banner465
banner279
Flaş Haber
Kapat
banner490
Kocaeli Denge
Kocaeli Denge
22 Ekim 2018 Pazartesi 12:32
Göz hastalıkları ve tedavileri
banner478

Dünyagöz Hastanesi İzmit Şubesi’nde hizmet veren Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, Op. Dr. Yusuf Yıldırım ve Prof. Dr. Orhan Elibol, göz hastalıkları ve tedavileri hakkında bilgi verdi. Dünyagöz Hastanesi’nde gerçekleşen toplantıya Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, Op. Dr. Yusuf Yıldırım, Prof. Dr. Orhan Elibol, hastane yönetimi ve basın mensupları katılım gösterdi. Doktorlar kahvaltının ardından hastalıklar hakkında bilgi vererek basın mensuplarının sorularını cevapladı. Gözde oluşan kırma kusuru hakkında bilgi veren Op. Dr. Yusuf Yıldırım, “Kırma kusurları, göz hastalıkları arasında en sık karşılaştığımız durumlardır. Genellikle göz numaraları 0,50’ye kadar olan hastaların durumunu fizyolojik olarak kabul ediyor ve bu numaralara kadar olan gözlere müdahale etmiyoruz. Ancak, göz numarası bu eşiğin üzerindeki hastalara müdahale ederek problemleri kolaylıkla ortadan kaldırabiliyoruz. Bu noktada çok özellikli mercekler hem yakın hem uzak görme problemlerine çözüm getirirken astigmatı da ortadan kaldırabiliyor. Hastalarımızın göz yapısı uygun ise bu tedavi yöntemini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

KONTAKT LENSLERDEN FARKLIDIR

Çok özellikli mercek tedavileri ile yakın, orta ve uzak mesafedeki görme problemlerine çözüm getirilebildiğinin altını çizen Op. Dr. Yıldırım, “Bugün kullandığımız yeni nesil çok özellikli mercekler sayesinde tüm görme kusurlarını (yakın, uzak ve astigmat) ortadan kaldırabiliyoruz. Gözün içerisine yerleştirilen bu mercekler, ömür boyu gözlerde kalır ve normalde takılıp çıkarılabilen kontakt lenslerden farklıdır. Uzman bir hekim tarafından gözlere yerleştirilen bu merceklerin alerji yapması veya göz dokusu tarafından kabul edilmemesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

HEKİMİN TECRÜBESİ OLMAZSA OLMAZ

Gerçekleştirilecek operasyon öncesinde, hastaların detaylı bilgilendirilmesi ve bu tedavi için uygun olup olmadığının büyük önem taşıdığını söyleyen Yıldırım, “Hasta seçimi ve uygunluğunun belirlenmesi özellikle kataraktı olan hastalar için büyük bir önem taşıyor. Her hastanın göz tipinin uygun olmayabileceği bu ameliyatın başarı ile tamamlanması için uygun teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun kullandığı teknik altyapı ve hijyen koşulları ile hekimin tecrübesi ve doğru mercek seçimiyle yapılması olmazsa olmazlardır. Tüm bunların yanı sıra, göze uygulanacak lensin cinsi, kalitesi, derecesi ve göze nasıl bir açıyla yerleştirileceğinin doğru olarak saptanması da operasyonun başarısını etkileyecek faktörler arasında yer alıyor” dedi.

İLERLEYEN YAŞLARDA ORTAYA ÇIKAR

Presbiyopi ve katarakt hastalıklarının oluşum süreçleriyle ilgili bilgi veren Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, “Presbiyopi ve katarakt rahatsızlıkları, genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan rahatsızlıklardır. presbiyopi, gözün içerisinde bulunan doğal merceğin, ilerleyen yaş ile birlikte sertleşmesi ile oluşur. Bu konudaki en yaygın teori, hücrelerin yaşlanması teorisidir. Çocukluktan beri elastik bir yapıya sahip olan doğal mercek, yakına bakıldığında bombeleşerek görmemizi sağlar. Aynı şekilde cisimler uzaklaştıkça eski halini alır. Bu göz merceğinin, görüntüyü doğru algılamak için geliştirdiği bir reflekstir. Ancak özellikle 40’lı yaşların ortalarından itibaren, mercek sertleşmeye başlar ve bu esnek hareketleri gerçekleştirmede zorlanır. 

