta grev kararı asıldı. Belirsizlik, greve çıkılacaksa da hazırlıksızlık Sumitomo işçilerini huzursuz etmeye devam ediyor.
Sumitomo işçilerinin uzun yıllara yayılan mücadele süreci var. Lastik-İş ile başlayan sendikalaşma süreçleri Petrol-İş ile tamamlandı. Sendikalaşma tamamlanana kadarki her süreç işçilere epey zaman kaybettirdi. Sumitomo işçileri, lastik işçilerinin ücret ortalamasına göre daha düşük ücretlerle çalışıyorlar. Ve yıllardır sürdürdükleri kararlılığın artık ücret iyileştirmesi ve hak kazanımı ile tamamlanan bir TİS olarak sonuç vermesini bekliyorlar.

Lastik-İş Grup TİS’leri ve Goodyear’ın ayrılması

Yıllardır Goodyear, Pirelli ve Brisa’ın sözleşmeleri ortak ilerliyordu. Lastik sektöründe Grup TİS süreçlerinde binlerce işçi, fabrikalarının fiziksel yakınlığının dışında da bir ortaklık yakalıyordu. TİS’ler işçilerin lehine olsun olmasın, birlikte düşünebilmenin zemini ortaya çıkabiliyordu.
Yeni TİS dönemi başlamak üzereyken Goodyear gruptan ayrıldı. Goodyear’ın ikinci; Brisa, Pirelli-Premeton’un grup sözleşmesinin de ilk görüşmeleri geride kaldı. İki ayrı görüşme sürecinden de lastik patronlarının kriz döneminin etkilerinin arkasına sığınan söylemleri ile düşük zam ve esnek çalışma koşullarının dayatılması yansıdı.

Özka işçileri bilgilendirilme yapılmasını istiyor

Lastik-İş’te en son örgütlenen işyeri olan Özka, lastik işçilerinin ortalama ücretlerine göre düşük ücretlerin olduğu bir işyeri. Sözleşme süreci birkaç aydır yapılan görüşmeler ile ilerliyor. Haklarının genişlemesini, ücretlerin yükseltilmesini isteyen işçiler, süreç ile ilgili bilgilendirme yapılmamasından şikayetçiler.
Sürece dair bilgi sahibi olamamak, sürece müdahil olacak kanallardan yoksun olmak Özka işçilerinin süreci takip etmesini zorlaştırıyor.

Petlas’ta TİS görüşmeleri başlayacak

Petlas işçileri için TİS süreci, 27 Ocak günü Petrol-İş ile KİPLAS arasında yapılacak görüşme ile başlayacak. Petlas işçileri için de İstanbul’da yapılacak ilk görüşme sonrasında Petlas yönetiminin tutumu daha net belli olacak.

KRİZ BAHANESİNE KANMAYALIM, KADERİMİZİ SENDİKA YÖNETİCİLERİNE BIRAKMAYALIM, TABAN ÖRGÜTLÜLÜKLERİMİZİ OLUŞTURALIM, TİS SÜREÇLERİNE MÜDAHİL OLALIM!

Sözleşme görüşmelerinin başladığı fabrikaların yönetimleri krizden, yaşadıkları zorluklardan, piyasadaki sıkışmadan bahsediyorlar. Ücret ve diğer ödenekler için istenen zam, taleplerin çok çok altına çekilmeye çalışılıyor. Patronlar, TİS döneminde de krizi fırsata çevirme yaklaşımından şaşmıyorlar. Onlar kârlarından “zarar” etmek istemezken, bizim alım gücümüz azalıyor. Patronların bizleri kriz bahanesiyle, işten atmalarla korkutmalarına boyun eğmeyelim!
Her iki sendikanın yönetimleri de açık ki patronların hamlelerine, olası grev yasağına hazırlıklı değiller. Ve biz işçilerin doğrudan sürecin içerisinde yer aldığı işleyişlerden yoksun olduğumuzdan, tabanda yan yana gelmemizi sağlayan örgütlülüklerimiz olmadığından, kendi hazırlığımızı da bugüne kadar yapmış değiliz.

