101 Yılın Sonucu: Kaldır Kolları İndir Kolları

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin(T.B.M.M.) kuruluşunun üzerinden tan 101 yıl geçti. Dile kolay bir asırı geçmiş. T.B.M.M kurulduğu günden günümüze kad...

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin(T.B.M.M.) kuruluşunun üzerinden tan 101 yıl geçti. Dile kolay bir asırı geçmiş. T.B.M.M kurulduğu günden günümüze kadar bir önemli badireler atlattı. 27 Mayıs 1960, 12 Eylül 1980 yapılan darbelerle T.B.M.M kapandı. Sonra tekrar açıldı. Az kalsın 15 Temmuz’da da yaşanacaktı. Şükür hafif hasarla bu vatan hainlerinin girişimi engellendi.

T.B.M.M Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından neden kuruldu? Bu soruya verilecek doğru cevap çok önem arz eder. Çünkü T.B.M.M’nin kuruluş felsefesi burada yatar. Yoksa Osmanlı döneminde de meclisler vardı. “T.B.M.M bir ulusun bağımsızlığının yine o ulusun azim ve iradesiyle var olabileceğinin fiilen ortaya konulmasıdır.” Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Türk ulusunun bağımsız olabilmesi için alınacak kararlara ortak olması daha doğrusu ulusun karar vermesi prensibini benimsemişlerdir.

Kurtuluş Savaşı tamamen T.B.M.M’nin kontrolünde yapılmıştır. Yapılan her hamle T.B.M.M’nin izniyle yapılmıştır. 1920’de kurulan ilk mecliste Misak-i Milli olarak kabul edilen vatan topraklarından milleti temsilen milletvekilleri vardır. Atatürk ve arkadaşlarına muhalefet edenlerde vardır. Yani ilk mecliste güçlü bir muhalefet vardı. İşte Kurtuluş Savaşı’nın başarısı burada yatmaktadır. Güçlü muhalefet iktidarın yanlış iş yapmasına frendir.

Kurtuluş Savaşı’nda atılacak her adım T.B.M.M kararıyla olmuştur. Atatürk için tek adam benzetmesi yapanlara ders olacak T.B.M.M tutanakları binlerce sayfa olarak arşivlerde bulunuyor. Yapılan muhalefet Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasında önemli bir yer tutmuştur.

Atatürk ve arkadaşları hiç zaman muhalefeti yok saymamış, özellikle onları ikna edecek konuşmalara yapmışlardır. Çünkü Atatürk muhalefeti vatan haini değil, ülkenin bağımsızlığını elde etmek için çaba içinde oldukları kabul ediyordu. Tabii ki, yöntemler ve fikirler farklı olabilir. Bağımsızlık hedefine varmak için izlenecek alternatif yollar olabilir. Atatürk kendi düşüncesinin bağımsızlık için en akılcı ve gerçekçi olduğu savını T.B.M.M de savunmuş ve muhalefete her fırsatta anlatmıştır. Muhalefeti asla ve asla küçük görmemiş, yok saymamış, hele hele ülke için tehlikeli ilan etmemiştir.

Aradan geçen 101 yılda nereye geldik? T.B.M.M’nin şu an işlevi nasıl? İzleyin, okuyun ona göre değerlendirin. Meclis üyeleri yani milletvekillerinin işlevi nedir? Neler yapıyorlar? Yaptıkları çok basit. “Kaldır kolları, indir kolları.” Görebildiğin ve izleyebildiğim kadarıyla ülke yönetiminde sadece el kaldırarak katkıda bulunuyorlar. Yanılıyorsam söyleyin.

Mecliste temsil edilen partilerde bir lider hegemonyası var. Milletvekilleri tekrar milletvekili olabilme uğruna seslerini çıkarmıyor. Grubu olan partilerde grup başkanı vasıtasıyla bir şeyler söylüyor. Vatandaşı temsilen orada bulunduklarını düşündüğümüz vekiller ise sessiz sedasız Ankara’da oturuyorlar. Önlerine gelen kanun tekliflerini imzalıyorlar. Muhalefette olanlara ara sıra önerge veriyorlar.

Mesela kendinizi test yapın. Kocaeli Milletvekillerinden kaçının ismini bir çırp da sayabileceksiniz? 3-5 geçmez.

Neden böyle oluyor? Çünkü milletvekili artık milletin vekili değil. Parti genel başkanları yapıyor sıralamayı milletvekili oluyorlar. Vatandaş seçiyor ama istediğini değil partiler tarafından önüne konulanı. Bundan sonra da T.B.M.M neden devre dışı kalıyor diye dert yanılıyor. Bu şekilde olmaya devem ederse kalmaya devam eder.

AKP, İYİ Parti, MHP, DP, SP… Bunlar için bir şey söylemekte istemiyorum. Zaten merkez ve merkez sağda merkezi idare felsefesi hâkimdir. Otur otur, kalk kalk. Şimdi MHP’de Devlet Bahçeli’ye AKP’de Recep Tayyip Erdoğan’a rağmen milletvekili adayı olmak mümkün mü? Tabii ki değil.

Lakin CHP’de aynı yola girmiştir. Sosyal demokratlığı, Atatürkçülüğü kimseye bırakmayan CHP’de kaç seçimdir milletvekilleri aday tespiti genel merkez tarafından atanıyor. Bakın. Kocaeli’de en son sanırım Onur Kumbaracıbaşı’nın aday olduğu sene bir ön seçim yapılmıştı. Ondan sonra merkezi yoklama. Nasıl muhalefet yapacaksın? Kendi içinde demokrasiyi yaşamazsan T.B.M.M ‘de nasıl gür sesli konuşacaksın?

T.B.M.M’nin 101. Kuruluş yılında ülkemizde vatandaşın temsil edilmesi neredeyse yok olmuştur. İlk meclisin yapısına bir göz atasın mecliste ki siyasi partiler. Belki o zaman anlarlar. Ama tabii işlerine gelmez.

Tabii parti genel merkezlerinde durum böyle olunca il teşkilatları da “genel başkana yakın görünme merkezleri” haline dönüyor. İl başkanları yemeyip içmeyip genel başkana nasıl şirin gözükürüz hesaplarına göre hamle yapıyorlar. Zaten fiilen yaptıkları bir şey de yok.

“İnanın partiler tüm taşra teşkilatlarını kapatsın, seçim zamanına birkaç ay kala teşkilatlar kampanya çalışması yapsınlar, fark eden bir şey olmaz. Hata daha iyi olur.”

Vatandaş siyasi parti yöneticilerini görmek dahi istemiyorlar. Ses çıkarmıyorlarsa, nezaketlerinden dolayı. Biliyorlar ki, boş boş konuşuyorlar.

Yoksa esnaf ziyareti, çiftçi ziyareti, dernek ziyareti… Tamam yaptın ziyareti. Sonuç? Kuru laf. Kuru lafla gemi yürümez. İcraat lazım.

İş bu vesileyle T.B.M.M'nin 101. Yılı Türk Milletine hayırlı olsun. Dileğimiz T.B.M.M’nin halkın yararına vatan ve millet için iyi işlere imza atması. Sorarsanız umudunuz var mı diye. “İnanın içimden gelerek var diyemiyorum. Genç kuşağı görünce biraz umutlanıyorum. O kadar.”

Kalın sağlıcakla sevgili okurlarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Turgay Şahbenderoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.