Değişimi Yönetmek Zordur!

Dr. Vural Şahbenderoğlu'ndan yine ezber bozan bir yazıyı daha kaleme aldı. Değişime dair her şey bu yazıda yer alıyor.

Bir önceki durumdan başka bir duruma geçmek olarak anlamlandırabileceğimiz değişim, doğası gereği yönetilmesi zor bir süreçtir. Her şeyden önce zamanlaması çok önemlidir. İlkeler ve prensipler çok net olarak ortaya konulmalı, değişimin hangi konularda ve hangi amaçlara yönelik olacağı çok net olarak açıklanmalıdır. Değişimden yana olmayanların göstereceği direnç ve bunun yaratacağı etki alanının, değişim isteyenler ve yönetecekler tarafından iyi hesaplanmalıdır.

Zaman kavramı dikkate alınmadan, ilkeler ve prensipler belirlenmeden, konusu ve amacı tam olarak ortaya konulmadan, gösterilecek direnç ve yaratacağı etkinin hesabı yapılmadan başlatılacak değişim sürecinin yönetilme ve başarıya ulaşma şansı neredeyse hiç yoktur.

Siyasi partilerde de değişimden bahsedildiğinde bu hususların göz önünde bulundurulması ve dikkate alınması gerekir.

2023 Mayıs seçimlerinden sonra CHP’de bir grup siyasetçi “değişim” sloganıyla yola çıktı. Gerekçeleri mevcut yönetim anlayışının seçimlerin kaybedilmesine neden olmasıydı. Çözüm önerileri ise, CHP’de yönetim anlayışını değiştirmekti. Açıkça söylemeseler de Kılıçdaroğlu ve kadrosuyla yola devam etmek istemiyorlardı.

“CHP’de değişim gerektiği” yönündeki söylemler ve bu söylemlerin sahipleri, CHP’nin olağan kurultayında genel başkanı değiştirerek ve parti meclisini yenileyerek “değişim sürecini” başlattılar. CHP Parti Meclisi’nde ve Merkez Yönetim Kurulu’nda birkaç ismin dışında Kılıçdaroğlu döneminden kimse kalmadı.

Şimdi bakalım, genel seçimlerden hemen sonra başlayan ve halen devam eden bu değişim sürecin zamanlaması uygun olmuş mudur?

20 Şubat itibariyle yerel yönetimlerde görev alacak yerel yönetici adaylarının listeleri ilçe, il ve Yüksek Seçim Kurulu’na verildi. Verildi verilmesine de aday belirleme sürecinde yaşanan kriz son bulmadı, aksine daha da alevlendi. Listelerde yer alamayanların bazıları istifa suretiyle, bazıları bağımsız aday olarak, bazıları da bir başka partiden aday olarak tepkilerini ortaya koydular. İşte bu yaşananlar karşısında, başlatılan değişim sürecinin zamanlamasının çok uygun olmadığını bize gösteriyor.

Değişim sürecinde, CHP’yi gençleştiriyoruz”, “CHP’de daha çok kadın adaya yer veriyoruz” söylemlerinin de önemli bir gündem oluşturduğunu görüyoruz.

Genç genel başkan, yaş ortalaması 46 ve eskisine göre kadın sayısı fazla olan parti meclisi ve merkez yönetim kurulu.

Oysa Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 65 ve üzeri yaşlardaki grubu (65-74) “genç yaşlı”, 75-84 arası yaşı “orta yaşlı), 85 ve üzerini “ileri yaşlı” olarak kabul ediyor.

İnsanlar yaş aldıkça deneyimleri artar. Genç kuşaklar da bu deneyimlerden istifade ederler.

Bu olanlara bakarsanız sanki CHP’nin esaslı sorunu, yaş ve kadın sayısının azlığı. Partiyi gençleştireyim derken, partinin hafızasını yok edersiniz. Danışacağınız, deneyiminden istifa edeceğiniz kimseyi bırakmazsınız. Kılıçdaroğlu da bu hatayı yaptı. Değişim dedi! Göreve gelir gelmez “Yeni CHP” sloganıyla Baykal döneminin siyasetçilerini tasfiye ederek, seçimlerde aday göstermeyerek ve yönetim kadrolarında yer vermeyerek partinin hafızasını yok etti. Parti kuruluş ilkelerinden uzaklaştı. CHP seçmeninin oylarıyla CHP ile kan uyuşmazlığı olanları Parlamentoya taşıdı. Peki, onlar ne yaptı? Son seçimler ve sonuçları hepimizin malumu!

Değişim sürecinde bir başka söylem de, geçmiş dönemlerde de denenmiş, birkaç ay uygulanmış, layıkıyla uygulanmayınca ve beklenen sonuç alınmayınca rafa kaldırılmış “gölge kabine” uygulamasına geçilecek olmasıydı.

