Şöhret ve Servet

Şöhret, tanınmış ve ünlü kişi. Şöhret bulmak, şöhreti dünyayı tutmak, şöhret kapısı açılmak, şöhretlilik, şöhret sahibi, şöhret salmak, şöhret bağlama...

Şöhret, tanınmış ve ünlü kişi.

Şöhret bulmak, şöhreti dünyayı tutmak, şöhret kapısı açılmak, şöhretlilik, şöhret sahibi, şöhret salmak, şöhret bağlamak…

Servet, varlık, zenginlik, mal, mülk.

Servet sahibi…Servet denen şey çoğu zaman paradan ibarettir.

İnsanoğlu var olduğundan günümüze değin en büyük uğraşısı rahat, huzur içinde yaşamak olmuştur. Bunun içinden ilk insandan günümüze kadar insanoğlu servet edinme peşinde koşmuştur. Servet edinmek için ise üretim yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Yani servet edinmenin ana unsuru üretimden geçer ama…Üretim yapmak için ne gerekli?

***

Ekonomi bilimine göre başlıca üretim faktörleri şunlardır.

*Emek (işgücü-insan gücü),

*Sermaye,

*Doğa (tabiat-doğal kaynaklar),

*Girişimci (müteşebbis)

Son yıllardaki ekonomi literatürünün de yukarıdaki öğelere "teknoloji" faktörünü de ekleyenler vardır.

Bunlardan Emek ve doğa klasik, sermaye ise modern üretim faktörü olarak kabul edilmiştir.

İnsanlık tarihinde yani tarihsel dönemlerde toplumların üretimleri şu şekilde olmuştur.

İlkel Toplum

Sınıfsız, “komünal” bir toplumdur. Henüz üretimin olmadığı, insanların avcılık, toplayıcılıkla geçindiği bir toplumdur.

Köleci Toplum

Üretimin başlamıştır. Sınıflı bir toplum oluşmuştur. Çatışan sınıflar “köle ve efendisi”dir. Köle ürettiğinin fazlasını efendisine verir.

Feodal Toplum

Çatışan sınıflar “serfler ve senyör”lerdir. Serf çalışır, yaşamını sürdürecek kadar olan kısmını alır, gerisini ayni olarak senyöre bırakır.

Asya Tipi Üretim Tarzı

Avrupa dışı bir üretim tarzıdır. Mısır, Çin, Hindistan, Osmanlı gibi ülkelerdeki üretim tarzıdır. Çatışan sınıflar “reaya ve devlet”tir. Artık değer vergiler yoluyla bir sınıftan diğerine aktarılır.

Kapitalist Toplum

Çatışan sınıflar “işçi ve sanayici” sınıflardır. Sanayiciler, sermayeder, proleter burjuvazi olarak da tanımlanabilir.

Sosyalist Sınıf

Bir geçiş dönemidir. işçi geçici olarak üretim araçlarına sahip olacaktır. Çatışan sınıflar yoktur.

Komünist Toplum:

En ideal toplumdur. Sınıf çatışması yoktur.

Sosyalizm ve komünist topluluklar ne yazık ki, 20 yüzyılda tabiri caizse kelimenin tam anlamıyla patlamıştır. Kuzey Kore dışında kalan ülke yok. Demek ki, Sosyalist ve Komünist toplum oluşması insanoğlunun doğasıyla uyuşmuyor. Ütopya denilebilir. Koca S.S.C.B, koca Çin ne oldu?

Ülkemizde de bu aşamalarda üretim tarzı olmuştur. Anadolu’ya geldiğimiz kabul edilen tarih olan 1071’de nasıl bir toplum idik? Üretim tarzımız ne idi? Bu sualin cevabını yukarıda izah etmeye çalıştığım bilgiler ışığında değerlendirilsek. “Asya Tipi Üretim Tarzı” dememiz doğru olur.

Şu anda ülkemizde var olan sistem nedir dersek, yani 950 yıl sonra? Hiç tereddütsüz “Kapitalist Üretim Tarzı.”

Şu anda temel özelliği emek sömürüsüne dayanan bir sistem söz konusu. Servet edinmek isteyen sermaye sahipleri emeğin karşısında güçlüdürler. Servetleriyle hegemonyalar kurmuş şöhret sahibi olmuşlardır.

Sosyal ve toplumsal ilişkileri düzenleme görevi olan devlet ise kimin yanında olacağı konusunda net bir tavır orta koymakta her dönemde sıkıntı yaşamıştır. Ama ağırlık olarak servetin yanında boy göstermiştir.

Durum böyle olunca yönetim erkinde olanların yandaşları çoğalmış servet sahibi olanların sayısı artmış, halk ise fukaralaşmış yani ekmek parası bulamaz hale gelmiştir. Halk öyle bir hale gelmiştir ki, kuru ekmek su bulduğu zaman şükür demeye başlamıştır. Zaten kapitalist sistemin en önemli özelliği halkın örgütlenmesinin önüne geçmektir. Toplumda özgürlük sözde vardır.

***

Kapitalist toplumlar oluşmadan önce  servet kavramının algılanması daha değişikti. Şöhret, asil olmak veya toprak sahibi olmak veya asalet önemli unsurlardı. Ama kapitalizm denilen insanlık düşmanı sitem ortaya çıkınca bu kavramların önemi kalmadı. Varsa yoksa servet.

Servet sahibi olanlar şöhret sahibi oldu. Düşünün bu ülkede yıllarca devleti idare eden isimler var. Bunlar yönetimden ayrıldıktan sonra adları sanları duyulmuyor. Neden? Çünkü büyük bir bölümü servet sahibi olamamış Devletten aldığı emekli maaşı ile hayatına devam ediyor.

Peki şu anda durum nasıl? Felaket. Şöhret sahibi olmak isteyen baldırı çıplaklar servet sahibi olmanın peşinde. Servet sahibi oldular mı şöhret sahibi oluyorlar. Ve ne yazık ki, şu an itibar görüyorlar.

Bunlar neye benziyor biliyor musunuz? Şempanze yüksek ağaçlara o kadar hızla tırmanır ki hızını takip edemezsiniz. Ama yükseğe çıktıkça ayıp tarafları ortaya çıkar.

Servet edinerek şöhret sahibi olanlar bu ülkenin en önemli sorununu teşkil ediyor. Çünkü omurgaları yoktur. Kim güçlü ise onun yanındadırlar. Siyasi görüş falan fark etmez.

Örnek derseniz etrafınıza bakın. O kadar çok örnek var ki… Yazmaya sayfalar yetmez. Şu günlerde ülkemizde yaşanan sıkıntının ana kaynağı şöhret sahibi olmak için servet peşinde koşanlardır. Allah hepimizi onlardan sakınsın. Dileğimiz paylaşımım, özgürlüklerin insan onuruna yakışır hale gelmesi.

İnanın kefenin cebi yok. Şöyle Bağçeşme’ye bir bakın. Öte dünyaya bir şey götüren görmedim. Allah hepimizi bunlardan korusun ve kurtarsın.

Kalın sağlıcakla sevgili okurlarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Turgay Şahbenderoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Denge Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Denge hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Denge editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Denge değil haberi geçen ajanstır.Anket Kocaeli Ticaret Odası'nda seçimi kim kazanır?