Cumhuriyet Halk Partisi’nin Diyalog Arayışı ve Boş Koltuk

Dr. Vural Şahbenderoğlu yazdı...

Cumhuriyet Halk Partisi 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinden birinci Parti olarak çıkınca, siyasette oyun kurma ve gündem belirleme imkânının kendilerinde olduğunu düşünmüş olmalı ki, toplumun öncelikli sorunlarına çözüm üretmek amacıyla siyasi parti liderleriyle diyalog kurmak ve Cumhurbaşkanı ile görüşme talebini kamuoyuna açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı’nın talebi kamuoyunda, yazılı ve görsel basında olumlu karşılanıp siyasi partiler arasında diyalog kurulması yönünde önemli bir adım olarak değerlendirilince, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı bu görüşme talebini kabul etti.

Görüşme AK Parti Genel Merkezi’nde yapıldı. CHP Genel Başkanı’na Emekli Büyükelçi ve Milletvekili Namık Tan’ın refakat etmesi ve görüşmelerin tutanak altına alması, dolayısıyla tutanağın CHP arşivinde yer alacak olması önemliydi.

Görüşmenin gerçekleştiği salonda AK Parti Genel Başkanı’nın yanında bulunan ve boş bırakılan koltuk basında ve siyasi çevrelerde çok konuşuldu ve çok farklı yorumlar yapıldı. Konsept gereğiydi diyenler de oldu, kaldırılması unutulmuş diyenler de. Benim kanaatim ise, koltuk boş bırakılarak CHP Genel Başkanı’na “ben yalnız değilim, benim bir koalisyon ortağım var” mesajını verilmek istediği yönündeydi. Bu mesaj boş koltuk bırakmaksızın sözle söyleyerek de verilebilirdi diye düşünenler olabilir. Evet, ama bu mesajın verildiğinin topluma ve MHP Genel Başkanı’na da gösterilmesi gerekirdi ki, boş koltuk en iyi yöntem olarak belirlendi. CHP Genel Başkanı, AK Parti Genel Başkanı’yla görüşmesinin ardından ikinci ziyaret MHP Genel Başkanı’na yapınca yorumumda yanılmadığımı anladım.

CHP kurmay kadrosu toplumun öncelikli sorun ve beklentilerinden oluşan konuları (emeklilerin geçim sıkıntısı, hayat pahalılığı, asgari ücret, atanmayan öğretmenler, gezi tutukluları vs.) bir paket halinde hazırlayarak önce kamuoyuyla paylaştı. Kamuoyu, bu konuların Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı’na aktarılarak sorunlarının çözüme kavuşturulması için önemli adımların atılacağı çıkarımında bulundu. Ancak toplantı sonrasında tarafların bir açıklama yapmamaları bir bakıma toplumda hayal kırıklığına ve şeffaflık tartışmalarının yapılmasına yol açtı.

Boş koltuğun verdiği mesaj sonuç verdi ve CHP ve MHP Genel Başkanları baş başa görüştüler. Görüşme sonucunda bir açıklama yapılmamış olsa da, görüşmede AK Parti Genel Başkanı ile görüşülen konu başlıklarının paylaşıldığı kanaatindeyim.

AK Parti ve MHP Genel Başkanlarıyla yapılan görüşmelere atfedilen önem kadar olmasa da, CHP Genel Başkanı’nın diğer siyasi parti liderleriyle de görüşmelerinin önümüzdeki günlerde devam edeceği anlaşılıyor.

CHP tarafından diyalog kurmak ve toplumun beklenti ve sorunlarına çözüm bulmak üzere başlatılan süreç sonunda ne kadar ve nasıl bir mesafe alınır bilemem ama bu süreç beni biraz eskilere, Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerine götürdü.

Haziran 2015 seçim sonuçlarına göre Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan ve Genel Başkan olduğu AK Parti, hükümet kuracak Parlamento çoğunluğunu elde edememişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerden birinci parti olarak çıkan AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini verdi. MHP Genel Başkanı CHP ile görüşülsün diyerek koalisyon görüşmelerine kapıyı kapattı. Davutoğlu, CHP ile görüşmelere başladı. Toplum ve hatta bazı CHP milletvekilleri, AK Parti ve CHP koalisyonunun beklentisi içerisine girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti ve CHP’nin oluşturacağı koalisyon hükümetine karşı olduğu kamuoyunda ve basında konuşuldu. Davutoğlu iki parti arasında geçen bu görüşmeleri istikşafi görüşmeler olarak niteledi. Görüşmeler araya bir dini bayram girince iyiden iyiye uzadı.

Bir anlamda CHP’yi oyalama mahiyetinde olan istikşafi görüşmelerden sonuç alınamadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerden ikinci parti olarak çıkan CHP’ye hükümet kurma görevini vermedi. Cumhurbaşkanı, Anayasa gereği kalan sürede bir hükümet kurulamayacağı kanaati taşıdığını belirtip Meclis Başkanı’nın da görüşünü alarak Kasım ayı için erken seçim kararı alındı. Sonrası malum.

Bugünlerde CHP’nin başlattığı diyalog gerekli, önemli ve anlamlı olmakla birlikte, siyasette bir yumuşama görüntüsü vermektedir. CHP adına olumlu sonuçlar doğuracaktır. Zira CHP’nin toplumun çözüm beklediği sorunlarından ve beklentilerinden oluşturduğu ajandasının muhataplarınca ne kadarının anlayışla karşılanacağı ve çözüme kavuşturulacağı kamuoyunun merak ettiği ve tartıştığı konular olarak siyasi tarihimizde yerini alacaktır.

Öyle zannediyorum ki, geçmişi deneyimlemiş olan CHP, tekrar istikşafi görüşme mahiyetini taşıyacak görüşmelerle zaman harcamayacak, 31 Mart Mahalli İdareler seçim sonuçlarının siyasette yarattığı yeni iklimin etkisiyle emin adımlarla iktidara yürüme yolunu seçecektir.

Sağlıklı günler dilerim değerli okurlarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Vural Şahbenderoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.Anket Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seçiminde Kime Oy Verirsiniz?