banner279
banner373
banner345
Editör
Editör
19 Temmuz 2018 Perşembe 12:22
Sağlık çalışanları isyan etti

TBMM Başkanlığına 18 Temmuz 2017 Tarihinde İki Milletvekili tarafından verilmiş olan  Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Ve Kanun Hükmünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Şengül Çakmak ile birlikte TBMM Başkanlığına verilen Kanun Teklifi hakkında Şubede basın açıklaması yaptı.  

BÜYÜK BİR EKSİKLİK

Çeker basın açıklamasında, “TBMM Başkanlığına 18 Temmuz 2018 Tarihinde İki Milletvekili tarafından verilen Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Ve Kanun Hükmünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin içeriğinde sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ve doktorların emekli olduklarında maaşlarında artış öngören iki düzenleme yapılmasını da içermektedir. Bu yasa tasarısında sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar için caydırıcı tedbirlerin alınmamış olması büyük bir eksiklik olarak görmekteyiz” dedi. 

GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILMALI

“TBMM Başkanlığına sunulan tasarı sadece sağlık meslek mensupları ile sınırlı tutulmuştur” diyen Çeker, “Ayrıca Yıpranma payının geriye dönük olarak hesaplanmayacağı da görülmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde düzenlemenin olumlu, fakat beklentileri tam anlamıyla karşılamadığı açıktır. Yıllardır yıpranma payını bekleyen çalışanların makul ve adaletli bir hakka kavuşmaları temel beklentimizdir. Bu nedenle TBMM’de süresi açısından söz verildiği gibi, fayda bakımından geçmişe dönük ve tüm çalışanları kapsayan bir şekilde gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlık çalışanları istemektedir” ifadelerini kullandı. 

DİŞ HEKİMLERİNİN DURUMU

Ömer Çeker sözlerini, “Tasarıda yer alan diğer önemli bir düzenleme ise emeklilikte doktorlarımıza ve diş hekimlerimize yapılacak ilave ödemedir. Bu düzenleme ile uzmanlar 2000 TL diğer doktorlarımız da 1500 TL’lik bir ilave ücreti emekliliklerinde alacaklardır. Emeklilikte ücretlerin yetersizliği tüm sağlık çalışanlarının temel sorunu iken sadece doktorlarımıza ve diş hekimlerimize yönelik bir iyileştirme yapılması eksik bir uygulama olmuştur. Tüm sağlık çalışanlarının emeklilikte yaşadıkları gelir kaybının telafisi için gerekli düzenleme yapılmalıdır” şeklinde sürdürdü. 

OLDUBİTTİYE GETİRİLMEMELİ

Sağlık hizmetlerini ekip işi olarak değerlendirip hakların tanınmasında ayrımcılık yapmak yanlıştır” diyen Çeker, “Bu durum çalışma barışını ve huzurunu baltalayacaktır. Bir hak teslim edilirken kapsayıcılıktan ve adaletten ne kadar uzaklaşılırsa o hak o denli beklentileri karşılamaktan da uzak kalacaktır. Hem yıpranma payı hem de emeklilikteki ilave ödemeler açısından durum ne yazık ki böyledir. Yaklaşık 500 bin sağlık çalışanını ilgilendirecek olan  ve çalışanlar açısından çok mühim olan bu iki konuyu sosyal taraflarla  ve tarafların temsilcileri ile görüşmeden, konu hakkında görüş almadan, bazı acil düzenlemeler için hazırlanan yasa tasarısının yanına ilave edip oldu bittiye getirmek, Sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddetin ortadan kaldırılması için caydırıcı tedbirlerin alınmamasına düzenlemede yer verilmemesi yanlış olmuştur” dedi. 

MÜCADELE EDECEĞİZ

Çeker sözlerini, “Umarız ki bu hatalar TBMM sürecinde tasarı yasalaşırken telafi edilir. Bu açıdan ilk olarak Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri milletvekillerimizle görüşmüş olup tasarıdaki eksik kalan yönler ve çalışanların beklentisini kendilerine iletilmiştir. Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda TBMM nezdinde gerekli girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Yapılacak olan düzenlemelerde adaletin tesisi ve beklentilerin karşılanması adına var gücümüzle sağlık çalışanları ve sendika üyelerimiz adına mücadele edeceğiz” ifadeleriyle sonlandırdı.

banner371
Son Güncelleme: 21.07.2018 14:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat!

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dr Ersoy Kandemir 2018-07-19 15:17:03

Kardeşim biri Allah rızası için anlatsın,Derince de içenin mülki amiri,ilçe sağlık müdürü,il sağlık müdürü olacak kişiler alenen tarafıma iftira atarken koca vali yardımcılarından gık çıkmazken ,bu tip şeref yoksunlarıyla mı KOCAELI düzelecek sayın Çeker!

banner1

banner319

banner315

banner23

banner380

banner281

banner326