Sendika yöneticileri tarafından “Haklarımızdan taviz vermeyeceğiz” çıkışları yapılsa da masada imzalar atılırken dönüp bize kararımızı soran yok. Kaderimizin sendika yöneticilerinin iki dudağının, bir kalem hareketinin ucunda olmasına izin vermeyelim!

Kriz döneminde eriyen ücretlerimizi göz önüne alan, çalışma koşullarını iyileştirmeye çalışan, işçi sağlığı açısından önlemleri zorunlu kılan taleplerimizle sözleşme sürecine müdahil olalım. Fabrikalarımızdan başlayarak birliğimizi oluşturalım. Yan yana gelelim, süreçleri değerlendirelim, taleplerimizi bir kez daha güçlü bir şekilde ortaya koyalım. İşçiler olarak TİS masalarında irademizi hissettirelim, bunun için örgütlü gücümüzü gösterelim.

Bugüne kadar yapılan tüm görüşmelerin sonuçları, yeni başlayanlar için de her görüşme sonrası konuşulanlar fabrikalarda her vardiyadaki tüm işçilere anlatılsın. Biz işçilerin yaklaşımları ve kararları doğrultusunda masaya oturulmalıdır. Son söz işçilerin olmalı. İşçiler tamam demeden sözleşme masasından imza atılarak kalkılmamalı.

Ne lastik patronları ne sendika bürokratları! Yaşasın işçilerin birliği!

Lastik İşçileri Birliği

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Lastikçi 2020-01-18 12:16:52

Bu "lâstik işçileri birliğinden"lastik işçisinin neden haberi yok, bu birliği kim kurmuş, hangi düşünceye hizmet ediyor bu birlik,lâstik işçisinin tek resmi birliği vardır oda lâstik iş sendikasıdır gerisi ortalık bulandıran işverene çalışanlardır

Avatar
Brisadan... 2020-01-18 12:30:55

Ben 15 yıldır lastik fabrikasında çalışan bir işçiyim ve bu lastik işçileri birliğini hayatımda duymadım, gördüğüm dönemde sendikanın hataları olduğu kadar inkar edilemez kazanımları da olmuştur ancak sizi uyarıyorum Karaca’nın katilinin çarşaf çarşaf fotolarını paylaşan KATİLİ DESTEKLEYEN, hiçbir yetkinliği olmayan bu oluşumun kimin ağzından çıktığı belli olmayan bu yazıyı siz ne cüretle ve kime hizmet etmek için buraya haber diye yazıyorsunuz. Bu mudur sizin gazeteciliğiniz. Siz ve sizin gibi şer odakları lastik işçisinden uzak durun.Kes kopyala haber yapıp milleti yalamaya devam edin.

Avatar
Lastik iş li lastik işçisi 2020-01-18 14:15:32

Lastik işçileri birliğiymiş. Böyle bir birlik vardıda yıllarca bu işçiyı niye mütahit adı altında süründürdünüz.rahmetli sağ iken niye oranız buranız oynamıyodu.şimdimi aklınız başınıza geldi.Bırakın bu işleri güya işçiyi kolluyomuşta işverene kızıyomuşta işçi birligiymiş.inanmayın bu muptezellere tek dertleri lastik işı bölmek.lastik iş yönetimi sizde artık bi sirkelennin ve masaya yumruğunuzu vurun bunlarında iştahı kabarmasın.

Avatar
Serkan hacıoğlu 2020-01-18 15:35:05

Neymiş bu lastik işçileri birliği sendikada istetiği koltuğu alamayanlar birliği diğer adı heryerden koltuk için herşeyi yapanlar birliği kendi menfaatleri için herşey mubahmıdır yani hala kendi menfaatleri için herşeyi yapanlar birliği haydeyin lan

Avatar
Brisa 2020-01-18 16:33:49

Nedar doğru Serkan bey ha işte ağzınla bin yaşa olan lastik işçisine oluyor hala bişelerin peşindeler

Avatar
Sendikali 2020-01-23 13:49:06

Neymis bu birlik niye haberimiz yok

banner1

banner475

banner589

banner23

banner642

banner472

banner612

banner326