IŞINLARIN RETİNAYA AKTARILAMAMASI

Merceğin sertleşmesi ve büyümesi de kataraktın ilerlemesine yol açar. Katarakt da doğuştan oluşabilmesinin yanı sıra, genellikle aynı presbiyopi gibi ilerleyen yaşlarda gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Şeker hastalarında, gözde darbeye dayalı oluşan travmalarda veya uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi sebebiyle oluşan kataraktta ise, normal şartlarda göze korneadan giren ışınların retinaya doğru aktarılamaması ile kendisini belli eder” ifadelerini kullandı.

GÖRMEDE YAŞANAN PROBLEMLER

“Presbiyopinin en önemli belirtisi, belirli bir yaştan sonra 50 cm’den daha yakındaki cisimleri görmede yaşanan problemlerdir” diyen Ekşioğlu, “Aslında presbiyopi yavaşça gelişir. Ancak hastalığın belirtileri, pek çok hasta için bir anda ortaya çıkarak kendini gösterebiliyor. Özellikle loş ışık ortamları, presbiyopinin kendisini göstermesi için uygun ortamı sağlıyor. Aydınlık ortamlarda kitap okuyabilen pek çok kişi, loş ışıklarda yakını göremediğini fark edebiliyor. Ancak gece göz bebekleri büyüdüğünde, ışığın etkisi ortadan kalkıyor ve yakının görülemediği daha kolaylıkla tespit ediliyor. Kataraktın ise, presbiyopiye oranla daha fazla belirtisi var. Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa karşı hassasiyet, çift görme, okumada zorluklar, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma ve sıkça gözlük numaralarının değişmesi, katarakt hastalığının en net belirtileridir” diye belirtti.

DOĞRU BİLGİLENDİRME ÖNEM TAŞIYOR

Mercek tedavisi hakkında bilgi veren Ekşioğlu, “Tri-fokal Mercek tedavilerinde, gözün içerisindeki mercek alınır ve bunun yerine birden fazla odak kabiliyeti olan mercekler konumlandırılır. Bu merceklerin içerisinde bulunan çeşitli halkalar uzağı, orta mesafeyi ve yakını görmeyi sağlar. Böylece gözün içerisinde bulunan ve görmeyi sağlayan retinaya hem uzaktaki hem yakındaki görüntüler düşer. Tedavi öncesinde hastanın uygunluğunun ölçümlenmesi için detaylı bir göz muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyat için uygun olmayabilir. Bu noktada hastanın pupil boyutları ve hastaların doğru bilgilendirilmesi büyük önem taşıyor. 

GÖRME PROBLEMLERİ GİDERİLEBİLİR

Uygun hasta seçimi, doğru teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve doktorun tecrübesine ek olarak, göze yerleştirilecek merceğin doğru seçilmesi, ameliyatın başarısını doğrudan etkileyecek faktörlerdir. Yapılan ön muayenenin ardından uygun bulunan hastaların gözlerindeki doğal merceğin yerine Tri-fokal Mercekler yerleştirilerek, kataraktın yanı sıra yakın, orta ve uzak mesafedeki görme problemleri de giderilir” diye konuştu.

