banner1073
banner1067
banner1044

Bugün size çok az bilinen bir düzenlemeden bahsedeceğim.

Kocaeli köylüsü için hatta hepimiz için tarihi bir fırsat var!

Hatta az bilinen bile demek doğru değil, hiç bilinmiyor.

Bundan tam dokuz yıl önce bir gecede bütün köyler, mahalleye dönüştürülmüştü.

Köylünün elinde ne varsa ne yoksa belediyeye geçti.

Bu, büyük bir darbeydi.

O günleri hatırlayalım.

Kocaeli’nin de içinde bulunduğu 30 büyükşehirde mahalleye dönüştürülen köylerin statüsü ile ilgili çok önemli bir değişiklik yapılmıştı.

Bugün başvurmaları halinde “kırsal mahalle” statüsüne kavuşacak köyler ve beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanıyor.

Bu konu üzerine çalıştım.

Şimdi özetliyorum.

Yazının başında söylediğim gibi 12 Kasım 2012’de Büyükşehir Yasası değiştirildi ve aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 30 ilde 16 bin 220 köy ve 1053 belde mahalleye dönüştürüldü.

Yasa, 2012’de çıkarıldıktan sonraki ilk yerel seçimde 30 Mart 2014’te uygulamaya geçti.

Mahalleye dönüşen köylerin ve beldelerin ortak kullanılan tüm malları, meraları, taşınmazları bağlandıkları belediyeye geçti.

Bazı yerlerde tarım alanları imar değişiklikleri ve benzeri uygulamalarla amaç dışı kullanıma açıldı. Köylerin meraları belediyeler tarafından satıldı.

Köyler mahalleye dönüşünce Büyükşehir Yasası ve kuralları uygulandığı için köylülerin ihtiyaç duydukları ahır ve benzeri yapıları yapmaları zorlaştı. Bürokrasi arttı.  Hayvancılık yapanlar “koku yapıyor” diye şikâyet edilerek bulundukları yerlerden uzaklaştırıldı.

Kümes bile yapmak zorlaştı!

Tarımsal üretim, özellikle hayvancılık yapanlar için her geçen gün daha zor hale geldi.

Şikayetler artınca 16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun” ile mahalleye dönüşen köy ve beldelerle ilgili önemli bir düzenleme yapıldı.

İşte bu değişiklikten pek kimsenin haberi olmadı.

Peki, yeni düzenleme ne getiriyor?

Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun’un 10. maddesi ile başvuru yapmak şartı ile köy statüsü yeniden değiştiriliyor.

Söz konusu Torba Kanun ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’na eklenen madde ile getirilenleri şöyle özetleyebilirim.

BİR: Kırsal mahallelerde mesken ile tarımsal amaçla kullanılan bina ve arazilerden emlak vergisi alınmayacak.

İKİ: Kırsal mahalledeki tarım dışı endüstriyel faaliyetler için inşa edilen bina ve kullanılan arazilerden emlak vergisi diğer yerlere göre yarı yarıya daha az alınacak.

ÜÇ: Kırsal mahallede inşa edilecek mesken ve tarımsal amaçlı binalar için inşaat ve imar harcı alınmayacak.

DÖRT: İçme suyu fiyatlandırılırken en düşük tarifenin yüzde 25'i alınacak. İşletmeler için bu ücret en düşük ücretin yarısı olarak belirlenecek.

Ben, bu yasal düzenlemenin Kocaeli’deki köyler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğuna inanıyorum.

Köye dönüş için büyük fırsat!

Koronavirüs pandemisiyle birlikte herkesin hayalinde köyünde bir ev yapmak var.

Bu yasa, köye dönüş için büyük avantaj!

Bu konuya köylerdeki muhtarlar öncülük etmeli, hatta Kocaeli’deki muhtar dernekleri de konu üzerine çalışmalı!

İsteyen köy/mahalle veya belde ilçe belediyesine başvursun, oradan Büyükşehir’e gidecek ve kabul edilirse “kırsal mahalle” olma hakkı elde edilecek. Başvuran ve kabul edilen köy veya beldelerde yaşayanlar vergi, su ve benzeri ödemelerde indirimli yararlanacak, hatta birçok ödemeyi yapmayacak.

Bu tarihi fırsat için acele etmek lazım.

Öyle değil mi?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner962

banner23

banner642