Kocaeli bayram namazı saati 2 Mayıs 2022!

KOCAELİ BAYRAM NAMAZI SAATİ 2 MAYIS 2022 SAAT KAÇTA?

Kocaeli bayram namazı saati 2 Mayıs 2022 Pazartesi sabahı merak ediliyor! Kocaeli’de yaşayan vatandaşlarda 2 Mayıs 2022 sabahında kılınacak olan bayram namazı saatini araştırıyor. Ramazan Bayramının ilk gününde 2 Mayıs 2022 Pazartesi sabahında Kocaeli bayram namazı saat 06.31’de kılınacaktır.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

“Allahu Ekber” denilerek namaza durulur. Sonra imam ve cemaat sessiz bir şekilde “Sübhaneke” duasını okunur. Sübhaneke’den sonra imamla birlikte Allahu Ekber şeklinde üç defa tekbir getirilir. Tekbir getirirken eller kulaklara kaldırılıp (iftitah tekbirinde olduğu gibi) birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde göbek altına bağlanır.
Üçüncü tekbirin ardından elleri bağlayınca imam önce Fatiha, sonra Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okur ve imamla birlikte rükuya gidilir. Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rekata) kalkılır ve eller bağlanır.
İkinci rekatta imam önce Fatiha ve Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okur. Sonra imamla birlikte Allahu Ekber diyerek üç defa tekbir getirilir. Tekbir getirirken eller kulaklara kaldırılıp yana bırakılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp rükuya gidilir.
Rüku ve secdeler yapılarak oturulur. Son rekatta imam ve cemaat, Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okur. Dualardan sonra imamla birlikte önce sağa, sonra sola selam verip namaz bitirilir."

- Kocaeli Denge, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelidenge.com/haber/10083274/kocaeli-bayram-namazi-saati-2-mayis-2022