KIRKLI YAŞLARIN ORTALARINDAN İTİBAREN

Presbiyopi ve katarakt hastalıkları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Orhan Elibol, “Presbiyopi ve katarakt rahatsızlıkları, genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan rahatsızlıklardır. presbiyopi, gözün içerisinde bulunan doğal merceğin, ilerleyen yaş ile birlikte sertleşmesi ile oluşur. Bu konudaki en yaygın teori, hücrelerin yaşlanması teorisidir. Çocukluktan beri elastik bir yapıya sahip olan doğal mercek, yakına bakıldığında bombeleşerek görmemizi sağlar. Aynı şekilde cisimler uzaklaştıkça eski halini alır. Bu göz merceğinin, görüntüyü doğru algılamak için geliştirdiği bir reflekstir. Ancak özellikle 40’lı yaşların ortalarından itibaren, mercek sertleşmeye başlar ve bu esnek hareketleri gerçekleştirmede zorlanır.

ŞEKER HASTALARINDA GÖRÜLME OLASILIĞI YÜKSEK

Merceğin sertleşmesi ve büyümesi de kataraktın ilerlemesine yol açar. Katarakt da doğuştan oluşabilmesinin yanı sıra, genellikle aynı presbiyopi gibi ilerleyen yaşlarda gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Şeker hastalarında, gözde darbeye dayalı oluşan travmalarda veya uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi sebebiyle oluşan kataraktta ise, normal şartlarda göze korneadan giren ışınların retinaya doğru aktarılamaması ile kendisini belli eder” diye belirtti.

LOŞ IŞIK UYGUN ORTAMI SAĞLIYOR

Hastalıkların belirtileri hakkında bilgi veren Elibol, “Presbiyopinin en önemli belirtisi, belirli bir yaştan sonra 50 cm’den daha yakındaki cisimleri görmede yaşanan problemlerdir. Aslında presbiyopi yavaşça gelişir. Ancak hastalığın belirtileri, pek çok hasta için bir anda ortaya çıkarak kendini gösterebiliyor. Özellikle loş ışık ortamları, presbiyopinin kendisini göstermesi için uygun ortamı sağlıyor. Aydınlık ortamlarda kitap okuyabilen pek çok kişi, loş ışıklarda yakını göremediğini fark edebiliyor. 

NUMARALARIN DEĞİŞMESİ EN NET BELİRTİLERDİR

Ancak gece göz bebekleri büyüdüğünde, ışığın etkisi ortadan kalkıyor ve yakının görülemediği daha kolaylıkla tespit ediliyor. Kataraktın ise, presbiyopiye oranla daha fazla belirtisi var. Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa karşı hassasiyet, çift görme, okumada zorluklar, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma ve sıkça gözlük numaralarının değişmesi, katarakt hastalığının en net belirtileridir” şeklinde konuştu.

GÖZ MUAYENESİNDEN GEÇMESİ GEREKİR

Tedavi hakkında bilgi veren Elibol, “Tri-fokal Mercek tedavilerinde, gözün içerisindeki mercek alınır ve bunun yerine birden fazla odak kabiliyeti olan mercekler konumlandırılır. Bu merceklerin içerisinde bulunan çeşitli halkalar uzağı, orta mesafeyi ve yakını görmeyi sağlar. Böylece gözün içerisinde bulunan ve görmeyi sağlayan retinaya hem uzaktaki hem yakındaki görüntüler düşer. Tedavi öncesinde hastanın uygunluğunun ölçümlenmesi için detaylı bir göz muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyat için uygun olmayabilir. 

GÖRME PROBLEMLERİ GİDERİLEBİLİR

Bu noktada hastanın pupil boyutları ve hastaların doğru bilgilendirilmesi büyük önem taşıyor. Uygun hasta seçimi, doğru teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve doktorun tecrübesine ek olarak, göze yerleştirilecek merceğin doğru seçilmesi, ameliyatın başarısını doğrudan etkileyecek faktörlerdir. Yapılan ön muayenenin ardından uygun bulunan hastaların gözlerindeki doğal merceğin yerine Tri-fokal Mercekler yerleştirilerek, kataraktın yanı sıra yakın, orta ve uzak mesafedeki görme problemleri de giderilebilir” dedi.

banner371
Son Güncelleme: 23.10.2018 20:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner475

banner493

banner315

banner23

banner466

banner472

banner483

banner326