CHP’nin yeni yönetimi kurultay sonrasında “bütün bakanlıkları takip edeceğiz” söylemiyle “gölge kabine” uygulamasını tekrar başlattı. Şimdi bir örnek vererek soralım, Türk parasının değeri yabancı para birimleri karşısında hızla değer kaybederken, halk hayat pahalılığı altında ezilirken, TÜİK gerçek dışı verileri açıklamaya devam ederken gölge Hazine ve Maliye Bakanı’ndan bir açıklama ve eylem duydunuz mu? Yok! Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasında yaşanan krizden sonra gölge Adalet Bakanı’nın bir eylem açıklaması oldu mu? Yok! Diğer bakanlıklara ilişkin olarak da örnekleri çoğalta bilirsiniz! Peki, yapılan ne? Parti sözcüsünün rutin açıklamaları!

En başta yazdım, değişim, doğası gereği yönetilmesi çok zor bir süreçtir. Zamanlaması önemlidir. Değişim, tasfiye veya yer değiştirme hareketi hiç değildir. Yönetici kadroların gençleştirilmesi ya da daha çok kadın yöneticiye yer vermek tek başına yeterli değildir. CHP’de bir değişim olacaksa, kuruluş ilkelerini dikkate alarak çağın gerekleri doğrultusunda rasyonel politikalar geliştirmek, topluma aktarabilmek ve iktidara hazır olunduğunu topluma net bir biçimde mesaj olarak iletebilmektir. Bunu yapabilen liderler başarılı olmuştur. Ecevit’in “toprak işleyenin, su kullananın”, “ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen” sloganları dönemsel olarak toplumca kabul edilmiş, Ecevit’i lider yapmış ve iktidara taşımıştır.

CHP “değişim” söylemiyle yola çıkmışken yapması gereken, halkın sorunlarını iyi tahlil ederek, halkı peşinden sürükleyecek politikaları sloganlaştırarak topluma net mesajlar vermesi olmalıdır. Şimdilik “değişim” söylemi Parti yönetici kadrolarının gençleştirilmesi, öncesine göre bira daha fazla kadın adaya yer verilmesi ile sınırlı kalmıştır. Bu süreçte algılanan ise, “partide tasfiye” olmuştur. CHP bu algıyı mutlaka kırılmalıdır.

Yeri gelmişken iki çift laf da aday beklentileri gerçekleşmediği için CHP’den istifa edenlere, bağımsız aday olanlar ile başka partilerden aday olanlara söyleyelim! Tuttuğunuz yol, yol değildir! Gerçek partili olmadığınız, menfaatperest olduğunuz ifşa olmuştur! Halk hayat pahalılığı altında ezilirken sizin partiden istifa etmeniz ya da bir başka partiden veya bağımsız aday olmanız halkın hiç umurunda değildir!

Seçmenler, yaşadığı ekonomik sıkıntıların ve yaşam koşullarının bilincinde olarak sandık başına gidecek en iyi ve doğru kararı verecektir.

Sağlıklı günler dilerim, değerli okurlarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Vural Şahbenderoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.

02

Serdar İleri̇ - Vuralcığım öncelikle çok karmaşık bir konuyu oldukça yalın ve bilimsel olarak ortaya koyduğun için eline,yüreğine sağlık..Yazdıklarına,düşüncelerine şüphesiz katılıyorum..Öyle bir dönemden geçiyoruz ki , bazı olayların değerlendirilmesinde ,zamanlama konusunda sürekli bir tartışma yaşıyoruz.. Değişim konusu da bu tartışmaların,ne yazık ki ,sınırları belirsiz bir konusu oldu..Değişim kaçınılmazdı..Ancak yönü ve yöntemi doğru yapıldı mı? Şüphesiz bunu bugünden söylemek ön yargılı olur..Ancak, sizin de belirttiğiniz bir konu var ki, o durum tam bir çiğlik, kendini bilmezlik!.. Ben yoksam herşey yanlış,herkes yeteneksiz..

Sözün özü; yaşanılanlar gösteriyor ki biz veya önemli bir kısmımız demokrasinin 'd' harfini dahi bilmiyoruz..

Sağlık dileklerimle Almanya Hamburg'tan selamlar, sevgiler...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Şubat 20:04
01

İzafet - Cook güzel konulara deginmissiniz,,istifa edip de menfaati bittiği icin chp yi kötüleyenler konusunda da hepimizin düşüncesini yazınızda dile getirdiğiniz için de çok teşekkür ederiz,emeğinize kaleminize sağlık üstadım ????

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 10:31


Anket Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seçiminde Kime Oy Verirsiniz?
Tüm anketler